Україна — одна з лідерів самогубства в Європі. Як зрозуміти, що близька людина планує самогубство, і вчасно допомогти

На 60% збільшилася кількість самогубств у всьому світі за останні 45 років

ВООЗ проголосила 10 вересня Всесвітнім днем запобігання самогубствам, щоб привернути увагу до цієї проблеми. 

За даними Держстату України, у 2018 році було зареєстровано 6279 самогубств. Майже третина всіх смертей припадає на самогубства у віці, вищому за працездатний. Суїцид — “лідер” серед неприродних причин смерті, він зумовлює майже кожен п’ятий випадок смерті від усіх зовнішніх чинників. Порівняємо: ДТП спричинили 3936 смертей, отруєння алкоголем — 3089, убивства — 1638, а ушкодження внаслідок ведення воєнних дій — 147, пише zn.ua.

У свідомості людей самогубства зазвичай асоціюються з молодими людьми. Справді, у віці від 20 до 35 років самогубства забирають більше життів, аніж ДТП або інші зовнішні причини. Так, 19% смертей українців віком 20–24 років спричинені суїцидом. У країнах із високим рівнем доходу суїцид серед молоді (15–29 років) узагалі посідає другу сходинку поміж основних причин смерті. Однак, попри вагомість цієї цифри для молоді (юні зазвичай рідше вмирають від хвороб серця і судин або раку), смертність унаслідок самогубств набагато вища серед літніх українців (чоловіки віком 75–79 років майже у два з половиною рази частіше накладають на себе руки, ніж юнаки 20–24 років).

Ще одна особливість — надсмертність чоловіків. Із 6279 самогубств у 2018 році 5172 — це смерті чоловіків. На малюнку нижче проілюстровано, як зростання показників із віком, так і статеву відмінність (максимальна — у 7,4 разу для активного віку 35–39 та 55–59 років).

В Україні рівень смертності внаслідок самогубств майже вдвічі перевищує аналогічний показник у країнах ЄС. Зміни смертності від суїциду в Україні та Швеції в останні десятиріччя мали різний характер.

Найбільший “сплеск” самогубств в Україні спостерігався після розпаду СРСР, у складних умовах періоду становлення незалежності. Натомість у Швеції йшло повільне, але стале зниження, пов’язане з послідовними діями уряду й суспільства з профілактики суїциду.

Чи маємо об’єктивну статистику? На жаль, ми не знаємо реальних масштабів трагедії, і не тільки в Україні. За висновком ВООЗ, лише 80 держав-членів (зі 183!) мають для оцінки рівня самогубств якісні дані. З огляду на делікатність питання й протиправність суїциду в деяких країнах, вважають, що, ймовірно, неповна звітність і неправильна класифікація є більшими проблемами у зв’язку з самогубствами, ніж з іншими причинами смерті.

Та чи можна розпізнати суїцидальні настрої?

Так!

Спільною ознакою людей, схильних до самогубства, є складнощі у побудові близьких стосунків, тотальне почуття самотності, необумовлене почуття провини, схильність до співзалежних відносин, занижена самооцінка, екзистенційні та духовні кризи, йдеться на svitogliad.com.

Причинами самогубства можуть стати також психічні хвороби, залежності від алкоголю та наркотичних речовин, депресія, фізичні вади — неврологічні, онкологічні захворювання, ВІЛ інфекція тощо.

Як попередити самогубство

Захисні фактори, що знижують ризик самогубства:

·  підтримка сім’ї, друзів, інших важливих в житті людини людей;

·  релігійні, культурні та етнічні цінності;

·  участь в житті суспільства;

·  життя в суспільстві, що приносить задоволення;

· соціальна інтеграція, наприклад, через робочу діяльність, конструктивне використання дозвілля

·  наявність доступу до послуг з охорони психічного здоров’я.

Хоча такі захисні фактори не знімають ризик самогубства, вони можуть нейтралізувати сильні стресові ситуації, що виникають в житті.

Попередження самогубства у дітей та підлітків

Завжди звертайте увагу на поведінку та слова дитини.

Наводимо перелік фактів, що мають насторожити в поведінці дитини. Варто звернутися за допомогою до лікаря, якщо:

·  дитина часто розмовляє про смерть і самогубство;

·  усамітнюється частіше, ніж зазвичай, під будь-якими приводами;

· розмірковує на тему “Я нікому не потрібен” чи “Однаково ніхто не сумуватиме за мною”, “Який же я дурний, незграбний, нікому непотрібний”;

·  дитина робить спроби “попрощатися”: дарує свої речі й улюблені предметів близьким друзям, упорядковує справи та предмети, віддає чужі речі, мириться з ворогами;

·  говорить фрази: “Завтра мене вже не буде”, “Без мене нічого не зміниться”;

·  висловлює прямі погрози: “краще повіситися, ніж із вами жити”, “більше ви мене не побачите”;

·  висловлює непрямі погрози: “ситий цим по горло”, “набридло жити”, “пожив — і годі”, “ненавиджу себе\тебе”, “якщо ми більше не побачимося, дякую за все” тощо;

· дитина перестає стежити за собою, відстає в школі або перестає туди ходити.

Важливо пам’ятати, що самогубство можливо попередити. Кожен з нас може цьому допомогти. Навіть хвилина спілкування з кимось із свого оточення (член родини, друг, колега або навіть незнайомець) може змінити напрямок його життя.

Щире співчуття, переживання, жаль, чуйність, бажання допомогти, — саме ці риси відіграють головну роль та запобігають трагедії.

Надана підтримка та вміння вислухати можуть зменшити страждання людини. Співчуття та відсутність засудження справді можуть відновити надію та допомогти врятувати життя!

За матеріалами svitogliad.com та zn.ua

Джерело: Всеукраїнський Собор

Be the first to comment on "Україна — одна з лідерів самогубства в Європі. Як зрозуміти, що близька людина планує самогубство, і вчасно допомогти"

Залишити відповідь