В частині провадження  гуманітарного, соціального та освітнього служіння, ХСП нерозривно пов’язана з діяльністю підрозділів Управління Цивільно-Військового Співробітництва ЗСУ (CIMIC). Фронтові команди ХСП системно взаємодіють та організаційно доповнюють діяльність тактичних угрупувань CIMIC на лінії розмежування. За ініціативи CIMIC .між громадською організацією «Християнська Служба Порятунку» та Генеральним Штабом Збройних Сил України укладено відповідний меморандум, який є основою для служіння ХСП безпосередньо на прифронтових територіях. Служителі ХСП (капелани, рятувальники, місіонери), які на постійній чи регулярній ротаційній основі перебувають на лінії розмежування чи в прилягаючих до неї районах, за поданням CIMIC періодично включаються до окремих розпоряджень ГШ ЗСУ.

В свій час рішення про впровадження системи цивільно-військового співробітництва у Збройних Силах України було прийнято вищим військовим керівництвом з метою недопущення створення передумов гуманітарної катастрофи у районах проведення антитерористичної операції, виникнення соціальної напруги на іншій території України, формування позитивної громадської думки щодо діяльності Збройних Сил України під час дії особливого періоду, введення правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, у операціях з підтримання миру та безпеки, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

Цивільно-військове співробітництво Збройних Сил України було започатковано у травні 2014 року як пілотний проект. На той час у зоні проведення антитерористичної операції діяли дві групи цивільно-військового співробітництва – на півдні Херсонської області та на Заході Донецької області.

Успіхи Збройних Сил України по звільненню територій Донецької та Луганської області, відсутність або дискредитація влади на місцях, виникнення передумов для критичної гуманітарної ситуації підштовхнули до прийняття рішення щодо збільшення кількості груп та урізноманітнення військових спеціальностей особового складу Збройних Сил України, задіяних у роботі груп цивільно-військового співробітництва та розширення діяльності на інші сектори зони АТО.

У 2015 році розпочалося впровадження системи цивільно-військового співробітництва в межах загальної структури Збройних Сил України та районах проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях відповідно до стандартів Північноатлантичного Альянсу.

Впровадження цивільно-військового співробітництва сприяло значному підвищенню довіри цивільного населення до Збройних Сил України як інституту держави, дозволило мінімізувати вплив наслідків бойових дій на цивільне населення у районі проведення антитерористичної операції, сприяло формуванню позитивної громадської думки щодо діяльності Збройних Сил України у районах дислокації військових частин та підрозділів угруповань військ та розширило можливості щодо протидії негативному інформаційному впливу противника на населення держави.