Нещодавно протягом чотирьох днів у Києві перебувала група із восьми дітей із прифронтових сіл «сірої зони» поблизу Маріуполя. Ці діти є вихованцями дитячого центру «Ковчег», заснованого служителями Християнської Служби Порятунку у селі Піонерське. Всі вони вже є служителями – хлопці є міністрантами, а дівчата співають на регулярних Службах Божих, які відбуваються у власноруч обладнаній каплиці, яка знаходиться на території покинутого дитячого літнього табору.

У столиці крім різноманітних розваг діти також стали учасниками з’їзду командирів і координаторів Християнської Служби Порятунку. А у неділю на Службах Божих у двох найбільших римо-католицьких парафіях Києва – святого Олександра і святого Миколая, діти говорили про війну на Донбасі, про реалії життя у “сірій зоні”, про важливість не забувати тут, на мирній і вільній землі, про мешканців прифронтових територій. Вони закликали до молитви за мир і дякували за підтримку. Їх слова у цей день почули тисячі столичних католиків. Віримо, що ні один з них не залишився байдужим до почутого. Принагідно ХСП висловлює глибоку вдячність Ординарію Києво-Житомирської дієцезії РКЦ єпископу Віталію Кривицькому, настоятелю Парафії святого Олександра отцю Станіславу Інжиєвському та настоятелю Парафії
святого Миколая отцю Андрію Раку за їх відкритість і допомогу в організації цієї акції.

 Історична довідка: ХСП-Маріуполь та дитячий центр «Ковчег»

З серпня 2016 року у селах «сірої зони» під Маріуполем  у рамках діяльності екуменічного служіння «Християнська Служба Порятунку» (далі – ХСП) діє місіонерський осередок, який на той момент започаткувала подружня пара Володимира та Оксани Завадських. Поступово в зв’язку зі значним розширенням напрямів та масштабу діяльності осередок набув статусу постійно діючого ХСП-центру Маріуполь (далі – Центр) з місцем постійної дислокації у селі Піонерське. Станом на сьогодні у сферу відповідальності зазначеного центру входять більше десяти прифронтових сіл, а саме: Піонерське, Бердянське, Сопіне, Лебединське, Виноградне, Талаківка, Гнутово, Орловське, Старогнатівка, Новогригорівка. Ще низка сіл періодично охоплюється окремими євангелізаційними, гуманітарними та освітніми програмами, що проводяться ХСП у цьому секторі (Павлопіль, Черненко, Пищевик, Гранітне, Чермалик та інші).

За останні два роки місяців крім служителів стаціонарної місіонерської команди служителів Центру (від чотирьох до шести служителів) у його діяльності у режимі коротких ротацій взяли участь римо-католицький єпископ Віталій Кривицький, близько 30 католицьких священників, понад 20 католицьких черниць, близько 10 протестантських пастирів та близько 50 світських служителів. У свій час Центр відвідували Ординарій Харківсько-Запорізької дієцезії РКЦ єпископ Станіслав Широкорадюк, єпископ – помічник Харківсько-Запорізької дієцезії РКЦ Ян Собіло та єпископ-помічник Львівської архідієцезії РКЦ Едвард Кава. У зоні відповідальності Центру реалізовувались три великі проекти в рамках акції «Папа для України» – було охоплено понад 26000 мешканців прифронтових сіл сектору. Діяльність Центру провадиться у тісній співпраці з органами місцевого самоврядування та місцевими громадськими активістами, а також Управлінням Цивільно-Військового Співробітництва Збройних Сил України (CIMIC).

Від самого початку діяльність Центру зосереджувалася на гуманітарній допомозі мешканцям прифронтових сіл, проведенні євангелізації серед місцевого населення, організації малих біблійних груп, пастирській опіці над малозабезпеченими та соціально вразливими мешканцями, духовній та пролайфівській освітній діяльності тощо. Священики, які перебувають на ротаціях, забезпечують проведення щонедільних Служб Божих у спеціально обладнаній каплиці у селі Піонерське та, за можливості у інших селах, а також забезпечують для всіх потребуючих доступ до Святих Таїнств. Таким чином, за період існування Центру тисячі місцевих мешканців мали можливість взяти участь у різнопланових заходах, що проводяться в рамках його діяльності, а сотні з них знаходяться під постійною опікою служителів Центру.

Слід зазначити, що протягом всього періоду діяльності ХСП у даному секторі особливу увагу служителі Центру надавали роботі з дітьми та підлітками “сірої” зони, поступово громадячи навколо себе чисельні групи дітей з навколишніх п’яти сіл (Піонерське, Бердянське, Виноградне, Сопіне, Приморське). Крім цього, було започатковано постійну роботу з вихованцями дитячого будинку «Лелека» у селі Виноградне та учнями шкіл у Виноградному і Талаківці. Також провадиться програма направлення груп дітей із сіл «сірої зони» для відпочинку і духовно-психологічної реабілітації (5-7 дітей у групі) у Дім Святого Мартіна де Поррес (м.Фастів, Київська область) та у приватний сектор у Воловці, що на Закарпатті, де дітьми опікуються волонтери. Всього за цією програмою уже було направлено понад 20 груп дітей.

Регулярна та системна робота з дітьми п’яти сіл (Піонерське, Бердянське, Виноградне, Сопіне, Приморське) розпочалася з квітня 2017 року на території закинутого від початку війни літнього табору “МРІЯ”, який на той час уже три роки не функціонував. Спочатку служителі Центру заопікувалися шістьма дітьми, які влітку регулярно відвідували їхні заняття. Згодом кількість дітей невпинно збільшилася і станом на листопад 2017 року досягла 80 осіб. Служителі Центру розпочали з ними комплексну довготривалу програму духовного виховання та психологічної реабілітації (євангелізація та катехизація, майстер-класи із хенд-мейду, спортивні та розвиткові заняття, психологічні тренінги, масові розважальні заходи та соціальні обіди).Заняття відбувалися щосуботи. Вони регулярно доповнювалися різноманітними змаганнями, конкурсами, спортивними марафонами, танцями, театральними імпровізаціями, флеш-мобами тощо.

Згодом цей напрям діяльності Центру стає одним із пріоритетних, поступово починає розширюватися, стає упізнаваним серед місцевого населення, здобуває їхню прихильність і довіру та приваблює щораз більше дітей, а також їхніх батьків. Там же, на території літнього табору,  у власноруч обладнаній каплиці щонеділі розпочали правитися Служби Божі, до участі у яких поряд із дорослими місцевими мешканцями та військовими, почали долучатися і діти. Сукупно ця  діяльність у середовищі ХСП символічно отримала назву духовно-виховного проекту«Ковчег» (далі – Ковчег).

З осені 2017 року проводити заняття на території табору стає все складніше через відсутність на території літнього табору електроенергії та джерела питної води (влітку воду привозили самі служителі). За таких обставин постала необхідність пошуку функціональної бази для продовження діяльності Ковчегу, позаяк наявне приміщення закинутого літнього табору неможливо було використовувати через відсутність необхідних комунікацій, а підвести такі комунікації  було вкрай проблематичним через наявні юридичні проблеми із власністю на землю.

Наприкінці 2017 року командою Центру було орендовано з можливістю подальшого викупу окремий приватний будинок у с.Піонерське із значною земельною ділянкою, яка до нього прилягає. Цей будинок стає основною базою для розміщення Центру. А уже 16 січня 2018 року на базі зазначеного будинку відновлює свою діяльність і Ковчег. Незважаючи на складні погодні умови та карантин,  протягом наступних місяців щотижня його відвідували від 30 до 60 осіб, серед них  значною мірою діти, а під час святкових періодів та канікул – понад 100 осіб. Наполеглива дітвора та молодь не припиняє систематично відвідувати Центр навіть в час, коли не проводяться заняття – практично щодня будинок наповнюють діти: допомагають у господарстві, вчаться, граються, або просто хочуть перебувати в теплій атмосфері спілкування зі служителями. Показовим є й те, що учасниками багатьох занять часто є й батьки, яких із собою приводять діти. Уся діяльність Ковчегу спрямована на створення здорової та дружньої атмосфери, надання кожній дитині рівноцінної уваги, задоволення її духовних та соціальних потреб, а також забезпечення веселого і змістовного відпочинку, покращення фізичного й морального стану дитини.

З огляду на сказане вище, Штабом ХСП було прийнято рішення активізувати пошук можливостей для викупу будинку та прибудинкової території з подальшим розгортанням на їх базі постійної діяльності Ковчегу. Це, зокрема, передбачатиме створення необхідних можливостей для роботи з дітьми як на території самого будинку, так і на прибудинковій території (обладнання ігрових та спортивних майданчиків, спорудження майстерні для творчого і трудового виховання дітей тощо).

Окрім приміщень, задіяних у діяльності Ковчегу, у приміщеннях будинку планується розмістити також базу для місіонерів, ротаційних служителів та капеланів, гуманітарний центр, універсальну світлицю для проведення духовних та освітніх заходів.