В цій статті хочу виразити свої роздуми і побоювання, які пов’язані з ситуацією пандемії і карантину, в якому останні кілька місяців живе світ. В жодному випадку не хочу висловлюватися на цю тему з медичної точки зору, оскільки не маю медичної освіти. Особисто не ігнорую існування вірусу, як такого, і намагаюся дотримуватися санітарних норм, які з цим пов’язані.

Предметом цієї статті буде вплив COVID-19 на суспільство, а також вплив глобальних організацій, які так чи інакше мають відношення до пандемії і роблять навколо неї свій інтерес. Звичайно, у своїх роздумах і висновках можу помилятися і радше хотів би помилятися, але також хотів би їх озвучити, щоб принаймні розпочати якусь дискусію на цю тему.

Хоча медицина і фармакологія є високорозвинутими галузями сучасних знань, однак час від часу з’являється вірус, перед яким людство виглядає безпомічним. В епоху глобалізації достатньо декілька днів, щоб хвороба з одного континенту перекинулася на інший, спричиняючи загальну паніку. Так було у випадку пташиного чи свинячого грипу. В 2009 році під час спалаху A/H1N1 (свинячий грип) інфекція швидко охопила 200 країн і ВООЗ на початку червня 2009 року оголосила 6ий рівень загрози пандемії. Однак ситуація з коронавірусом (COVID – 19) є безпрецедентною. На карантині опинився увесь цивілізований світ і у більшості суспільних інституцій не виникло навіть сумніву чи якихось запитань у зв’язку з його масштабами чи доцільністю.

Спробую озвучити тезисно ті сумніви, які мали б змусити задуматися і розпочати якусь дискусію на цю тему, зокрема сподіваюся, що така дискусія з’явиться серед Пастирів Церкви.

Чи такі глобальні структури як ВООЗ і ООН є настільки вірогідними, щоб безкритично приймати усі їхні дані?

Перша реакція, яка справді бентежить, це безкритичне прийняття будь якої інформації, яка лине з рупору таких інституцій як ВООЗ чи ООН. Здається, що багато християн трактують згадані організації майже як Вчительський Уряд Церкви. Чи організація, яка аборт намагається назвати «правом людини», може бути гідна довіри? Подам лише декілька загальновідомих фактів з відкритих джерел, які змушують виразити недовіру згаданим організаціям.

  1. 14 листопада 2019 року на саміті ООН в Нейробі була спроба назвати аборт «правом людини». Завдяки протесту ряду держав (між ними США, Бразилія, Польща, Угорщина), цього не вдалося прийняти.

  2. ООН пропагує контрацептивні засоби, серед яких особливе місце займає… стерилізація (рапорт з 2015 року).

  3. Загальний доступ до «репродуктивного здоров’я» передбачає загальний доступ до абортів.

  4. ООН і ВООЗ промотують гендерну ідеологію, що можна побачити на прикладі багатьох документів згаданих організацій.

  5. 14 січня ВООЗ поінформувала світ, що попереднє дослідження проведене під керівництвом китайської влади підтвердило брак однозначних доказів, що новий вірус (2019-nCoV), ідентифікований в місті Ухань, може передаватися від людини до людини. ВООЗ на той час сліпо вірило китайській владі, ігноруючи висновки і застереження відомих вірусологів.

  6. Уряд США 14 квітня 2020 року призупинив фінансування ВООЗ. Причиною стали зв’язки ВООЗ з Урядом Китаю та неправдива інформація на тему пандемії COVID – 19.

Окремо варто сказати про шефа ВООЗ 55-літнього Тедроса Аданома Гебреісуса. В 2017 році цей ефіопський діяч став головою ВООЗ саме завдяки підтримці Китаю. За кілька місяців до виборів Тедроса було запрошено виступити в Пекінському університеті, де він закликав посилити співпрацю між Китаєм з питань охорони здоров’я. На наступний день після перемоги на виборах Тедрос підтвердив китайським державним ЗМІ, що він і ВООЗ надалі підтримуватимуть «Єдиний Китай»1.

Перед цим вибором застерігали ряд ефіопських партій, які підозрюють Аданома в політичних репресіях. Діючий голова ВООЗ має за собою багате комуністичне минуле. Зокрема Аданом належав до Тиграйського народного фронту визволення, який після повалення режиму в 1991 році став правлячою лівою партією в Ефіопії. Аданом був однією із 9 найвпливовіших осіб згаданої організації. Ідеологією новоутвореного Революційно-демократичного фронту ефіопських народів (РДФЕН) стала ефіопська революційна демократія – синтез марксизму і ліворадикального популізму, відома також під назвою мелесизм від імені провідника революції Мелеса Зенаві2.

В 2018 році прем’єр Абі Ахмед, лауреат Нобелівської Премії признав, що Тедрос Адханом служив режимові в терористичний спосіб.

Вищенаведені факти ведуть до іншого запитання: Чи Церква має інструмент, за допомогою якого зможе перевіряти дані глобальних організацій? Можливо таким дорадчим органом для Церкви мала би бути Папська Академія Наук (Pontificia Academia Scientiarum), яка могла б приготувати свої незалежні висновки на ту чи іншу тему. Можливо є доцільним створення подібних рад вчених при локальних Єпископатах…

Карантин… без дискусій (Оруел відпочиває) 

Більшість інституцій безкритично сприйняли дані ВООЗ і були цілком лояльними до карантинних норм. Без уваги залишилися звернення таких представників науки як Пабло Гольдшміт (Centre Hospitalier National d’Ophtalmologie des Quinze-Vingts, Париж)3, Дан Ямін (Epidemiology Research Laboratory Тель Авів)4, Александр Кекюле (З 1999 року обіймав кафедру медичної мікробіології та вірусології університету Мартіна Лютера Галле-Віттенберга та директора Інституту медичної мікробіології університетської лікарні Галле),5 а також відкрите звернення6 професора Сухаріда Бхакді7 до канцлера Німечинни Ангели Меркель.

Деякі карантинні заборони межують з абсурдом. В окремих регіонах Великобританії поліцейські дрони слідкують за громадянами, які прогулюються на природі і через мегафони наказують повернутися до своїх домівок. Картина нагадує якусь … колонію, де через мегафони намагаються заспокоїти бунт в’язнів.

Церква…

Церква цим разом потрапила в центр уваги, але не як «польовий госпіталь» (так Церкву називав папа Франциск на початку свого понтифікату), а як небезпечне місце, де найбільше розповсюджується інфекція. Не проходить і дня без новини на церковну тему, як ті чи інші конфесії стали причиною зарази. Вперше урочисті богослужіння Пасхального Тридення пройшли без участі вірян…

Бентежить декілька факторів:

Бракує якоїсь богословської інтерпретації тих подій, які ми переживаємо. Деякі ієрархи (наприклад кардинал Маріо Делпіні, митрополит Мілану або єпископ Джузеппе Зенті, єпископ Верони) палко намагаються пояснити, що коронавірус в жодному випадку не може бути «Божою карою» і таке мислення є язичницьким. У такому випадку представниками язичницького мислення були б такі святі як св. Григорій Великий, св. Катерина Сієнська, св. Карл Боромео і багато інших.

Близько 590 року епідемія чуми охопила Рим і однією із її перших жертв був сам папа Пелагій ІІ. Після нього на престол Петра возсів св. Григорій Великий, який у своїй першій проповіді порівняв Вічне Місто до біблійної Ніневії, якій загрожувало знищення з приводу її гріхів. Однак щирий жаль і навернення мешканців врятувало місто. Новообраний папа закликав мешканців до подібної постави.

Непокоїть, що зараз під час пандемії COVID-19 бракує подібних пояснень і закликів до навернення, натомість рясніє від заголовків, як то Ісус сидів би зараз вдома.

Церкву намагаються представити як небезпечне місце, де людям не бажано знаходитися. Довготривалий карантин буде формувати подібний спосіб мислення і після його закінчення багато людей, зокрема які страждають на різного роду фобії, іпохондрію, чи якісь інші розлади, ще довго не будуть шукати порятунку в Церві.

По відношенню до Церкви впроваджено безпрецедентні кроки в багатьох країнах світу. В Україні дозволено брати участь в молебнях 10 особам для забезпечення онлайн трансляції. В сусідній Польщі, одній із найбільш католицьких країн у світі, ця цифра є вдвічі меншою – 5 осіб. В Німеччині за розпорядженням канцлера Ангели Меркель заборонені будь які публічні зібрання в церквах і мечетях. При усіх подібних заборонах не береться до уваги площа того чи іншого храму. В Грузії запроваджено комендантський час, а відповідальність за його дотриманням покладено на національну поліцію. Нещодавно влада КНР навіть арештувала представників християнської спільноти, які збиралися на зустрічі он-лайн.

Антивірусний рецепт від світового лівацтва

Загальносвітовий карантин став чудовою нагодою до того, щоби активізувалося світове лівацтво і використало ситуацію у своїх інтересах. Серед різного роду обмежень можемо побачити знаменна лівої диктатуриде свобода громадян стала платою за відносне почуття безпеки. Пригляньмося до наступних рис, які характеризують світовий карантин:

  1. Всеохоплююча пропаганда, яка впроваджує в паніку суспільство.

  2. Відверте ігнорування науковими авторитетами.

  3. Тісна співпраця ВООЗ з КНР.

  4. Відверте втручання в свободу громадян взамін за відносну безпеку.

  5. Представлення Церкви як основного носія і розповсюджувача пандемії.

  6. Здобуття лояльності і послуху з боку усіх світових релігій.

Сьогоднішня ситуація так чи інакше використовується в інтересах зацікавлених груп, але уявімо якщо такий карантин буде заздалегідь запланований і ще більш продуманий? Чи маємо ми продуманий інструмент, щоб це перевіряти і адекватно реагувати?

1 https://www.cfr.org/blog/who-and-china-dereliction-duty. Політика «одного Китаю» полягає у офіційному визнанні тільки однієї китайської держави, незважаючи на існування двох країн, які проголосили себе Китаєм. Це означає, що для встановлення дипломатичних відносин з Китайською Народною Республікою (КНР) та чи інша держава повинна розірвати офіційні відносини з Республікою Китай (РК) (переважно відома завдяки острову Тайвань), і навпаки.

7 https://de.wikipedia.org/wiki/Sucharit_Bhakdi

Отець Роман Лаба
OSPPE, директор Всеукраїнського бюро у справах
душпастирства родин при Єпископаті України