Моравецький, Орбан і Абаскаль закликали Європу до єдності перед російською загрозою

У суботу, 29 січня, у Мадриді пройшов саміт націонал-консервативних сил держав-членів Європейського Союзу.

Саміт приймав очільник іспанської партії «Vox» Сантьяго Абаскаль. Його чільними учасниками стали прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький, французький політик Марін Ле Пен. У зустрічі також узяли участь політики з Литви, Естонії, Болгарії, Румунії, Австрії, Нідерландів, Бельгії.

Учасники саміту закликали Європу до солідарності в умовах імовірності російської агресії проти України. Вони підписали спільну декларацію, в якій висловили бажання «працювати над тим, аби народи Європи діяли солідарно перед обличчям загрози зовнішньої агресії» і охарактеризували «військові дії Росії на східному кордоні Європи» як такі, що «привели нас на межу війни», повідомляє Kiratas.

У контексті російської загрози консервативні політики наголосили на неефективності теперішньої дипломатії ЄС.

Крім того, декларація засуджує ідеологічне поневолення Європи та антидемократичні тенденції, які в ній спостерігаються. Зокрема, підписанти наголосили на вищості національних конституцій над правом ЄС. Серед іншого у документі також наведена різка критика імміграційної політики, яку просуває Брюссель.

Учасники саміту відомі різним характером ставлення до Росії.

Найбільш чітку антиросійську позицію займають польські націонал-консерватори. Досить очевидно, що антиросійську складову декларації пролобіював саме Моравецький. Лідер партії «Vox» також відомий доволі проукраїнською і антиросійською позицією.

Натомість ситуація з Угорщиною складніша. Офіційний Будапешт неодноразово висловлював позицію щодо непорушності українських кордонів. Також Угорщина долучалася до регіональних антиросійських жестів. Можна припускати, що антиросійський потенціал Угорщини був використаний недостатньо з огляду на пасивність української сторони у справі розбудови добросусідських відносин (причому справа не обмежується питанням угорської меншини в Україні – Київ близько двох років узагалі не мав свого посла у Будапешті, а потім відзначився політично безглуздими кроками на кшталт підтримки маргінальних угорських опозиціонерів ліво-ліберальної спрямованості). Водночас Угорщина провадить політику прагматичної співпраці з Росією, зокрема в енергетичній сфері (якраз за кілька днів після мадридського саміту, 1 лютого, має відбутися зустріч Орбана з Путиним).

Найбільш скептичною до антиросійської складової декларації виявилася Ле Пен. Як інформують окремі ЗМІ, презентуючи роботу саміту у Франції, вона спробувала заретушувати згадки про Росію.

Ще перед проведенням саміту у бік Моравецького та «Права і справедливості» загалом лунала критика від польських лібералів. Так, Дональд Туск закликав Моравецького відмовитися від участі в заході через присутність там «пропутінських політиків». Відповідаючи, Моравецький зобразив Туска лицеміром, нагадуючи, що той не доклав належних зусиль, аби протистояти будівництву газопроводу «Північний потік-2». В цілому ж, із боку ПіС та прихильних до цієї партії рупорів лунала теза про необхідність вносити антиросійську складову у порядок денний європейських консерваторів – навіть якщо поки що окремі з їхнього числа роблять ставку на прагматичну політику або живуть ілюзіями. «Ми повинні навчати та переконати наших західних колег, ким насправді є Володимир Путін і що таке Росія», – прокоментувала ситуацію депутат Європарламенту Анна Залевська.

Нагадаємо, ПіС та «Фідес» зробили перші важливі кроки щодо консолідації націонал-консервативних сил ЄС ще навесні минулого року. Влітку 2021 року було ухвалено спільну декларацію 16 консервативних партій із держав-членів ЄС.

Джерело

Be the first to comment on "Моравецький, Орбан і Абаскаль закликали Європу до єдності перед російською загрозою"

Напишіть відгук