Як вижити під час війни: деякі поради

ЩО РОБИТИ ПРИ ХІМІЧНІЙ АТАЦІ

Хімічна атака чи аварія на хімпідприємстві. Що робити? ♦ Щільно закрийте вікна, двері, вентиляційні виходи та димарі.

♦ Заклейте щілини та стики у вікнах папером або скотчем.

♦ Вимкніть побутові прилади та перекрійте газ.

♦ Попередьте близьких про небезпеку.

♦ Увімкніть телевізор або радіо для отримання подальших інструкцій.

♦ Слідкуйте за інформацією про ситуацію на офіційних ресурсах.

Хімічна атака: що робити під час евакуації?

♦ Якщо через хімічну атаку чи аварію потрібно евакуюватися, не забудьте взяти з собою аптечку.

♦ Одягніться так, щоб залишилося якомога менше відкритої шкіри, а також використовуйте протигази або ватно-марлеві пов’язки, змочені водою, або краще 2−5% розчином питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).

♦ Приміщення залишайте, використовуючи сходи.

♦ На вулиці не біжіть, не торкайтеся ніяких предметів, не наступайте в калюжі.

♦ Не їжте й не пийте нічого.

♦ У разі аварії з викидом хлору намагайтеся пересуватися по підвищеннях, у разі викиду аміаку – низинами.

Якомога швидше залиште зону ураження, рухаючись поперек потоку повітря чи вітру.


ЩО РОБИТИ ПРИ ОБСТРІЛАХ?

     Обстріли й укриття

Якщо ви почули свист снаряда (він схожий на шурхіт), вибух буде за дві-три секунди. Ви маєте негайно впасти на землю. Не панікуйте, факт того, що ви чули цей звук, означає, що снаряд пролетів досить далеко від вас, а секунди перед вибухом свідчать, що він упаде на доволі безпечній відстані. Зазвичай першими снарядами прицілюються і наступні вже можуть бути значно ближчими. Тому одразу потрібно знайти значно краще укриття та сховатися надійніше.

Якщо обстріл заскочив вас у громадському транспорті — негайно зупиніть транспортний засіб, відбіжіть від дороги та багатоповерхівок і впадіть на землю. Пошукайте надійне укриття неподалік. Рухатися слід короткими перебіганнями одразу після наступного вибуху.

Якщо перші вибухи застали вас в автівці — не сподівайтеся, що на машині вдасться швидко втекти від обстрілу. Важко спрогнозувати, у який бік буде переміщено обстріл, чи не почне вибухати далі. Додаткову небезпеку становить бензобак машини, який може вибухнути. Тому слід негайно зупинити авто і якнайшвидше знайти укриття. Негайно лягайте на землю, туди, де є виступ (початок тротуару, бордюр) або хоча б невелике заглиблення в ґрунті.

Якщо поруч розташована бетонна конструкція — лягайте поруч із нею, але якомога далі від споруд, що можуть обвалитися чи спалахнути в разі прямого влучення. Захист дають щілини в землі або траншеї, неглибокі підземні колодязі й широкі труби водовідведення, канави, оглядові ями для авто біля гаражів чи СТО, а також каналізаційні люки.

Можна переховуватися в таких місцях, як

Бомбосховища: вони мають бути спеціально обладнаними, але це якщо пощастить. Від звичайних підвалів вони відрізняються тим, що мають товсті надійні перекриття над головою, систему вентиляції та два (або більше) виходи на поверхню. Якщо ви на позиціях з військовими, запитайте їх про укриття.

Підземний перехід.

Будь-яка канава, траншея чи яма.

Широка труба водовідведення попід дорогою. Не ховайтеся надто глибоко: максимум на 3-4 метри.

Ділянка вздовж високого бордюру чи фундаменту паркана.

Метро.

Дуже глибокий підвал під капітальними будинками старої забудови: ідеально, якщо він матиме два виходи.

Підземне овочесховище, силосна яма тощо.

Оглядова яма для авто чи СТО.

Яма-вирва від попередніх обстрілів.

У найгіршому разі, якщо поблизу немає укриття, до якого можна дістатись одним швидким перебіганням, потрібно просто лягти на землю й закрити голову руками. Переважна більшість снарядів і бомб розриваються у верхньому шарі ґрунту чи асфальту, тож уламки в момент вибуху розлітаються на висоті приблизно 30-50 см. Укриття має бути хоча б мінімально заглибленим у землю та розташовуватися якнайдалі від будівель, адже є небезпека обвалу чи пожежі в разі влучення.

Найкращим захистом буде траншея чи канава завглибшки 1-2 метри на відкритому місці. В укритті лягайте й обхопіть голову руками. Трохи відкрийте рота — це вбереже від контузії, якщо поблизу розірветься снаряд чи бомба.

Не впадайте в паніку. Після закінчення обстрілу (бомбардування) виходячи з укриття (схованки), максимально сконцентруйте увагу та дивіться під ноги.

Не підіймайте і НЕ ЧІПАЙТЕ ЖОДНИХ предметів, окрім тих, які ви щойно поклали або впустили. Бойові елементи часто не розриваються під час падіння, але можуть вибухнути пізніше від найменшого руху чи дотику.


ОБЕРЕЖНО! ВИБУХОВОНЕБЕЗПЕЧНІ ПРЕДМЕТИ

Вибухові пристрої вирізняють такі характерні для них ознаки:

♦ предмет незнайомий або незвичний для цієї території чи ситуації;

♦ від предмета лунають звуки (цокання годинника, сигнали через певний проміжок часу), миготить індикаторна лампочка;

♦ джерела живлення на механізмі або поряд з ним (батарейки, акумулятори тощо);  

♦ предмет може бути підвішений на дереві або залишений на лавці.

Основні заходи безпеки для перебування на території, де можуть бути міни.

♦ Ніколи не сходьте з дороги.

♦ Не пересувайтеся в нічний час. Вам має бути добре видно шлях.

♦ Їздіть дорогами, якими часто користуються; уникайте таємних доріг або шляхів, що давно не використовуються, наприклад заросли травою.

Звертайте увагу на деталі навколо вас: вони можуть свідчити про небезпечні предмети чи вибухівку. Зазвичай міни встановлюють у ямках, виритих у ґрунті, а взимку — в снігу. Зверху міни засипають ґрунтом, травою, листям, гілками або снігом. На полі зі встановленими мінами буде видно горбки, осідання ґрунту, розрихлену землю, зритий сніг, суху траву на зеленому тлі, накидану солому тощо.

Ознаками також можуть бути: залишені неподалік ящики від мін, шматки шпагату, дроту, ізоляційної стрічки, закорковування та етикетки від мін, детонаторів тощо.

Демаскувальними ознаками також є: розкиданий на землі щільний або проолієний папір, поліетиленова плівка, забуті орієнтири або настановні кілочки, невеликі горбки, розташовані в певній послідовності, відмінність цих місць від загального фону навколишньої місцевості, наявність дротів, слідів перебування людей, машин.

♦ Якщо ви виявили, що поряд міна або розтяжка, — повертайтеся тим самим шляхом, яким прийшли, слід у слід.

♦ Якщо ви помітили мінне поле, позначте його та повідомте військовим.

Як уникнути мін:

♦ не панікуйте;

♦ не сходьте з дороги та не використовуйте маловідомих шляхів;

♦ якщо ви виявили одну міну — знайте, що обов’язково поблизу є ще декілька;

♦ у разі небезпеки повертайтеся назад своїми слідами.

Що робити, якщо знайшли вибухонебезпечний предмет?

♦ Зупиніться та озирніться навколо. Попередьте людей поряд про небезпеку.

♦ Поверніться назад за маршрутом, яким прийшли.

♦ На відстані не менше 100 метрів повідомте про небезпечну знахідку за номером 101.

♦ Позначте місце небезпечної знахідки – шматком яскравої тканини, схрещеними палицями, каменем тощо. Це допоможе фахівцям відшукати та знешкодити вибухонебезпечний предмет. По можливості дочекайтеся їхнього приїзду.

Запам’ятайте: у разі виявлення вибухонебезпечного предмета не чіпайте та не намагайтеся його перемістити. Обов’язково повідомте про небезпечну знахідку, інакше можуть постраждати інші люди.

ЯК РОЗПІЗНАТИ РАКЕТУ, ППО ТА ВОРОЖИЙ ЛІТАК ЗА ЗВУКОМ

Чуєте поблизу ворожий літак. Що робити?

Основний звук літака — гудіння в небі. І чим воно гучніше, тим ближче літак до вас. Це небезпечно, насамперед тому, що ворожі літаки можуть скидати бомби та ракети на мирне населення. Звичайно, це може бути й літак ЗСУ, проте за звуком відрізнити їх не вдасться. А тому краще відразу шукати прихисток. У вас буде на це кілька секунд часу.

♦ Негайно падайте під стінку, але тільки не навпроти вікна: під нього або в кут кімнати. Ідеальне укриття – коридор.

♦ Прийміть позу як при віджиманні: обличчям вниз; руки зігнуті під корпусом, ноги максимально теж зігнути. Таким чином, при обрушенні буде можливість піднятися під вагою уламків та зробити повітряний карман.

♦ Розкрийте максимально рота та заплющіть очі.

♦ У разі вибуху зачекайте не менше 1-2 хвилин, поки всі уламки впадуть.

♦ Прислухайтеся, чи не йде літак на другий захід. Якщо ні, то допомагайте постраждалим та шукайте своїх сусідів, надайте рятувальникам інформацію, в якій квартирі скільки людей було.


Як розпізнати ракету та артилерію за звуком?

Ракета летить з характерним свистом та шурхотом. Через 2-3 секунди вона впаде і буде чути вибух.

♦ Не панікуйте.

♦ Озирніться довкола, щоб знайти найбезпечніше укриття (підземні переходи, бомбосховища, метро, канава чи ямка в землі, широка труба водостоку, бордюр чи високий паркан тощо).

♦ Гаубиці та міномети відрізняються довгим тягучим свистом. Якщо ви почули цей звук, значить перебуваєте в зоні ураження. Снаряди з гаубиці при цьому летять швидше за міни. Однак в будь-якому випадку добігти до укриття ви не встигнете. А тому варто впасти на землю.

Якщо поруч є якась ямка чи заглиблення — вони стануть для вас рятівними.

Як звучить українська ППО?

Наша протиповітряна оборона працює зі звуком, схожим на постріл салютної установки чи розрив досить великої петарди. Він не лише гучний, але й завжди супроводжується відлунням. За кілька секунд до того, як ви почуєте звук, в небі буде видно спалах світла.

Якщо ви почули цей звук:

♦ Слід, негайно прямувати в укриття, оскільки ППО працює лише як відповідь на повітряну небезпеку з боку російських військових.

♦ Вийти з укриття можна лише після оголошення відбою повітряної тривоги.

Be the first to comment on "Як вижити під час війни: деякі поради"

Напишіть відгук