Географія Програми “Добрий господар” розширюється

Українське селянство пережило не один геноцид. У нього знищено любов до землі  голодоморами, колгоспами. Геть-чисто відбили бажання та вміння працювати на землі.  Земля селян сьогодні в оренді у великих фермерських господарств та агрохолдингів. Це  великий бізнес, який націлений на вирощування обмеженої кількості найбільш  маржинальних видів агропродукції. Тут, в сільськогосподарському виробництві задіяні потужні “точні та розумні” машини, відносно мала кількість працівників. Селянин, який  віддав агрохолдингу свій земельний пай в оренду отримує плату за використання землі.  Чи добре це? 

В агрохолдингу фінансова вигода розподіляється серед обмеженого кола осіб. Часто і  прибутки від діяльності осідають в інших країнах, відповідно не сплачуються податки  державі, яка повинна забезпечувати освіту нашим дітям, медичне обслуговування,  пенсійне забезпечення, інше. Агрохолдинг не буде дбати за відновлення стану грунту,  який часто виснажується із-за специфіки агровиробництва. У селян, в місцях  проживання, відсутні робочі місця. Не розвиваються сімейні фермерські господарства.  У вітчизняних молочних продуктах все менше молока, а у м’ясних – м’яса.  

Тому висновок такий – подальший розвиток агрохолдингів позбавить селян реальних  доходів від власної земельної ділянки, призведе до позбавлення людей роботи на селі, вони і далі виїжджатимуть за кордон. І тільки мікро та малий аграрний бізнес може  забезпечити потребу у якісних м’ясних і молочних продуктах, овочах і фруктах. 

То ж чому власники земельних паїв передають свої земельні ділянки в оренду? Чому  селянин не зацікавлений працювати на власній земельній ділянці, отримувати значно  вищий дохід від роботи на землі в порівнянні з орендною платою за землю?

На ці запитання селяни відповідають: робота на землі є важка і виснажлива; ми можемо  виростити все, але трудність з продажем вирощеної продукції; якщо чесно сплачувати  податки то все зароблене доведеться віддати державі. 

Система районних заготівельних контор знищена. Селянин, на місці мав можливість продати частку вирощеної продукції і отримати додатковий дохід, а ринок  поповнювався агропродукцією. Інвестиції у технології, що дозволяють застосовувати  менше фізичної праці не працюють у силу різних обставин.  

Тому, селянина і задовільнять 2 тис. грн. одержаних від здачі 1 га землі в оренду. До  прикладу, вирощування білої виткої квасолі на 0.5 га під силу селянину одноосібно без  залучення найманої праці і може принести прибуток у 50 тис. грн. У селі залишається  все менше таких, хто хотів би займатися фермерством, і все більше тих, хто знаходиться  під соціальною опікою держави. Щоб виправити ситуацію і розпочати розвиток  фермерства і малотоварного сільськогосподарського виробництва треба проводити  навчання для осіб зайнятих в аграрному секторі з метою освоєння ними сучасних  агротехнологій та інноваційних видів сільськогосподарського виробництва, демонструвати їм вигоди від роботи на земельній ділянці, шукати шляхи отримання максимального доходу з земельної ділянки. 

З 2019 року Фонд громад “Рідня” та Християнська Служба Порятунку реалізують  програму “Добрий господар”. Мета програми: сприяти розвитку підприємництва серед  власників особистих селянських господарствах, розвиток сімейних фермерських  господарств та їх кооперація, впровадження у громадах технологій отримання  економічної вигоди від роботи на земельній ділянці. 

У зимові місяці робота сільськогосподарських кооперативів націлена на розвиток.  Заходи, що організовують керівники спрямовані на розширення та популяризацію  кооперативної ідеї. Формат заходів дає можливість практично продемонструвати  кооперативні принципи, а особливо це ефективно в нових громадах.  

З напрацюваннями, які з’явилися за час існування Програми “Добрий господар”  ділилися з власниками особистих селянських господарств Івано-Франківщини члени  кооперативу “Стрийський Ясь”.  

На запрошення Агенції регіонального економічного розвитку Бойківщини, у січні 2022, відбулася зустріч членів кооперативу «Стрийський Ясь» з власниками особистих  селянських господарств Долинської Міської Територіальної Громади. Голова  кооперативу Михайло Вишньовський розповів про переваги, які дає об’єднання дрібних виробників. Пан Михайло є досвідченим тренером з кооперації Львівської аграрної  дорадчої служби. Він поділився практичним досвідом роботи сільськогосподарських  кооперативів.  

Член кооперативу Василь Солонинка розповів про власний досвід використання  особистого господарства та розширення напрямків діяльності завдяки долученню до  кооперації.  

Менеджер кооперативу Олег Шмілик зупинився на технології вирощування квасолі  яськи. Було представлено економічні аспекти від впровадження різних технологій вирощування, переваги об’єднання виробників для спільної реалізації продукції.  Глибока переробка квасолі може забезпечити додатковий ринок збуту і добрий  економічний результат для аграріїв.  

Зараз у виробників квасолі яськи немає проблем з продажами, а лише з отриманням  задовільної закупівельної ціни. Мінімальна вигідна для виробника ціна квасолі 

становить 70-85 грн/кг. За цих умов, біла тична квасоля яська для кінцевого споживача  мала би коштувати 105 грн. Звідси проблеми з ринком. Тому зменшується кількість  виробників, які займаються вирощуванням тичної квасолі яськи. Зменшується кількість  вирощеної продукції. Збільшити прибутковість вирощування квасолі яськи допомогло  би впровадження технологій глибокої переробки – біоекономіки. 

У світі високий попит на білкові ізоляти. Дослідний центр SiccaDania розробив промислові технології виробництва харчових білкових ізолятів з бобових культур  (гороху, квасолі, бобу, нуту), амаранту, люпину. Завод з використанням вказаних  технологій вже працює в Хорватії з серпня 2021 року. Продукція заводу – харчовий  крохмаль з картоплі та бобових, кормовий картопляний протеїн, харчовий бобовий  білковий ізолят, харчова клітковина, рідке органічне добриво.  

Харчовий бобовий білковий ізолят є повноцінним протеїном, до того ж без алергенів.  Білковий ізолят найдорожчий харчовий компонент який можна отримати з бобових. Картопляний крохмаль – самий дорогий і рентабельний вид крохмалю.  

Запроваджуючи технології глибокої переробки аграрної сировини територіальна  громада може створити сприятливі умови для розвитку фермерів, селянських  господарств, забезпечити стабільний ринок збуту та отримувати добрий фінансовий  результат від вирощування продукції.  

Власники особистих селянських господарств Долинської ОТГ долучилися до  спілкування, як очно в залі, так і через використання ІТ технологій – цифровізація в дії.  Наступний крок – засвоєння мікро агровиробниками кроків використання електронної  комерції. 

Спілкування завершилося дегустуванням солодкої випічки з квасолі яськи та оглядом  експозиції місцевого музею Бойківщини.  


Елемент експозиції музею Бойківщини в місті Долина29 січня 2022.   Веганський брауні з квасолі “Стрийський Ясь” 

Олег Шмілик, координатор програми “Добрий господар”, місто Стрий. Про Програму “Добрий господар”: www.ridnya.org.ua +380505508508 


Be the first to comment on "Географія Програми “Добрий господар” розширюється"

Напишіть відгук