Слово «комунізм», зазвичай, асоціюється з державною машиною Радянського Союзу, з колективізацією та Голодомором. Для когось це слово досі символізує уявну стабільність, молоді роки і комсомол. А ще іноді комунізм асоціюється з кінематографом.

В ХХ столітті ліві мали потужні лобі далеко за океаном, аж на голлівудських пагорбах. Що ж спільного в американського кінематографа із, наприклад, Сталіним і ЦК КПРС? Виявляється, багато. Протягом багатьох десятиліть Голлівуд був не лише фабрикою мрій, але й фабрикою комуністів, з якими періодично намагалася боротися американська влада в розпал Холодної війни.

Ще в 1934 році при Конгресі США була створена Комісія по розслідуванню неамериканської діяльності на чолі з Джоном Томасом з метою виявляти спочатку нацистські, а потім і комуністичні загрози. Її члени заслуховували питання, пов’язані із діяльністю сил, що фінансувалися з-за кордону (звідси і назва). Сьогодні адепти прогресивності та рівності приписують їй мало не фашистські повноваження, та насправді це був лише орган, який діяв в контексті виявлення та розслідування потенційно незаконних зв’язків громадян США з ворожими Америці державами.

20 жовтня 1947 року у Вашингтоні відбулися перші слухання по справі низки голлівудських діячів, щодо їх причетності до поширення комунізму в США. На слухання викликали 11 діячів культури, десятеро з яких відмовилися свідчити (лише Бертольд Брехт погодився дати свідчення та емігрував).

Мотивація відмови свідчення в Конгресі видається сумнівною, адже вони мали лише відповісти на питання «Чи перебуваєте Ви або перебували коли-небудь в комуністичній партії?», а тому відмова свідчити також розцінювалася як відповідь. Але все ж звинуватили їх в неповазі до Конгресу, за що «голлівудська десятка» отримала до року в’язниці та штраф у вигляді 1000 доларів.

В наступні десятиліття медіа та культурні діячі намагалися сформувати міф про переслідування американських вільнодумців державним апаратом, однак це лише чергова інформаційна маніпуляція. Противники антикомуністичної кампанії в Голлівуді намагалися висміяти чи звести до абсурдності звинувачення в існуванні комуністичного лобі в американському кінематографі. В ті роки це була сприятлива тактика, адже відкрита заява про утиски власне комуністів спричинила б невдоволення у простих громадян.

Тож чи існувало комуністичне лобі в Голлівуді? Так, існувало. Про це неодноразово свідчили їх більш патріотичні колеги, які вже тоді бачили небезпечні тенденції в культурі. На той час Гільдію кіноакторів США очолював майбутній президент Рональд Рейган, який засвідчив наявність загрози для американської демократії з боку комуністів. Про їх вплив на Голлівуд (зокрема й особистий тиск з боку лівих профспілок) заявив і легендарний Волт Дісней.

А що ж сьогодні? Сучасна «історіографія» тих процесів не приховує реальної популярності лівих у Голлівуді та навіть факту їх членства в Компартії. Однак тепер дані факти представлені саме як «спротив білій консервативній капіталістичній системі».

Сучасний Голлівуд став буквально рупором лівої пропаганди. Успішні актори, режисери, сценаристи — це люди, погляди яких ніколи не підуть в розріз із популярними там стандартами соціальної рівності і справедливості. Під ці стандарти переписують сценарії, змінюють класичні твори для екранізації та навіть намагаються вмістити лівий наратив у правила нагородження своїх колег. Голівуд і комунізм давно були пов’язані і ці зв’язки свого часу намагалися викрити як політики, так і інші кінотворці.

Джерело: Християни для України