«Мир має бути справжнім. Наслідки капітуляції будуть страшнішими, ніж війна», – Блаженніший Святослав

«Мир має бути справжнім. Наслідки капітуляції будуть страшнішими, ніж війна», – про це заявив Глава УГКЦ Блаженніший Святослав в інтерв’ю “Цензор.НЕТ”.

Надаємо відповіді Блаженнішого на окремі запитання “Цензор.НЕТ”:

«– Після ряду зустрічей Зеленського з релігійними лідерами з’явилося відеозвернення, у якому ви також взяли участь. Його сприйняли як політичне – мовляв, українців готують до майбутніх переговорів з ватажками терористів “ДНР” та “ЛНР”.

– Зеленський до мене прийшов з проханням висловитися на тему миру на Донбасі. Я бачив, що це питання турбує президента, і він вважає питання війни своїм найважливішим викликом. Питання війни та миру турбує і нас, і ми говоримо про це усі 5 років, звертаючись зокрема і до світової громадськості. Синод УГКЦ ще на початку війни написав послання до світу під назвою “Україна спливає кров’ю”. Ми розуміємо, що як би ми не старалися лікувати рани війни, це не матиме остаточного результату, поки агресор не припинить ті рани завдавати.

У тому відеозверненні я намагався сказати, як ми розуміємо поняття миру. Мир не може означати капітуляцію і згоду на будь-які умови агресора. Тоді це буде імітація миру, а наслідки будуть ще гіршими, ніж від війни. Для того, щоб мир був справжнім, він має бути справедливим. Інакше це просто буде зміна способу нанесення ран нашому народу. Ми знаємо з історії, що умиротворення агресора ще більше підживлює його апетити. Дуже важливо говорити про біль, який має наш народ, і що навіть коли ми вестимемо переговори з агресором, то пам’ятатимемо про очі мами, яка втратила свого сина на війні. Ми мусимо бути голосом тих людей, які постраждали. Поки не буде їхнього вшанування і винагородження кривди, завданої їм, то про яку справедливість може йтися?

Тому я намагався, відповідаючи на прохання пана Зеленського, промовити від імені тих людей, яким ця війна болить, і донести, яким має бути справжній мир.


– Ви згадали про допомогу Риму. Нещодавно відбулася ваша зустріч з Папою Римським. Незадовго до того він зустрічався з президентом РФ Путіним, і відомо, що понтифік порушував питання про агресію Росії в Україні, однак в остаточному комюніке цієї згадки не було. Якщо взяти неформальний бік, яка позиція Ватикану у даному питанні, чи намагалися вони вплинути на Путіна?

– Я до кінця не можу на це питання відповісти. Враження від зустрічі зі Святішим отцем і очільниками Римської курії – це те, що вони говорять про страждаючий народ України. Ще раніше Папа говорив про те, що Росія повинна все зробити для того, щоб припинити війну. На жаль, по сьогоднішній день та агресія триває. Коли йдеться про озвучення цієї теми, Святіший отець говорить від імені народу України. Тож Апостольський престол є нашим речником, бо УГКЦ не має прямих стосунків з окупаційною владою, а Рим має великі комунікаційні ресурси. Тому я думаю: добре, що Папа зустрічається з Путіним, бо це є можливість нашій церкві на весь світ говорити від імені українського народу. Святіший Отець дуже уважно слухає і нас, меседж, який доходить з України, він сприймає надзвичайно серйозно.


– На окупованих територіях служіння як ніколи потрібне. Як почувається там УГКЦ? Єпископи виїхали, але храми УГКЦ там діють?

– Окупація Донеччини живим шрамом розрізала тіло нашого Донецького екзархату, бо він включає також Запорізьку і Дніпропетровську області. Наш єпископ не зміг повернутися до Донецька у 2014 році. Тоді він взяв участь у прощі до Зарваниці (Тернопільська обл.), а назад вже не міг повернутися, бо потрапив у розстрільні списки. На сьогодні на окупованих територіях діє 11 парафій УГКЦ. Є 4 священники, що душпастирюють на території так званої “ДНР”, і 1 священник у Луганську. З Божою допомогою нам вдалося зберегти діючими ці парафії.

Що цікаво, дуже багато людей виїхало з тієї території, але кількості людей, які приходять до наших храмів, не поменшало. Ми самі до кінця не розуміємо, як це пояснити. Наш вибір був залишитися з нашими людьми у найтяжчий період.

Нашим священникам там не легко. Вони наражені на небезпеку. Часом нам доводилося їх забирати звідти, коли виникала якась небезпека, а потім вони поверталися”.

Джерело: Цензор.НЕТ

Be the first to comment on "«Мир має бути справжнім. Наслідки капітуляції будуть страшнішими, ніж війна», – Блаженніший Святослав"

Залишити відповідь