Коронавірус: духовний та фізичний прояви

Протягом останніх місяців однією з топових проблем, якою переймається весь світ, є стрімке поширення епідемії коронавірусу, Вона несподівано виринула з пекельної невідомості і брутально  увірвалася у життя цілих народів. Безумовно зазначена проблема заслуговує на належну увагу та реагування як з боку глобальної системи охорони здоров’я, так і з боку окремих людей, які покликані вживати гігієнічних заходів з метою власного захисту і захисту оточуючих від  вірусної загрози. Нижче у цьому матеріалі наведена певна базова інформація з даного приводу. Втім такої інформації сьогодні уже не бракує у інформаційному просторі – важливо лише бути уважним та критично оцінювати її об’єктивність. Однак, у історії з коронавірусом є і духовний аспект, який заслуговує на увагу з боку християн не менше, ніж аспект фізичний – це те, як саме реагує Церква на новий виклик, що постав перед людською цивілізацією.

У християн триває передпасхальний Великий Піст. Це особливий період в житті Церкви. І саме у цей період одна із основних католицьких країн світу Італія опиняється у центрі атаки коронавірусу. Рішення, яке у зв’язку із цими обставинами приймає церковна ієрархія – замкнути храми, щоби захистити людей від небезпеки ураження коронавірусом під час богослужінь. Водночас громадський транспорт, ресторани і торгові центри продовжували працювати у штатному режимі. Щодо цього можуть бути різні думки. Ось одна із них, висловлена засновником Спільноти святого Егідія професором Андреа Рікарді: «Закрити ці храми в північній Італії, скасувати Святі Меси, похорони тільки в колі найближчої сім’ї, та інші подібні дії викликали у мене певну гіркоту. Я не фахівець в епідеміології, але чи ми насправді маємо такий сильний ризик, що мусимо давати собі раду без спільного релігійного життя? Обережність корисна, але, може, нас захопив великий протагоніст наших часів — страх». Андреа Рікарді назвав нинішню ситуацію «сильним сигналом страху», а також — вираженням того, що Церкву звели до рівня громадської організації. Він підкреслив, що місця культу це не тільки «ризиковані місця зустрічей», але також місця духа. «Місця, які дають надію і розраду в тяжкі часи, нагадують, що не вийде врятуватися самому», — написав він. «Спільна молитва в Церкві безсумнівно приносить надію і почуття солідарності», — зазначив Рікарді, додаючи, що «всі знають, як сильна духовна мотивація допомагає противитися хворобі».

Згідно досліджень американського соціолога Родні Старка стосовно поведінки ранніх християн під час епідемій, така поведінка була одним із вирішальних чинників розвитку християнства у ранні століття. Християни не були як погани, що втікали з міста й від інших, вони радше відвідували одні одних і підтримували, — мотивовані вірою, молилися разом і ховали померлих. З огляду на цю сумлінну підтримку, як і з огляду на зв’язок у спільнотах, із тих, хто вижив, більшість становили охрещені. Є численні промовисті приклади і пізніших часів – наприклад, тоді, коли під час смертоносних епідемій у тому ж Римі всі храми відкривалися для потребуючих і там тривала цілодобова адораційна молитва, а вулицями міста крокували хресні ходи. Але навіть більше – хіба Христова Церква уже втратила ту владу і силу, якими наділив її сам Спаситель, в тому числі і протистояти у дусі різноманітним хворобам і пошестям? І сказано: «Народ бо на народ повстане й царство на царство. Голод, чума та землетруси будуть по різних місцях» (Матея 24:7). Однак сказано також: «Ось Я даю вам владу наступати на зміїв, скорпіонів і на всю ворожу силу – й ніщо вам не пошкодить. Одначе, не радійте тому, що духи вам коряться, але радійте тому, що ваші імена записані на небі.” (Луки 10:16-20).

Доречним буде нагадити, що Рада євангельських протестантських церков України та Українська міжцерковна рада під час зустрічі 2 березня 2020 року ініціювали звернення до церков України про проведення Всеукраїнської молитви 14-15 березня у в’язку з поширенням епідемії коронавірусу.

То що ж є вірним шляхом для Церкви перед лицем нового виклику у формі коронавірусу?  Очевидно, що кожний християнин має вирішувати сам за себе, а церковний лідер чи  ієрарх значною мірою також і за довірених йому вірян. І для цього треба просто стати в правді щодо того, наскільки сучасна Церква є не лише носієм Святого Духа, але й готова діяти в Його Силі по аналогії з християнами апостольських часів. Бо якщо така готовність є недостатньою, то спроба діяти відповідним чином межуватиме з релігійною самовпевненістю, якою сатана безумовно спробує скористатися для того, щоби остаточно похитнути віру і так літеплих християн. Дилема складна, але відповідь на неї видається достатньо очевидною: різноманітні «коронавіруси» у ці Останні Дні будуть слідувати один за одним, спонукаючи Церкву відступати крок за кроком від свого істинного покликання і помазання. Отож пробуджуйся, Христова Церкво, і твердо стій в обітницях, даних Тобі Богом. Перш, ніж протистояти коронавірусу фізичному, необхідно в тілі сучасної Церкви подолати все наростаючу дію коронавірусу духовного.

Як сказано: Богу – Боже, а кесарю – кесареве. Отож вирішуймо, що буде Божим для нас як християн в ситуації з коронавірусом. Але в будь-якому разі це не знімає з нас відповідальності бути обачними і сумлінними, віддаючи належне «тілесному кесарю». Про це власне читаємо далі.

Довідка щодо коронавірсусу та профілактики ураження ним:

80% пацієнтів переносять коронавірус у легкій формі

Новий китайський коронавірус Covid-19 менш смертельний за інші коронавіруси – таку заяву зробила Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), повідомляє 5.ua.

“Також з’ясувалося, що Covid-19 не такий смертельний, як інші коронавіруси, включаючи ГРВІ та МЕРС. Понад 80% пацієнтів мають легкий Covid-19 та видужають. Приблизно в 14% випадків вірус викликає важкі захворювання, включаючи пневмонію та задишку”, – йдеться у повідомленні.

При цьому в організації додали, що лише 5% пацієнтів мають критичні захворювання.

“І близько 5% пацієнтів мають критичні захворювання, в т.ч. дихальну недостатність, септичний шок та поліорганну недостатність”, – додали у ВООЗ.

Дітей серед хворих дуже мало

Велика частина хворих – це жителі Китаю, але випадки зараження коронавірусом зафіксували ще у понад 50 країнах.

У недавньому дослідженні, результати якого опублікував медичний журнал Journal of the American Medical Association, йдеться, що захворювання торкнулося, перш за все, людей у ​​віці від 40 до 59 років.

Пам’ятка для церков щодо коронавірусу COVID-19

 1. Потрібно зберігати спокій. Господь контролює наше життя та оберігає. Однак потрібно дотримуватися медичних рекомендацій заради наших ближніх.
 2. 80% захворювань проходить в легкій формі, 20% від усіх випадків захворювань, викликаних новою коронавірусною інфекцією, є тяжкими і лише близько 3% потребують реанімаційних заходів.
 3. Хто в групі ризику?

Вразливою групою є люди похилого віку та люди з хронічними хворобами і слабким імунітетом – вони більш схильні до розвитку тяжких захворювань.

 1. Дітей серед хворих дуже мало, імунна система дітей добре підготовлена ​​до боротьби з вірусами. Вони можуть заразитися і якщо імунна система міцна то захворювання у них буде у м’якій формі, або це може бути взагалі безсимптомний перебіг хвороби.
 2. Коронавірус передається через кашель і чхання хворої людини. Дрібні частинки під час кашлю можуть осідати на навколишніх предметах.
 3. Скільки вірус живе на поверхнях? Вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від низки умов. Наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей, техніку тощо.. Інші люди можуть підхопити вірус, торкаючись цих предметів, а потім торкаючись брудними руками обличчя – очей, носа, рота, бо вірус передається через слизову оболонку.
 4. Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь на відстані понад 1,5 м.
 5. Характерні симптоми коронавірусу при респіраторній формі.

На початковому етапі зараження ознаки коронавірусу збігаються з усіма ознаками звичайної застуди.

Як повідомляє портал medikom.ua, при захворюванні спостерігається

– біль при ковтанні, чханні;

– риніт;  головний біль;

– сухий кашель;

– підвищення температури;

– лихоманка;

– м’язовий біль.

 1. Що робити якщо виявили можливі симптоми захворювання?

При появі найменших симптомів захворювання рекомендується перебувати вдома та не виходити. Важливо !! Не їхати до лікарні, бо таким чином ви можете заразити багато людей, не залежно від того чи це грип чи коронавірус.

 1. Як захиститися від захворювання?

Міністерство охорони здоров’я рекомендує для профілактики захворювання дотримуватись стандартних заходів:

– часто мийте руки або обробляйте дезінфікуючими засобами після вулиці, особливо телефон та інші предмети, де збираються бактерії;

– під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою.

– уникайте тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель;

– якщо маєте підвищену температуру тіла, кашель й утруднене дихання, то надівайте медичну маску, щоб обмежити поширення вірусу, акцентуємо увагу що маска не захищає від зараження!

 1. Що робити, якщо запідозрили коронавірус у себе?

Залишайтеся вдома, якщо захворіли. Зателефонуйте в лікарню та повідомте, що у вас є ознаки захворювання. Уникайте тісного контакту з іншими людьми. Регулярно провітрюйте приміщення та дезінфікуйте поверхні. Використовуйте захисну маску для обличчя (її слід регулярно замінювати раз на 1,5-2 години).

Be the first to comment on "Коронавірус: духовний та фізичний прояви"

Напишіть відгук