Бути господарем на своїй землі

Природа – це дар Творця спільноті людей, який Він довірив їхній відповідальності і розумному використанню. Тому людина не чинить протизаконно, коли з повагою до порядку, краси та корисності окремих живих істот і їхньої ролі в екосистемі змінює деякі їхні характеристики та якості.

Компендіум соціальної доктрини Церкви, ст.473

В рамках Християнської Соціальної Платформи ХСП, у партнерстві з Фондом громад “Рідня”, з метою поширення інформації про зміст Святого Письма, Соціальної Доктрини Католицької Церкви та спадщини Шептицького в частині економічної і соціальної діяльності громад, та запровадження у життя територіальних церковних громад конкретних механізмів і технологій, спрямованих на підвищення якості життя на християнських засадах самоорганізації, взаємодопомоги та колективної ініціативи на Стрийщині діє програма “Добрий господар”.

Ця програма присвячена питанням використання технологій органічного землеробства, новим підходам до збереження та розвитку потенціалу земельної ділянки, отримання високої продуктивності та максимального доходу від землеробства в домогосподарствах.

За сприятливих умов для утворення родючого шару грунту завтовшки 2-3 см потрібно від 200 до 700 років. Ми неправильним обробітком сприяємо не тільки виснаженню, а й таким природним руйнівним процесам, як змивання верхнього родючого шару зливами. Надмірне внесення мінеральних добрив, неправильне використання отрутохімікатів для боротьби зі шкідниками сільгоспкультур теж нищать землю.

Основну роботу з відновлення грунту “виконують” його мешканці: тисячі різних мікроорганізмів, бактерії, грибки, дощові та каліфорнійські черв’яки.

Отож відновлення грунту полягає у тому, щоб його заселили ці “корисні мешканці”. А ми їм можемо допомогти, вносячи органічні добрива – компост, перегній, курячий послід, біогумус, які посилюють мікробіологічну діяльність і збагачують приземний шар повітря вуглекислим газом, який потрібен для повітряного живлення рослин.

13 вересня 2020, ФГ “Рідня” провів виїзний навчальний семінар з органічного землеробства. Учасниками семінару були мешканці Стрийщини, Жидачівщини та Сколівщини, голови Вівнянської сільської ради та Грабовецької ОТГ, які переймали досвід вирощування квасолі, часнику, лохини, шафрану в поєднанні з технологіями органічного землеробства.

У фермерському господарстві Василя Солонинки в селі Вівня на Стрийщині, знайомилися з елементами ландшафтного дизайну, яким професійно займається Василь. Цікавим є досвід Василя у використанні мульчі для покращення врожайності, застосуванні різноманітних приспосіблень для утримання свійської птиці, використанні їх посліду (так званий “трактор” для курей). Побачили, як можна покращувати врожайність за допомогою застосування інноваційних грядок Розума. Саме грядки Розума і є цим інкубатором де заселяються і “працюють” корисні мікроорганізми.

В домогосподарстві Петра Маковського в селі Конюхів на Стрийщині, запізнали тонкощі підготовки ґрунту для висаджування кущів лохини, дізнавалися про фактори, які впливають на розвиток таких кущів. Цікавим для учасників семінару був французький метод вирощування виткової білої квасолі, який пан Петро застосовує для вирощування квасолі народної селекції Ясь. В господарстві пана Петра збудовано кілька різновидів конструкцій, які дозволяють витися і розвиватися стеблу квасолі: шатрові конструкції, кілька видів шпалерних конструкцій, в грядці Розума і без таких.

Також, пан Петро ознайомив присутніх з роботою його сонячної електростанції, яка забезпечує “зеленою” енергією його домогосподарство, а надлишки продаються в електромережу.

Досвідом і особливостями вирощування часнику ділився власник присадибної ділянки Ярослав Білан з села Гірне на Стрийщині. Як при менших трудовитратах одержувати вищу врожайність було цікавим для слухачів семінару.

Була і дегустація страв. Господинями Юлією Солонинка, Оксаною Шмілик, Лесею Маковською зготовано страви з квасолею Ясь. А частували нас смачним борщем з квасолею, стравою “Стрийський Ясь на полюванні” та варениками з квасолею в сметані.

З семінару учасники повернулися не з пустими руками. Василь Солонинка роздав цибулинки шафрану і навчив як висаджувати та доглядати цю рослину.

У підсумку, учасники висловили бажання і на далі продовжувати практику виїзних навчальних семінарів.

Розвивається програма “Добрий господар” і в середовищі серед священників, адже є частиною рішень Собору Стрийської Єпархії УГКЦ.

Весною 2020 висаджено квасолю Ясь в грядці Розума на присадибній ділянці в Стрийській єпархіальній резиденції.

Осінь! Настав час збирати врожай. А врожай непоганий!

19 вересня 2020 підвели підсумки “роботи” грядки Розума під квасолю Ясь.

Власний приклад Владики Тараса має заохочувати священників та вірних до новітніх підходів до городництва, виробництва органічних продуктів харчування, до економічної самоорганізації щоб разом ставати економічно, фізично і духовно міцними.

Разом, до праці!

Олег Шмілик, координатор програми “Добрий господар”

Be the first to comment on "Бути господарем на своїй землі"

Залишити відповідь