Про методи спілкування без агресії йшла мова на тренінгу для жінок-служителів ХСП з ненасильницького спілкування

Автор – Світлана Філоненко

Ми хочемо жити так, щоб потреби кожного поважалися, ось чому  ми завжди маємо прислухатися в першу чергу до себе: «Як я почуваюся?» та цікавитися,  як  інший себе почуває, коли ви щось робите. Тому що у ненасильницькому спілкуванні ми завжди хочемо бути у зв’язку із іншою людиною. І коли я  цікавлюся почуттями іншої особи, це означає, що я вже шукаю контакт, зв’язок з нею.

 Все це є основою методу Ненасильницького спілкування (ННС).

Наприкінці листопада відбувся тренінг з ненасильницького спілкування, організований для жінок-служителів та волонтерів Християнської Служби Порятунку нашими партнерами з Простір Гідності (Dignity Space).  Тренінг провадили сертифіковані тренери  Карстен Шахт-Петерсен разом із Зофія Александра на запрошення Українського центру Ненасильницького спілкування та примирення “Простір Гідності”.

 

Учасники тренінгу розглянули загальну концепцію автора методу – Маршалла Розенберга (американський психолог, засновник методу ННС), особливості ННС, компоненти процесу ННС та його актуальність у період збройного конфлікту в Україні.

ННС – практичний метод, що довів свою ефективність у різноманітних конфліктних ситуаціях – від побутових конфліктів між друзями та колегами до масштабних  конфліктів між ворогуючими групами.

Метод ННС про повагу до кожної людини і до себе зокрема. Він про чуйне ставлення та вміння подивитися на ситуацію очима іншого з позиції серця. Спочатку він вимагає зусиль, бо нам заважають наші  стереотипи, звичка все оцінювати. Але ці зусилля винагороджуються міцним зв’язком з близькими, радістю взаєморозуміння.

ННС – це метод спілкування без агресії, не звинувачуючи інших, та не вбачаючи в них ворогів. Врешті, ти сам стаєш собі другом.

Як можна розпізнати, що я  чиню насильство по відношенню до іншої людини?

Зазвичай в таких випадках вважаєш, що поводишся нормально, але потрібно усвідомлювати, що насправді моя поведінка, мої слова – це все може  когось ранити.

У всіх людей плюс-мінус  однакові потреби. Почуття навпаки – дуже особисті, але потреби є спільними. Кожен хоче жити в спокої, мирі, хоче відчувати себе у безпеці, має потребу, щоб про нього піклувалися, потребу в автономії тощо.  Тому кожна людина у повсякденному спілкуванні відчуває, що по відношенню до неї часто проявляється насильство тоді, коли вона  переживає щось неприємне для неї, певні негативні почуття.

Метод ННС спрямований на два аспекти спілкування: емпатія до самого себе (глибоке і співчутливе усвідомлення власного досвіду), емпатія до іншого (сприйняття іншої особи з розумінням /співпереживанням). Цей метод емпатичного спілкування складається з чотирьох кроків:  безоціночне спостереження; визнання почуттів; визначення потреб; висловлювання прохань.

Завдання ННС в тому, як  побачити Людину через її дії, які нам здаються жахливими, неприйнятними.  І чому та людина так зробила? Узагальнення – дуже невдячна річ, тому що вона створює образ ворога, а потім спонукає діяти агресивно по відношенню до такого ворога.  І так можна діяти безкінечно брутально, і шансу на порозуміння може не залишитись.

Ми вже побачили на досвіді України, якщо в суспільстві немає шансу на порозуміння між певними групами людей, то “ворогу” ззовні набагато швидше і легше зробити в такому суспільстві війну.

Як бачимо, насильницьке спілкування на особистісному рівні пов’язане із конфліктами і війнами у глобальному масштабі. Тому досить складно прийти до усвідомлення того, щоб припинити осуджувати людей, але мати свободу і вибір сказати собі: «Я осуджую те, що вони роблять».

Метод ННС відновлює психоемоційний стан людей після насильства, готує їх до діалогу з їхніми партнерами в конфлікті, також працювати на випередження, щоби не сталося можливого  конфлікту, і щоб він не мав продовження через насильство.

Наша країна – на жаль, не єдине місце у світі із воєнним конфліктом на її території. Тому цей тренінг був дуже цінним для тих волонтерів та служителів ХСП, які працюють з переселенцями та жителями «сірої зони», адже ННС допомагає вибудовувати близькі і довірливі стосунки, спрямовані на співпрацю, взаємодопомогу та підтримку.

Є надія, що набуті знання допоможуть нашим служителям з Молитовного Щита та волонтерам з Волонтерського Крила ХСП у подальшій діяльності як у прифронтовій зоні, так і на мирних територіях.

Особливу подяку ХСП висловлює  Олені Ганцяк-Каськів та Карлу Плеснеру.

Довідкова інформація: Метод ННС було розроблено у США Маршалом Розенбергом (1934-2015) у відповідь на фізичне, емоційне та духовне насильство, свідком якого він був у суспільстві.

Він поширював ННС у різних культурах протягом 40 років серед людей із різних прошарків суспільства. Заснував центр Ненасильницького спілкування (www.cnvc.org), що налічує більше 200 тренерів, які активно працюють у більш ніж 95 країнах по всьому світу. Маршалл Розенберг є автором книги «Ненасильницьке спілкування – Мова життя».

Be the first to comment on "Про методи спілкування без агресії йшла мова на тренінгу для жінок-служителів ХСП з ненасильницького спілкування"

Залишити відповідь