ЗЦІЛЕННЯ ДУШЕВНИХ РАН: СУЧАСНЕ ПОКЛИКАННЯ ЦЕРКВИ

З того часу, як Україна відновила свою незалежність, минуло вже 30 років…Відбувається перезавантаження країни і нас, її громадян. Останні роки для нас всіх не є простими: маємо серйозні випробування. Пандемія COVID-19 та військове протистояння на сході  нашої країни принесли страх, руйнування, смерть і нещастя. Трагедії забрали тисячі життів,  з’явилося велике число батьків загиблих,  вдів і сиріт, тисячі поранених, мільйони внутрішніх переселенців та тисячі  біженців…

В часи потрясінь і випробувань наш народ потребує перш за все духовного та душевного зцілення за допомогою Божого Слова, Яке згодом сприятиме поступовому оздоровленню нації та країни в різних сферах життя. Саме тому в 2014 році, коли на Сході нашої країни розпочалися військові дії, Українське Біблійне Товариство спільно з колегами та партнерами Американського Біблійного Товариства впровадили проєкт «Зцілення душевних ран», допомагаючи постраждалим, внутрішнім переселенцям, військовим та людям з душевними ранами.

ІСТОРІЯ

«Зцілення душевних ран» – унікальна міжнародна програма, яка розроблена Інститутом Зцілення Травм (Trauma Healing Institute) при Американському Біблійному товаристві та впроваджена в більш ніж 100 країнах світу (налічується 7500 фасилітаторів, програма провадиться на 120 мовах). Програма створена для надання допомоги людям, які мають фізичні, емоційні або душевні травмивикликані різноманітними причинами. За роки існування програми «Зцілення душевних ран» в Україні, починаючи з 2016 року, у навчанні прийняли участь понад  3000 осіб, підготовлено 500 служителів – протестантів, католиків, православних, які на систематичній основі проводять групи зцілення для потребуючих у своїх середовищах. Напрями служіння – класичні програми для членів церков, навчання військових капеланів, молодіжні реабілітаційні і освітні проекти, дитяча програма зцілення душевних травм, проект «Щаслива жінка».

Перші уроки програми були розроблені у 2001 році під час зустрічі психологів, психотерапевтів, перекладачів та спеціалістів з поширення Біблії, а також лідерів церков з військових зон усієї Африки. Вони мали змогу перекласти відповідний посібник на рідні мови своїх народностей, отримати зцілення своїх душевних ран та розробити стратегію допомоги тим, хто пережив душевні травми в їхніх регіонах. Після практичного застосування посібника лідери церков надали свої коментарі та зауваження, що привело до перегляду матеріалів і внесення певних коректив та змін. Перше видання посібника за програмою «Зцілення душевних ран» з’явилося у 2004 році у Найробі. До 2011 року програму було поширено у 42 країнах на п’яти континентах і перекладено, цілком або частково, на 157 мов світу. У 2012 році Американське Біблійне Товариство скликало першу Спільноту фахівців-практиків для того, щоби об’єднати відповідні організації для спільної праці з поширення програми. Присутня на зустрічі група фахівців підтвердила основоположні принципи, на яких ґрунтувалося зазначене служіння протягом попередніх десяти років:

 • засноване на Біблії, практичному досвілі психологів та молитві;
 • адаптоване до конкретної культури, мови та формату;
 • випробуване на практиці;
 • з врахуванням досвіду місцевих фахівців;
 • практично спрямоване;
 • націлене на тривалий стабільний процес зцілення;
 • у тісній співпраці з іншими.

Для підтримки та розвитку цього служіння у 2012 році Американським Біблійним Товариством було засновано Інститут травми та зцілення. Інститут співпрацює з біблійними товариствами та іншими організаціями у всьому світі для надання необхідної інформації та підготовки фахівців для роботи з людьми, які отримали душевні травми.

ПОКЛИКАННЯ

Програма надає можливість допомогти кожній людині пройти нелегкий шлях від болю до  зцілення, долаючи лихо втрати та розчарувань. Існує думка про те, що скорбота, гнів,  несприйняття ситуації, розчарування та інші подібні емоції не повинні мати місце в житті християнина, але якщо зазирнути в серце людини – життєві реалії є іншими: чим  глибша рана, тим більше ми відчуваємо внутрішній біль та страждання. Програма  «Зцілення душевних ран» спрямована на те, щоб допомогти Церкві якомога повноцінніше та якісніше  піклуватися про зцілення  людей, які мають відповідні потреби.

Травма – це подія, яка має місце в житті людини. Вона може руйнувати силу, стосунки, здібності… В такому стані людина може думати, що Бог залишив її… Зцілення – це процес відновлення. Довгий процес… Дуга досвіду зцілення травми передбачає послідовне проходження таких етапів: страждання, вираження, скорбота, жалкування, принесення болю до хреста, прощення, відновлення, стійкість. Також важливим є те, що потрібно зрозуміти темпи зцілення. І як, допомагаючи іншим, не нашкодити собі.

Служіння Зцілення Душевних Ран в Україні – це унікальна програма, в основі якої поєднуються біблійні принципи та принципи психічного здоров’я людини.  Ми розуміємо, що справжнє зцілення душі може дати лише Бог, і тому Його Слово – це  найголовніший помічник на шляху до зцілення, тому в програмі використовується більше 300  біблійних посилань. У вченні церкви існує думка про два інтегральні складники людини – душу й тіло (так звана дихотомія). Тобто людська особистість є цілісною і складається з тіла і душі. Тому й програма дає можливість лікувати людину цілісно.


МЕТОДИ


1.  Фасилітація.

Основним методом викладання в нашій програмі є метод фасилітації.  Відвідуючи наші навчальні програми – ви не зустрінете лекторів, спікерів та вчителів.  Навчання проходить по методиці фасилітації так само, як і сам курс навчання готує  фасилітаторів.

2.  Групова терапія.

Одним  із ключових методів, що відрізняють нашу програму від інших  програм, які займаються душпастирством та опікою, – це використання групової терапії, де всі учасники навчаються в групах,  ведуть дискусії  та діляться своїм життєвим досвідом. При цьому, думка кожного є важливою і  досвід кожного є цінним, сприяє зціленню душ кожного учасника групи.

3. Партисипативний метод. 

Партисипативний метод навчання допомагає учасникам не лише в легкій формі  ознайомитись з основами програми, але й прийняти конкретні кроки для вирішення  своїх життєвих проблем.  

4. Безпечне середовище.

Ще один унікальний метод, який допомагає людям не лише отримати знання, але й  отримати зцілення – це створення безпечної атмосфери.  

ЗМІСТ

Підготовка передбачає три етапи: початкова сесія, практика (проведення двох груп зцілення), поглиблена сесія. 

В першу чергу цільова аудиторія – це люди, які потребують допомоги, люди яким  необхідне внутрішнє зцілення і вони прагнуть його одержати. Не менш важлива аудиторія – це люди, які отримавши зцілення для себе готові  допомагати іншим.  

Тематика зустрічей в рамках стандартної програми, зокрема, включає такі практичні уроки:

 1. Якщо Бог любить, чому ми страждаємо?
 2. Як отримати зцілення від душевних травм?
 3. Що відбувається, якщо людина в скорботі?
 4. Як дорослі можуть допомогти дітям, які пережили душевні травми?
 5. Як допомогти жертвам зґвалтування?
 6. Домашнє насильство
 7. Самогубство
 8. Залежності
 9. Турбота про служителя
 10. Принести свій біль до хреста
 11. Як простити іншу людину?
 12. Як християни повинні поводитися під час конфліктів?
 13. Підготовка до труднощів.

РІЗНОВИДИ

▪ Класична програма. 

Це основна програма, яка підходить та використовується в більшості сферах служіння. Її  можна з легкістю адаптувати до будь-якої цільової та вікової аудиторії.  Цей курс є основою будь-якого іншого різновиду програм Інституту Зцілення Душевних  Ран. 

▪ Дитяча програма. 

Дитяча програма в Україні взяла старт в 2021 році. Основною умовою проходження  навчання в цій програмі є попереднє проходження курсу з класичної програми, а також  хоча б стартовий досвід в роботі з дітьми.  

Дитяча програма розроблена  для  9-13 річних дітей,  які пережили на своєму короткому  життєвому шляху різного роду душевні травми. Виклики  цієї  програми полягають не лише в  тому, щоб отримати внутрішнє зцілення, але й допомогти дитині розібратися в своїх душевних ранах.  Розкрити дитячі рани нелегко, тому задля цього використовується багато методів  таких як ігрова форма подачі матеріалу, елементи арт терапії, елементи рольової гри, а  також групової терапії.  

▪ Жіноча програма. 

Жіноча програма побудована на особливих, надихаючих конференціях «Щаслива Жінка»,  основне завдання яких підбадьорити втомлені серця жінок, а також отримати зцілення від  пережитих ран. 

Після участі в конференції жінки мають змогу пройти курс з класичної програми, з метою  розповсюдження служіння серед жінок. 

▪ Військова програма. 

Військова програма має мету забезпечити військових капеланів, які працюють  як з військовими, так і з сім’ями постраждалих та загиблих воїнів. Особливим аспектом  служителів у цій сфері – є те, що їм доводиться працювати з однією з найглибших травм  – це моральна травма. Тому під час проходження цієї програми – головна увага  приділяється саме моральній травмі.  

▪ Сила в Слабкості.  

Курс «Сила в Слабкості» – є окремим курсом з окремо розробленими 9 уроками, які  піднімають важкі та складні теми у взаємостосунках між людьми. Іноді ми ходимо по колу, не маючи можливості щось змінити. Тому, іноді нам потрібно розібратись в таких  складних темах, для того щоб скласти алгоритм взаємодії з іншими людьми.

▪ Долаючи лихо. 

Цей посібник розроблений таким чином, щоб людина мала змогу пропрацювати його  самостійно або в групі з іншими учасниками. Вона є унікальною відповіддю на постійні  лиха, без яких неможливе людське життя.  

КОНТАКТИ

Зацікавлених просимо звертатися до служителя Християнського Миротворчого Корпусу ХСП Ліни Оленчик:

у вайбері за номером 097 560 1538

на мейл olenchyklina@gmail.com

Be the first to comment on "ЗЦІЛЕННЯ ДУШЕВНИХ РАН: СУЧАСНЕ ПОКЛИКАННЯ ЦЕРКВИ"

Напишіть відгук