Гібридна війна у виконанні РПЦ: розкол православ’я поглиблюється


У РПЦ не вважають «вторгненням до Африки» приєднання африканських парафій до Московського патріархату

У Російській православній церкві не вважають заснування російського екзархату на території Александрійського патріархату чимось, на кшталт вторгнення. Там запевняють, що діяли виключно у рамках прохань африканських священників, які нібито обурились через визнання Православної церкви України з боку патріарха Феодора.

«Не йдеться про жодне вторгнення, не йдеться про те, що ми хотіли послабити Александрійський Патріархат. Йдеться просто про те, щоб дати можливість тим православним віруючим, як російськомовним, так і розмовляючим мовами Африки, як білим так і чорним, усім тим, хто не бажає асоціюватись з розколом, мати спілкування з канонічною Православною церквою та отримувати від канонічних священиків святе причастя та інші обряди», – сказав глава синодального Відділу зовнішніх церковних зв’язків митрополит Іларіон (Алфєєв) у програмі “Церква і мир” на телеканалі “Росія-24”, цитує “Інтерфакс”.

Архієрей РПЦ стверджує, що Московська патріархія довго «терпіла» і не чіпала б Африку, якби не наполегливі прохання представників африканського духовенства, які звернулося до неї незабаром після того, як патріарх Александрійський Феодор підтримав ПЦУ.

«Спершу таке звернення було зроблено два роки тому, і ми терпляче чекали, ми не відповідали на це звернення, ми вивчали звернення тих кліриків, які подали нам прохання, ми надсилали різні сигнали Александрійському патріарху про те, що ми не хотіли б вступати на територію Африки, але після того, як усі наші пропозиції були відкинуті, і після того, як Александрійський патріарх показав, що він не збирається змінювати свою позицію щодо України, то що нам залишалося робити», – сказав «ввічливий» митрополит РПЦ.

Нагадаємо, раніше очільник ВЗЦЗ МП Іларіон (Алфеєєв) анонсував вторгнення РПЦ у Вселенський патріархат. Зокрема, 2 січня 2022 року він заявив, що РПЦ не може відмовити в духовному окормленні православним вірянам Туреччини.

Також, новопризначений екзарх всієї Африки Московського патріархату митрополит Клинський Леонід (Горбачов) заявив, що Александрійському патріарху було надіслано багато коштів. «Скільки було зроблено для патріарха Феодора, скільки коштів було надіслано», – сказав він. Тепер Горбачов поставив умови патріарху Александрійському і вимагає від нього покаяння, мовляв, покається – тоді розмовлятимемо.

29 грудня 2021 року Синод РПЦ у журналі №100 постановив прийняти до себе «102 клірики Александрійського Патріархату з восьми країн Африки, згідно з поданими проханнями». У РПЦ заявляють, що клірики з Африки нібито самі попросились до Московського патріархату, через згадування патріархом Александрійським імені предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія, що є визнанням ПЦУ. 

Релігійний експерт Олександр Єфременко зазначив, що Московська патріархія зробила ще один крок у безодню самоізоляції. Він зауважив, що єпархіальні центри РПЦ в Африці будуть засновані на місці дислокацій військових баз ПВК «Вагнера».

Своєю чергою, богослов та блогер Андрєй Кураєв порівняв вторгнення РПЦ в Африку із ПВК Вагнера і атакою Путіна на Україну. 

Джерело

У РПЦ показали першого «розіп’ятого» африканського священника, якого «врятували вєжлівіє люді» з РПЦ


Фото: Георгій Максімов і о. Амвросій

У Московському патріархаті показали перші конкретні обличчя священників, яких «врятувала РПЦ від розколу». Історії «зізнань» таких священників наштовхують на думку, що вони писались по лекалах російських пропагандистів і їхнього знаменитого сюжету про розп’ятого хлопчика в трусиках військовими ЗСУ на Сході України. В ролі ображеного і скривдженого служителя у РПЦ показали клірика на ім’я Амвросій.

Фото із Амвросієм у своєму telegram-каналі опублікував єрей РПЦ Георгій Максімов.

Священник Александрійської Церкви Амвросій Чавала у 2019 році нібито звертався до Александрійського Патріархату і висловлював «незгоду» з рішенням визнати ПЦУ. За словами священнослужителя РПЦ, в Александрійській Церкві не дослухались до голосу цього священника і Амвросія викликав до себе єпископ Арушський і Центрально-Танзанійський Агафонік (Ніколаїдіс). Останній зажадав підтримати рішення патріарха Феодора з визнання Православної Церкви України.

За версію Моспатріархату, після публікації листа африканських кліриків Александрійської Церкви отця Амвросія викликав до себе єпископ Арушський і Центрально-Танзанійський Агафонік (Ніколаїдіс), який зажадав, щоб священник підписав папір на підтримку рішення патріарха Феодора. Після відмови священника це зробити архієрей удвічі урізав клірику зарплату.

Вибачте за аналогію, але це схоже на «мальчіка в трусіках», якого ображали злі бандерівці й в цьому випадку навіть урізали зарплату. Для повноти драми і опису в емоційних тонах у РПЦ нагадали, що в серпні 2020 року пограбували храм отця Амвросія, зокрема, вкрали з вівтаря Чашу та Євангеліє. Знову ж таки за версією російських пропагандистів правлячий архієрей заявив, що злочин скоїв сам священник.

«”Та ти напевно сам і вкрав! Хочеш перейти до росіян, от і сховав!” Понад те, вл. Агафонік благословив своєму помічнику подати заяву до поліції на о. Амвросія. Поліція його заарештувала, але потім відпустила, переконавшись у невинуватості», – написав священник РПЦ Георгій Максимов. Він оповідає про «бідного» отця Агафоніка, якого прийшли визволяти «вєжлівіє люді» з РПЦ.

Схоже на те, що у Моспатріархії будуть продовжувати лити у вуха брехню саме під соусом «порятунку» бідних місцевих священників від «страшних» Александрійських владик. Там не бояться подавати це, як не більше не менше, а саме «порятунок всього африканського православ’я». Саме під виглядом «спасіння» у Крим також зайшли «вежлівіє люді», тобто російські окупанти без розпізнавальних знаків і захопили український півострів, для проведення фейкового референдуму.

«А рішення Синоду історичне, і я сподіваюсь, що це стане порятунком для африканського Православ’я, вдихне у нього нове життя. Православні африканці заслуговують на краще», – підсумував єрей РПЦ Георгій Максимов.

У РПЦ також заявили, що саме такі «гоніння» у вигляді «урізань зарплати» провокують окремих африканських служителів покидати Александрійський патріархат і приєднуватись до «суперканонічного» Московського православ’я. Цікаво, як скоро РПЦ перестане платити гроші таким отцям Амвросіям? Адже всім відомо, «як росіяни своїх не кидають». Самі ж богослови РПЦ (Кирило Говорун) називають 102 африканських клірики, які перейшли в РПЦ, або розхідним матеріалом, або у кращому випадку «декораціями».

Автор: релігійний оглядач, магістр богослів’я Іван Петрущак.


о. Амвросій / Фото: тг-канал Георгія Максімова

Джерело


Тільки канонічні беззаконники могли відкрито порушити канон прийнятий на Вселенському соборі, – богослов


Кирило Говорун. Фото: Відкритий православний Університет

Коментуючи вторгнення РПЦ в Африку і заснування там двох єпархій, православний богослов архімандрит Кирило Говорун заявив, що Московський патріархат порушив засадничий канон прийнятий на Вселенському Соборі в Нікеї у 325 році. Він підкреслив, що такі дії притаманні «канонічним беззаконникам».

«… тепер ми маємо справу із створенням паралельної юрисдикції на території найдавнішої церкви. Її ексклюзивне право на цю територію було постульовано в період встановлення принципу канонічної території в Церкві – 6-м каноном Першого вселенського собору: “Нехай зберігаються стародавні звичаї, прийняті в Єгипті, і в Лівії, і в Пентаполі, щоб Александрійський єпископ мав владу над усіма цими”. І хоча юрисдикційні посягання на північно-східну Африку до 325 р. були (через що, власне, і приймали канон), то після перемоги (нео-)Нікейської партії наприкінці 4-го століття їх вже не було. Причиною тому є однозначне розпорядження Вселенського собору, та ще й першого з них», – йдеться в дописі богослова.

«Александрійська юрисдикція – у певному сенсі перший прецедент канонічного суверенітету. В умовах Православного канонічного права, що базується на прецедентах, це більш ніж конституція. Тому тільки канонічні беззаконники могли відкрито порушувати цей канон і заходити на територію Александрійської юрисдикції (так було з РПЦЗ на початку 20-го століття, як це показала Наталія Василевич)… Російські ж преосвященні у 2021 р. безпосередньо порушили цей основоположний канон Вселенського собору в Нікеї, який досі був несучою балкою біля самих основ будівельних риштувань (Церкви, – прим. ред.)», – додав богослов Кирило Говорун.

Він також зауважив, що його як члена Церкви засмутило рішення Синоду РПЦ про створення паралельної юрисдикції в Африці.


Нагадаємо, 29 грудня Синод РПЦ у журналі №100 постановив прийняти до себе «102 клірики Александрійського Патріархату з восьми країн Африки, згідно з поданими проханнями». У РПЦ заявляють, що клірики з Африки нібито самі просяться до Московського патріархату, через  згадування патріархом Александрійським імені предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія, що є визнанням ПЦУ.

Раніше Духовний Фронт України писав, що навряд африканські клірики сильно цікавляться Україною і через це вирішили перейти в РПЦ. Існують великі сумніви, що вони взагалі щось чули за Томос для ПЦУ чи розв’язання українського розколу, скасування грамоти 1686 року чи анексію Київської митрополії Москвою у цьому ж році. Якщо вони і перейдуть в РПЦ, як про це гордо заявляє Московський патріархат, то не через якісь особисті переконання, а через російські гроші, адже багато парафій в Африці є дотаційними і віряни не в змозі забезпечувати священнослужителів самостійно через власну бідність і кліматичні особливості африканського регіону де мільйони людей помирають з голоду.

Отже, єдиним козирем і важелем в руках росіян були і залишаються не правда, чи канонічні правила, Священне передання і віра в Бога, а російські рублі. А найлегше підкупляти священників у найбідніших країнах, от ідеологи російського світу і взялись за Еритрею, Джибуті і Чад та інші країни, священники з яких, нібито сильно переживають за канонічний лад і настрашились згадки самого імені митрополита Епіфанія Александрійським патріархом Феодором 8 листопада 2019 року.

РПЦ не має права судити старшу за неї і по Диптиху і по історичним міркам Александрійську Церкву і вести в чужих єпархіях проповідницьку діяльність, бо це заборонено канонами. Сама ж РПЦ, яка отримала легалізацію свого патріаршества якихось кількасот років тому, тепер не в змозі одноосібно звершувати судилище над Александрійською Церквою, історія якої сягає початку християнства. Щобільше, збоку РПЦ не проведено жодного богословського аналізу про те, що згадування імені предстоятеля ПЦУ патріархом Феодором якимось чином розв’язує руки Московській Церкві на свої антиканонічні дії в Африці.

Джерело


РПЦ буде вдиратись у всі Православні Церкви, які визнали ПЦУ, щоб «врятувати від розколу», – Горбачов


Митрополит Леонід (Горбачов). Фото: menswork.ru

“Екзарх” РПЦ в Африці Леонід (Горбачов) заявив, що у Російській Православній Церкві активно розробляють програму розвитку роботи в Африці після входження до складу РПЦ 102 африканських парафій із восьми країн цього континенту. Він також зазначив, що РПЦ буде вдиратися до всіх Помісних Церков, де визнали ПЦУ і на думку РПЦ, «впали в розкол».

Митрополит Московського патріархату в інтерв’ю Інтерфаксу, підсумував, що Африка не єдина територія, де росіяни «захищатимуть від розколу» місцеве духовенство і населення. У РПЦ захищали та продовжать захищати православних, які «відмовляються асоціювати себе з розколом», – підкреслив Горбачов.

Розмірковуючи про майбутні плани, “єрарх” РПЦ не виключив, що на території африканського континенту Моспатріархат створить низку навчальних закладів, «за умови необхідності та доцільності».

«Ми ні до чого заздалегідь не готувалися, але, повірте, за цим справа не стане. Зараз у розробці повномасштабна програма не лише розвитку парафій, а й повноцінної присутності Російської Православної Церкви на континенті, що включає богослужбову, освітню, соціальну, гуманітарну складові», — сказав “екзарх” РПЦ в Африці митрополит Леонід (Горбачов)

Він також зазначив, що в Російській Церкві є благодійники, які надають допомогу за численними напрямками її служіння та, залишаючись небайдужими до долі Вселенського Православ’я, готові «від своїх щедрот» підтримати і російську місію в Африці. «Ми вдячні їм за те, що вони розуміють, що зараз Російська Церква стає хранителькою православ’я, не даючи попрати священні канони на догоду тим чи іншим політичним рішенням», — зазначив “екзарх” РПЦ.

Нагадаємо, богослов Андрей Кураєв повідомив, що в африканського клірика, який перейшов до РПЦ, немає богословсько-канонічних мотивів. Також в Африці загинув лідер священників, які перейшли до Моспатріархату. Смерть може бути не нещасним випадком, адже раніше від РПЦ просили опублікувати списки 102 кліриків, які нібито перейшли в РПЦ. У Москві заявили, що списки не будуть публікувати через “загрозу життю” африканським клірикам. Одразу після цього сталась ДТП із лідером Московського крила в Александрійській Церкві.

12 січня 2021 року Синод Александрійського патріархату констатував, що РПЦ застосовує підкуп духовенства. Також Синод постановив «Інформувати Святий Вселенський Патріархат і помісні Церкви через їх предстоятелів, за допомогою доставлених Патріарших листів, в яких буде описано “заражене” замішання, що відбувається серед “дітей, народжених від нас у Христі”, вірних африканців, внаслідок видимих ​​та невидимих ​​дій уповноважених осіб Російської Церкви». Крім цього Синод Александрійського патріархату вирішив «негайно застосувати до порушників церковні покарання, які передбачені Божественними та Святими Канонами». Синод зауважив, що більшість із 102 священників, які нібито перейшли до РПЦ, перебувають під церковним покаранням, або відлучені від Церкви, або мають інше сумнівне чи невідоме походження. Священники «які називають себе православними, але ніколи не належали до Александрійського Патріархату», — підкреслюється в заяві.

Джерело

Предстоятелі п’яти Церков зберуться, щоб обговорити російське вторгнення в Александрійську Церкву


Фото: orthodoxia

Александрійський Патріархат дав відповідь на провокаційні дії Російської Православної Церкви, яка перевищила всі межі, коли створила свій «Екзархат» на території Александрійської Церкви.

За ексклюзивною інформацією orthodoxia.info, до Вселенського патріарха буде негайно відправлена ​​делегація, яка отримає патріарший і синодальний лист Александрійської церкви з проханням скликати нараду предстоятелів Церков. На ній обговорюватимуть  вторгнення РПЦ в Африку.

До участі в цьому будуть запрошені предстоятелі із Пентархії. Тобто Константинопольський, Александрійський, Антіохійський, Єрусалимський патріархи, а також Архієпископ Кіпрський, який не належить до пентархії.

Додаткова делегація Александрійського Патріархату відвідає штаб-квартиру Антіохійського та Єрусалимського Патріархатів, щоб передати листа, в якому буде викладена ситуація в повному обсязі, а подібний лист отримають усі інші православні предстоятелі.

ДЕПОРТАЦІЯ ВСІХ, ХТО НЕЗАКОННО СТУПИВ НА АФРИКАНСЬКУ ЗЕМЛЮ

Ще більш рішучими будуть кроки Александрійської Церкви в тому випадку, якщо в Африці з’явиться «екзарх» Російської Церкви єпископ Леонід (Горбачов), щоб «пасти» своє «стадо». (Раніше Горбачов говорив, що керуватиме Африканським екзархатом РПЦ із Москви).

Рішення Синоду передбачає негайне усунення єпископа та будь-якого іншого священнослужителя РПЦ, який входить і служить в юрисдикції Александрійського патріархату. У той час як щодо африканських священнослужителів, які не будуть “репатрійовані” (повернуті) до своєї Церкви, щодо них очікуються санкції.

Варто зазначити, що підрахунки, проведені єпископами Александрійського патріархату, не показують число, заявлене Московським патріархатом (102 священники), що створило у єпископів патріархату відчуття, що Москва звернулася не лише до штатних священнослужителів, а й до “бродячих”, які сповідують одразу і православну і католицьку віри.

«Знайдені» рублі в Африці

В Александрійському патріархаті із занепокоєнням спостерігають за еволюцією «прозелітизації» африканського духовенства з Московського патріархату, який, за інформацією, що надійшла до Александрії, пропонує священникам майже в чотири рази більше, ніж вони отримують сьогодні, а також бонуси.

Джерело

Вторгнення РПЦ в Африку згуртовує антимосковську церковну коаліцію – релігійний експерт


Фото: РІСУ / Патріарх Варфоломій і Кіріл

Вторгнення в Африку і заснування там екзархату Московського патріархату не принесе нічого доброго РПЦ, а лише згуртовує антимосковську церковну коаліцію серед Помісних Церков.

Про це пише релігійний експерт Олександр Єфременко у своєму дописі у Фейсбуці.

«… поки інтервенція РПЦ в Африку не принесла Даніловому монастирю бажаних результатів, а навпаки призвела до репутаційних втрат. Адже своїми нахабними діями Московська патріархія вчинила вторгнення до чужої канонічної території, чим порушила низку канонів Церкви, в тому числі тих, які були прийняті на Вселенських Соборах. Безумовно, що це все не зійде з московських церковних рук», – пише Єфременко.

Водночас він додав, що такий вчинок лише згуртовує антимосковську церковну коаліцію.

«Навряд що після такої “показової помсти” хтось із предстоятелів Помісних Церков захоче підтримати “Амман 2.0“. Цілком закономірно кожен з них може припускати, що Москва здатна так само зухвало зазіхнути на територію будь-якої іншої Церкви, якщо остання відмовиться “танцювати” під її дудку», – зауважив Олександр Єфременко.

Релігійний експерт нагадав про колосальні фінансові збитки, які витрачаються на підкуп кліриків сумнівної репутації і які, проте, жодної користі принести не можуть.

«Безумовно, такі зухвалі дії також будуть мати трагічні наслідки і для державно-церковних відносин як всередині самої Росії, так і на міжнародній арені», – підкреслює Єфременко.

«Продовжую слідкувати за розгортанням цієї московсько-африканської епопеї. Та, наразі, хотів би підкреслити, що Москва зазнає від неї більше втрат, аніж отримує здобутки. Вважаю, що нічого доброго, окрім ганьби, цей проєкт РПЦ для Моспатріархату не принесе. Як співалось у відомому радянському мультфільмі: “нє ходітє, дєті, в Афріку гулять”…», – підсумував він.

Джерело

Be the first to comment on "Гібридна війна у виконанні РПЦ: розкол православ’я поглиблюється"

Напишіть відгук