Ватикан в тіні червоної зірки

Під час читання цього літа я знайшов книгу Юзефа Мацкевича «Ватикан у тіні червоної зірки» (Лондон 1975 р.) У Папському інституті церковних досліджень у Римі. Автор сказав, що він за професією письменник та антикомуніст за національністю. Через його радикальний антикомунізм його засудили мовчати не лише за часів Народної Республіки Польщі, але й після 1989 року, хоча багато хто вважає його одним із найбільших польських письменників 20 століття. Варто нагадати, що саме Юзеф Мацкевич написав речення: “Тільки правда цікава”.

Він подає багато фактів, що підтверджують тезу про те, що в 1960-х і 1970-х роках у Європі було багато католицьких священиків, які або закохалися в комуністичні ідеї, і насправді зазнали впливу “червоної зірки”, або напрочуд не усвідомлювали зла, який чинив комунізм, в т.ч. його радянський варіант. Таке духовенство вимирає, і їх все менше і менше, але їхня діяльність викликала багато сум’яття у громаді Церкви, наслідки якої ми також переживаємо сьогодні.

Мацкевич згадує, між іншим, як засновник італійської комуністичної партії Пальміро Тольятті повернувся в 1944 році – після 18 років перебування у Москві – до Італії. У цей період католики та комуністи знайшли спільну мову в побудові антифашистського фронту. “Тольятті привіз із Москви наказ про те, – як стверджує Мацкевич – використовуючи ці настрої, прагнути впливу у Ватикані, щоб ідеологічно розширити припущення про “прогресивний католицизм “в ім’я загального гасла:” запобігти відродженню фашизму”. Спосіб роботи, придуманий у Москві, передбачав, що залежно від ситуації людина бореться безпосередньо з Церквою, не уникаючи фізичного винищення, або намагається пом’якшити католицизм зсередини, вміло розділяючи її на “відсталу” та “прогресивну”. У післявоєнній історії Польщі ми маємо безліч прикладів, щоб проілюструвати обидва методи. Звичайно, другий метод є більш «тонким», але також іноді і більш ефективним, за винятком того, що він вимагає безлічі наївних людей, тобто тих «прогресивних католиків», які завжди готові аплодувати “чудовим” червоним ідеям.

На жаль, знайшлося багато наївних людей. Відправлялися меси, де у проповідях звучали засудження історичної ролі Церкви та прокляття заможних капіталістів. На одній із таких подій у Флоренції прокомуністично налаштований священнослужитель заявив: “Ми – Церква бідних і переслідуваних. Але ми пишаємось тим, що ми не маємо нічого спільного з прелатами, які сидять у своїх базиліках і користуються центральним опаленням”. У 1990-х я особисто стикався зі своєрідною версією цього типу священика. Він був парафіяльним священиком в одній з парафій поблизу Рима, навкруги парафії були гори, священик виправдовував це сміття солідарністю з бідними, а також хвалився тим, що несе комуністичний маніфест.

Райнхард Маркс, німецький кардинал католицької церкви позує під монументом співітчизника і тезки філософа Карла Маркса.

У Равенні отець Улісса Фраскалі, який працював шофером на автобусі, він заперечував традиційну сім’ю як буржуазний винахід. Більше того, він прогнозував руйнування видимої структури Церкви як історичну необхідність, бо лише тоді “не буде ієрархії, ні Ватикану, але буде християнство без границь”. 

Нам потрібно уважно приглядатися до життя Церкви, розуміючи, що всередині твердині, яку не подолають “пекельні брами” можуть звучати ідеї, посіяні і комуністами 40-хх, неоліберальним поколінням 60-хх, відділяти зерно церковного вчення від плевел різних ідеологій, які намагаються прищепити на грунті Ватиканських садів.

Gloria tv

Джерело: Родина

Be the first to comment on "Ватикан в тіні червоної зірки"

Залишити відповідь