Церква є видимим місцем, де являється Христос

Нещодавно Радіо Марія та католицьке телебачення EWTN спільно провели особливий ефір під назвою «Спецпроект на карантині», гостями якого стали єпископ Віталій Кривицький та отець Роман Лаба OSPPE. Лейтмотивом для обговорення під час ефіру стала стаття отця Романа  «Церкву онлайн можна… вимкнути».

Зокрема, під час зазначеної передачі отець Роман Лаба, коментуючи висвітлені у згаданій статті тези, сказав таке: «Папа Павло VI говорив, що певні глобальні еліти починають інфікувати Церкву. Він навіть говорив, що до Церкви прокрався певний сморід сатани, пекельний сморід. І він потім пояснює, що він має на увазі – що ми більше починаємо слухатися пророків цього світу, ніж Вчительського Уряду Церкви. До речі один із масонів XX-ого століття Карл Поппер, учнем якого, якщо не помиляюся, є Джордж Сорос, назвав засоби масової інформації таким собі новітнім «вчительським урядом церкви». Якщо у Церкві є Учительський Уряд, який покликаний інтерпретувати Доктрину і життя християнина, то у світі цією інтерпретацією займаються медіа. Я буквально два дні тому на одному із світових порталів зустрів статтю, що після карантину будуть голод і пошесті біблійних масштабів, при цьому не уточнюється, де це має бути. Складається таке враження, що вся земна куля від Арктики до Антарктики буде охоплена голодом, сараною, чумою і ще не знаю чим. Для мене це теж є велика маніпуляція. Як найкраще маніпулювати людиною – залякати її. А як найшвидше залякати – посилатися на її первинні інстинкти, в першу чергу на інстинкт самовиживання, бо кожна людина боїться за своє життя. А коли людина залякана, то дуже легко нею керувати…

Церква має бути присутня також і он-лайн, тобто зрештою про це говорить II-ий Ватіканський Собор в документі Inter Mirifica про засоби масової інформації. Це є сучасний ареопаг – говорить Папа Бенедикт XVI, і на цьому ареопазі ми маємо проголошувати і діяти. Але потрібно при цьому пам’ятати, що Церква це Таїнство. І про це говорить Догматична Конституція Lumen gentium. Що означає Таїнство? Це значить видимий знак невидимої Божої Благодаті, тобто Церква є видимим місцем, де являється Христос, де Він приходить із своїми благодатями. Lumen gentium користується творами одного з індивідуальних авторів, звідки багато почерпнув весь II-ий Ватіканський Собор – а саме Папи Пія XII. В його енцикліці Mystici Corporis Cristi говориться, що помиляються ті, хто хоче придумати Церкву, яку ані побачити не можна, ані торкнутися не можна. Тіла можна торкнутися. Тому в «церкві он-лайн»  є певна спокуса гнози. Зараз дуже багато говориться про так зване духовне причастя. Ось ми не можемо зараз через карантин йти до храму так, якби нам хотілося, і ми заохочуємо вірних приймати духовне причастя. При цьому дуже багато людей не розуміє, що це таке – духовне причастя, що значить приймати його. Це якась така медативна практика, що я духовного якогось Ісуса приймаю. Дуже важливо, щоби ми при цьому не увійшли в гнозу, в якийсь гностицизм, в якийсь незрозумілий містицизм, який більше притаманний для східних релігій, а не християнства. Християнство це дуже конкретна релігія, бо Христос є і на 100% Бог, і на 100% людина. Тому Тридентський Собор говорить, що духовне причастя це спосіб перш за все пробудити в собі прагнення приймати справжнє Причастя. Наприклад є певні категорії людей, християн, які з тих чи інших причин не можуть приймати Причастя. Скажімо живуть в стані перманентного гріха або оказії до гріха, або далеко від церкви чи в час карантину. Тому прийняття цього духовного причастя має дуже тісний зв’язок з реальним Причастям. Саме так маємо його трактувати, бо інакше це буде не християнське трактування. Для мене особисто герменевтичним ключем у цьому випадку є Євангеліє від Матея, глава 16, де ми читаємо, що «ворота пекельні, в тому числі коронавірусні ворота, в тому числі карантинні ворота, ворота глобальних еліт Церкви не подолають».

Принагідно в контексті сказаного вище також пропонуємо вашій увазі висловлювання зі схожого приводу двох відомих католицьких ієрархів – кардиналів Берка та Сари.

Кардинал Берк: Брак таїнств є неприпустимим

“Цікаво, що світський світ знаходить способи, щоб, наприклад, люди могли забезпечувати свій будинок продуктами харчування та іншими предметами першої необхідності, що, звичайно, вони повинні мати можливість робити. Отож, маємо знайти способи, завдяки яким зможемо забезпечити вірним духовну опіку», – сказав кардинал Раймонд Берк в інтерв’ю порталу Catholic Action For Faith and Family. Кардинал зазначив, що нинішня реакція Церкви на епідемічну кризу є «зовсім іншою» порівняно з тим, як реагувала Католицька Церква в минулому. На його думку, неприпустимою є така ситуація, щоб вірні не могли брати участь у Літургії, приступати до сповіді чи Причастя, а є люди, які не можуть це зробити «тижнями». Ось чому Церква повинна знайти способи здійснити «свою духовну місію в її найбільш фундаментальних аспектах».

“Ми – співробітники Господа, співпрацюємо з Його ласкою, і тому повинні знайти найбільш креативні рішення, щоб люди отримали те, чого вони найбільше потребують у цей час, а саме: Таїнства”, – сказав кардинал Берк. Ієрарх наголосив, що в минулому Церква посилала на пастирське служіння серед своїх вірних священників, які через своє життя в целібаті готові до такого служіння «навіть героїчним способом». Тим часом, наприклад, в Італії, де зараз живе кардинал Берк, були випадки, що люди помирали і були поховані не тільки без участі членів сім’ї, але й без останнього служіння, яке здійснюють священники. “Ми маємо робити більше”, – сказав кардинал Берк.

Ієрарх навів приклади священників, які знаходять способи під час епідемії коронавірусу потрапити до хворих і вмираючих у лікарнях. Він сказав, що обов’язок священників є наполягати на тому, щоб миряни допомагали здійснювати таке служіння і що, на його думку, багато хто з них повинен це зрозуміти. “Наш Господь покладається на нас, що зробимо все можливе, щоби боротися з великим злом”, – додав він.

Кардинал Берк визнав «дещо тривожною» думку, що брак Таїнств уможливив розвиток молитовного життя. На його думку, «всі ці молитви» повинні сприяти «більшій повазі до присутності нашого Господа в Таїнствах Церкви та її розуміння», а також «бажанню зустріти» Його в тих Таїнствах, завдяки яким Він «діє дуже особливим і надзвичайним способом».

Кардинал Сара: Святкувати Євхаристію, але без осквернення

«Ніхто не може зупинити священика від того, щоб прийняти сповідь чи дати Причастя. Отже, навіть якщо вірні не можуть бути присутніми на месі, вони можуть попросити сповідь та причастя», – сказав префект Ватиканської конгрегації богослужіння та дисципліни Таїнств кардинал Роберт Сара. Він послався на ситуацію в Італії, де майже два місяці вірні не мали змоги брати участь у Євхаристії. Більше того, урядові постанови про скасування санітарних обмежень все ще не передбачають публічних літургій. Однак єпископ проводить переговори з урядом щодо безпечного святкування Євхаристії, включаючи причастя. Посилаючись на інформацію ЗМІ на цю тему, кардинал Сара підкреслив, що відновлення Євхаристії не може відбуватися за рахунок профанації. До Пресвятого Таїнства треба ставитись гідно. Наприклад, неприйнятною є думка про те, що гостії можуть бути доступними в пластиковій упаковці в режимі самообслуговування: “Ми не можемо ставитися до Євхаристії як до тривіального предмета. Ми не в супермаркеті», – сказав кардинал Сара в інтерв’ю Nuova Bussola Quotidiana. Він підкреслив, що навіть якщо відсутність доступу до Євхаристії спричиняє страждання, сам спосіб причастя не підлягає зміні. Він нагадав, що Церква дотримується принципу, що вірні мають свободу вибору в тому, як вони отримують Причастя: в руку чи в уста. «Цього правила потрібно дотримуватися», – сказав префект Конгрегації богослужінь та дисципліни таїнств. Він також підкреслив, що ми не повинні звикати до літургій в мережі. «Бог втілився, Він не є віртуальною реальністю», – нагадав кардинал Сара, додавши, що такі літургії шкідливі і для самих священиків. “Під час Мес вони повинні дивитись на Бога, а тим часом вони звикають дивитися в камеру, ніби це видовище. Це не може продовжуватися так “, – сказав Ватиканський ієрарх. Він також заявив, що ми не повинні дивуватися, що диявол сьогодні особливим чином атакує Євхаристію. Вона є серцем життя Церкви. “Однак я переконаний”, – додав кардинал Сара – що головна проблема – це віра священиків. Якби священики усвідомлювали, що таке Євхаристія, то деякі способи її святкування та деякі гіпотези щодо причастя не припали б їм до душі. З Ісусом не слід поводитись таким чином”. Він також застеріг від наслідування того, що відбувається в німецькій церкві. Там робиться багато речей, які не мають нічого спільного з католицькою вірою, але є протестантськими.

Be the first to comment on "Церква є видимим місцем, де являється Христос"

Залишити відповідь