Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів розробляє законопроєкт про діяльність деструктивних релігійних організацій (так званих “сект”). Про це в інтерв’ю “Громадському” розповіла народний депутат “Слуги народу”, очільниця цього комітету Галина Третьякова, інформує Цензор.НЕТ. За її словами, йдеться про релігійні організації, які працюють як фінансові установи й забирають кошти у людей.

“В Америці це дуже потужно обговорювалося, у нас, на жаль, ці відносини не врегульовані. Під релігійними установами може прикриватися фінансова установа, яка може забирати у людей їхнє майно”, — пояснила депутатка.

Третьякова назвала такі організації “цілою системою з нейролінгвістичним програмуванням”. “Така проблема є, коли під релігійною установою ховається фінансова установа, яка, в тому числі, і з “чорними нотаріусами” (працює), яка хоче забрати у людини її майно, користуючись тим, що людина в біді. Програмуванням починають робити все, щоб вона в цю організацію принесла кошти. Потрібно, щоб ми їм протидіяли”, — пояснила депутатка.

Під деструктивними релігійними організаціями (сектами) можна розуміти організовану спільноту людей, яка діє під виглядом релігійної або громадської організації. Його прихильники об’єднані спільною доктриною, ідеологією та метою. Але ця доктрина суперечить національним інтересам держави чи становлять загрозу громадському порядку, миру, безпеці, здоров’ю та моральності суспільства.

Відома релігієзнавець д-р філос. наук Людмила Филипович прокоментувала ініціативу очільниці комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галини Третьякової розробити законопроект про діяльність деструктивних релігійних організацій (так званих “сект”).

На думку Филипович, такий закон принесе більше шкоди, аніж користі. Про це вона написала у Фейсбуці. “Питання про спеціальний закон, який би регулював діяльність так званих сект, піднімалося неодноразово. Десь в парламентських загашниках лежать навіть проекти цих законів, але після 25-річного обговорення із світовою науковою спільнотою правники, управлінці, релігієзнавці, навіть богослови прийшли до висновку, що небезпек від такого законодавства більше, ніж користі. Починаючи із визначення СЕКТА, тим більше деструктивна. Під це визначення можуть попасти будь-які утворення, які мають на чолі сильного харизматичного лідера, який тримає дисципліну, керує життям кожного окремого члена і всього колектива, дещо закрита корпорація, куди важко увійти і важко вийти… Та інші характеристики”, – зазначила експерт.

За її слова, під визначення “секта” могла б попасти і Українська асоціація релігієзнавців.

“А головно – проблема застосування закону! з нашим рівнем правосвідомості, загалом правовою системою, постраждалих від дії цього закону точно буде більше, ніж від “сект”.

У нас прийнято “сектами” таврувати всіх, хто не подобається. От тепер напряглися всі громади, які не належать до релігійної більшості. Донедавна сектами вважали і баптистів, і пятидесятників, і адвентистів, а не тільки СЄ чи сайєнтологів. Навіщо комусть створювати напругу ще й на цьому фронті? де відносне порозуміння. Релігійний плюралізм – фундамент релігійної свободи: рухнем цей фундамент і переслідування за свої переконання почнуться. ТРЕБА ДУМАТИ, ДОБРЕ ДУМАТИ”, – наголосила Филипович.

В свою чергу відомий релігієзнавець Віктор Єленський вважає, що ідея депутатки від “Слуги народу” Галини Третьякової законодавчо внормувати діяльність релігійних сект є замаскованим замахом на свободу совісті. Про це Віктор Єленський написав у себе на Фейсбуці. Пропонуємо ознайомитися з аргументами експерта:

“Законопроект цей розробляється в комітеті з питань соціальної політики і захисту прав ветеранів. Звісно, ветерани російсько-української війни, третина з яких не працевлаштована, а кожний сьомий стикається з проблемами при отриманні меддопомоги, просто таки змучилися без закону про деструктивні культи.

Але голова комітету пані Третьякова віртуозно вирішує ветеранські питання («якщо людина була на контракті і продавала свою найману силу для того, щоб захищати країну, – це був її вибір і тільки так»), а також творчо підходить до проблем соціальної селекції, надійно захищаючи нас від створынь «низької якості».

Якщо ж врахувати її шалений темперамент (одне листування з чоловіком з приводу довгоочікуваних сексуальних втіх на новому матраці чого варте!), то «сектантам» точно скоро буде непереливки.

Та все ж таки я спробую дуже коротко відповісти: чому ця ініціатива не працюватиме; чому вона непотрібна і чому вона не є безневинною.

Отже, чому це не працюватиме?

Тому, що жодна спроба законодавчо покарати деструктивну/тоталітарну/погану релігію неодмінно вдарить по всіх інших.

От як окреслював «тоталітарні секти» законопроект великих попередників Г.М.Третьякової – депутатів Рибакова і Лук’янчука (не менш яскравих, між іншим, ніж вона персонажів): «Тоталітарна релігійна секта – релігійна організація діяльність якої спрямована на порушення прав і свобод громадян шляхом використання заходів небезпечного психологічного впливу; небезпечний психологічний вплив – психологічний вплив та інші маніпуляції з емоційно-вольовою сферою людини, з використанням емоційних та психологічних перенавантажень, стресів, індивідуальної схильності до навіюваності…»

Ну, просто приходь в перший-ліпший монастир, або на відчитку – вигнання бісів, або на нічні чування, або ж просто на проповідь про чудеса Спасителя і бери їх всіх теплими.

Чому це непотрібно?

Тому, що в Україні є правоохоронні органи і якщо ви бачите виразні зловживання з боку умовних Мунтяна чи Аделаджі, то треба застосовувати Кримінальний Кодекс, а не плодити закони, які в найкращому випадку будуть непрацюючими, а в найгіршому – стануть знаряддям боротьби з неправильними, на скромну думку влади, релігійними організаціями.

Яких ще законів треба, щоби покарати, наприклад, священнослужителя, котрий відкрито зриває воєнну мобілізацію? Чи закликає не дотримуватися карантинних заходів під час пандемії? Чи організовує недопущення вірних до їхнього ж храму? Чи обкладає вірних примусовими поборами? Чи влаштовує притони в молитовних спорудах?

На цьому б зосередити парламентський контроль, а не на «нейролінгвістичному програмуванні» про яке з таким апломбом розмірковує фахівець з авіаційних моторів Г.М.Третьякова і який профільними фахівцями найтолерантніше визначається як «псевдонауковий підхід», а простіше – маячня.

Чому небезпечно?

Не тільки тому, що це погано замаскований замах на свободу совісті.

Років з десять тому в Україні як по команді здійнявся антисектантський вереск. Підступними сектантами, які затягують зашморг на шиї нашої безпорадної перед «деструктивними культами» країни, лякали не лише псевдовчені, але й спеціально навчені люди в погонах. І саме під цю трісканину створювалися воєнізовані загони при єпархіальних управліннях, по храмах сновигали російські емісари – майбутні військові злочинці, формувалися всі ці самооборони і «казакі», а паства просто таки накачувалася войовничо антиукраїнською ідеологією.

Можу відповідально стверджувати, що антисектантська, а в Криму – антиісламська кампанії, були справжніми операціями прикриття. А от стверджувати, що цього разу це зовсім не так, не візьмуся.

І останнє. Судячи з її заяви, пані Третьякова розуміє під деструктивними релігійними організаціями такі, які сповідують доктрину, що суперечить національним інтересам держави.

Так от, під цю дефініцію стовідсотково підпадає одна релігійна організація, з якою нинішня влада наче б то і не свариться…”.