Твоє право на свободу віросповідання: огляд посібника

Нещодавно побачив світ посібник «Твоє право на свободу віросповідання», підготовлений Інститутом релігійної свободи на допомогу віруючим, релігійним громадам та посадовим особам органів влади. Проте це видання буде корисним всім тим, хто цікавиться релігійним життям, зокрема, журналістам.

Віра, церква, релігійні свята й обряди — це частина життя більшості громадян України. Незалежно від того, як часто ви відвідуєте храм, молитовний дім, синагогу чи мечеть, є багато сфер поза межами релігійних споруд, які безпосередньо пов’язані з реалізацією права на свободу совісті, релігії чи переконання“, — пише у передмові до видання його автор Максим Васін, юрист, виконавчий директор ІРС. — “Перший крок до того, щоби скористатися своїми правами, — знати їх. Другий крок — розуміти, у який спосіб закон передбачає реалізацію ваших прав. Третій — уміти захистити свої права або знати, хто може допомогти вам у разі їх порушення“.

Саме цей посібник і має допомогти розібратися у всіх елементах базового права на свободу совісті, уникнути багатьох труднощів під час практичної реалізації цього права.

“Правова обізнаність — це ваша перевага! Тож тепер поговорімо про ваші права докладніше”, — запрошує до знайомство з посібником.

Твоє право на свободу віросповідання: огляд посібника - фото 58367

Книжка складається з восьми тематичних розділів. Перший з них присвячений міжнародним гарантіям релігійної свободи. Як зазначається у виданні, більшість прав у сфері свободи совісті та віросповідання стали реальністю завдяки міжнародним зобов’язанням України та постійній увазі правозахисників до їх виконання органами влади.

Далі автор подає список найважливіших документів і електронне посилання на них. Враховуючи, що посібник є в електронній та друкованій формі, то посилання можна використати в електронній версії. А для читача друкованого видання передбачені QR-коди, які дозволять просто відкрити ці самі посилання.

Крім того тут подаються цитати з інших документів, які стосуються релігійної свободи. Наприклад, статті з Європейської Конвенції з прав людини, а також статті українського законодавства, які зобов’язують органи влади до виконання міжнародних норм, які ратифіковані в Україні. Автор наводить приклади з судової практики, як ці норми виконувалися і як українці захищали свої права в Європейському суді з прав людини.

Твоє право на свободу віросповідання: огляд посібника - фото 58365

Другий розділ розповідає про процедуру створення та діяльності релігійних організацій та які закони регулюють ці питання, починаючи з базового Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації” (QR-код з посиланням).

Тут йдеться про права релігійних організацій зі статусом і без статусу юридичної особи, як вони між собою розрізняються, які є переваги у кожній формі діяльності. Зокрема, представлено список, що можуть засновувати, отримувати і куди входити релігійні організації зі статусом юридичної особи, яких, до речі, в Україні понад 30 тис.

Окремий розділ присвячений темі “Військовий обов’язок і релігійні переконання“. А тут і про душпастирську опіку військовослужбовців (великий список документів), про військове капеланство, право на відстрочку від військової служби і альтернативну службу. Численні витяги з документів доповнені поясненнями та зауваженнями, що мають практичний характер.

Цікавим та корисним за наших обставин є розділ “Релігійна освіта й виховання“.

В освітньому законодавстві впродовж тривалого часу зберігалося упереджене ставлення до релігійного виховання та доступу релігійних організацій до освітньої діяльності. Причиною цього була частина 3 статті 35 Конституції України, яка містить положення про відокремлення школи від церкви, запозичене з нормативних документів репресивної радянської влади“, — зауважує автор Максим Васін. — “Однак на сьогодні спеціальні закони дають змогу тлумачити цей конституційний принцип лише як гарантію світського характеру навчання в державних і комунальних закладах освіти, а не як підставу для усунення релігійних організацій із освітньої сфери“.

Автор детально описує право батьків на релігійне виховання своїх дітей, викладання курсів духовно-морального спрямування у школах і заснування закладів освіти релігійними організаціями та богословську освіту і акредитацію духовних навчальних закладів.

Наступні розділи присвячені душпастирській опіці пацієнтів і персоналу медичних установах та опіка в закладах пенітенціарної системи.

Сьомий розділ розповідає, хто може допомогти захистити ваші релігійні права. Йдеться про установи в Україні, а також про міжнародні механізми захисту свободи релігії чи переконань.

Твоє право на свободу віросповідання: огляд посібника - фото 58366
Твоє право на свободу віросповідання: огляд посібника - фото 58368

І на завершення посібник містить кілька важливих порад, де, зокрема, автор радить слідкувати за законодавчими новаціями та докладати зусиль для захисту своїх прав.

Загалом, посібник є дуже практичним і зручним у користуванні (формат А4).

Посібник створено за підтримки нідерландської організації PAX (ПАКС) — найбільшої миротворчої організації в Нідерландах, в рамках проекту “Віра в релігійний плюралізм”, що реалізується PAX та фінансується Постійним представництвом Нідерландів при ОБСЄ у Відні. У 2017 році PAX отримала Нобелівську премію миру за участь у Міжнародній кампанії за скасування ядерної зброї.

Електронну версію посібника (українською мовою) можна завантажити за цим посиланням: bit.ly/PAX-Vasin-handbook

Бажаючі отримати друкований примірник можуть подати заявку за цим посиланням: forms.gle/MonJ9aS4LxTAg4z4A

Be the first to comment on "Твоє право на свободу віросповідання: огляд посібника"

Залишити відповідь