Служитель ХСП, психолог Неля Куцак розповіла про те, як подолати наслідки стресової ситуації:

“Травма війни, або в медицині є відповідний термін – посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Чи страждатиме людина від нього? Все залежить від того, чи раніше були психічні травми, у якому середовищі тепер вона знаходиться, на скільки доброзичливо її приймають. Також велике значення мають внутрішні ресурси людини для відновлення після отриманої травми.

Жінки, чоловіки яких на війні, вони так само переживають сильний стрес

Кожен з нас, розуміє, що переживання, складної травматичної ситуації, і без війни, має свої негативні наслідки. Це може тривати кілька років. Подружня зрада, розлучення, чи втрата близької людини – це величезний стрес і переживання. Нам можуть снитися сни з цією подією, повертатимемось до цієї ситуації у думках, нам буде боляче і т.д.

Люди, котрі перебувають у зоні бойових дій, вони постійно відчувають загрозу смерті або для себе або для своїх близьких. Це вже є травматична ситуація. Травмуються не тільки самі військові, а й члени їхніх родин. Жінки, чоловіки яких на війні, вони так само переживають сильний стрес. Часом бійцям пояснюємо, що ваші жінки такі самі героїчні, тому що пройшли і перенесли досить серйозні хвилювання. Рідні весь час у напрузі, наприклад, є страх того, що задзвенить телефон і повідомляють страшну новину про те, що щось сталося. Це все стрес.

Будь-хто, хто протягом якогось часу перебував у важкій стресовій ситуації, може мати її наслідки. Ми це називаємо гострою реакцією на стрес. Що це таке? Тоді, коли стресова ситуація вже сталася і закінчилась, а людині здається, що все ще відбувається тепер: сняться кошмари, здається, що ось-ось знову все станеться і повториться. Людина не може розділити існування минулого і теперішнього. Весь час, наче, є перебування у тій страшній ситуації, котра сталася, і не може вирватись. Якщо можна провести таку аналогію, то це так, ніби завис комп’ютер.

Коли будь-хто переживає стресову ситуацію, то перше правило – пити як можна більше води

Вважається нормою, якщо такий стан триває до двох місяців. Мова йде про можливі нічні кошмари, чи галюцинації, коли здається, що щось чую чи бачу, про сильний неспокій, або відсутність сну. Це стан, коли постійно підвищений рівень адреналіну і людина схильна до ризику – швидка їзда, наражання на небезпеку, швидка агресія і т.д.

У таких ситуаціях категорично не можна вживати алкоголь. Коли людина переживає гостру реакцію на стрес, то у неї виділяється багато адреналіну. Якщо цей гормон не виводиться з організму, тоді стається адреналінова інтоксикація. У таких випадках потрібне медикаментозне лікування. Якщо організм виводить адреналін, то людина приходить у норму і може собою керувати.

Що допомагає у звичайних умовах вивести адреналін – чиста вода. Коли будь-хто переживає стресову ситуацію, то перше правило – пити як можна більше води. Мінімум дві літри у день. Чим більше води, тим легше людина подолає адреналінову інтоксикацію. Зменшується агресивність, зменшується рівень тривожності, людина може собою керувати.

Чому в стресових ситуаціях не можна пити алкоголь чи каву? Як функціонує печінка, коли у неї є вибір – працювати на виведення адреналіну чи алкоголю? У першу чергу переробляється алкоголь, а адреналін за цей час накопичується. Складається враження, що вживання алкоголю розслаблює тіло на певний час. Але це оманливо і веде до того, що організм не справляється з накопиченим адреналіном. Тоді вже потрібно застосовувати медикаментозні методи його виведення. А кава збільшує активність і підсилює дію адреналіну.

Також, у післястресовому стані необхідні фізичні навантаження. Тобто, якщо хтось лежить і вживає алкоголь, то це прямий шлях до погіршення.

Що робити, якщо протягом двох-трьох місяців після травмуючої ситуації симптоми не проходять, а, навпаки, посилюються? Це означає, що є загроза ПТСР. Сама людина з цим впоратись не може. У таких випадках необхідна допомога психолога, а якщо стан важкий – то й психіатра. Тому варто не зволікати, якщо після вказаного терміну симптоми не зменшуються.

Один з варіантів – це звернутись до психолога, який має досвід роботи з військовими та психотравмою.

Ще одна небезпека, коли бійці кажуть, що я постараюсь все забути. Буду жити новим життям і все забудеться. Чим більше не опрацьованих стресових ситуацій переходить у підсвідомість, тим вищими є ризики їх відновлення. Все може повернутися через рік-два, а може й через 10 років.

Завданням психолога – вивести людину з цього минулого і перевести її у стан теперішнього часу і націлити на майбутнє, щоб вона бачила мету свого життя

Коли ми переживаємо кризову ситуацію із загрозою для життя, то логіка у такі періоди відключається, тому що є велике емоційне навантаження. У нас дві півкулі. Одна відповідає за логіку, інша – за почуття та емоції. У травмуючій ситуації мозок не може опрацювати інформацію і, так би мовити, її структурувати у логічному порядку. Тому, емоційна складова залишається у пам’яті та сприймається як щойно пережите. Наші емоції не мають часу і сприймаються за принципом «тут і тепер». Наприклад, якщо попрошу вас згадати про своє перше кохання, то у більшості людей це викликатиме позитивні емоції в реальному часі, наче все сталося нещодавно.

Потрібно дати мозку можливість опрацювати стресову ситуацію. Поки цього не станеться, то емоції, які викликані стресом, будуть «живими і свіжими». Це триватиме до того часу, поки, так би мовити, події не розкладуться по поличкам, щоб людина зрозуміла, що це все було, але вже закінчилось і пройшло. Людина, яка пережила травмуючу ситуацію, не живе теперішнім і не живе майбутнім, воно для неї відсутнє, вона живе тим, що сталося, тобто – минулим.

Є шість каналів, які допомагають справитися зі стресом

Завданням психолога – вивести людину з цього минулого і перевести її у стан теперішнього часу і націлити на майбутнє, щоб вона бачила мету свого життя. Ті, хто пережили стресову ситуацію говорять, що майбутнього для них немає, тому що вони ніколи не будуть такими, які вони були. Психолог може допомогти зрозуміти, що людина вже такою ж самою не буде, але вона може бути іншою і може далі жити з цим досвідом. Такий стан речей – це ще не кінець.

Навіть, коли у людини ПТСР, чи є тільки гостра стресова реакція, – це нормальна реакція організму на ненормальну ситуацію, у яку вона потрапила. Це не психічна хвороба. Ні в кого «кришу» не зірвало, ніхто не зійшов з розуму. Це нормальна реакція на ненормальні ситуації.

Є шість каналів, які допомагають справитися зі стресом.

Перший з них – це Віра. Віра в Бога, віра в іншу людину, віра в свої сили. Для віруючої людини, я це бачу на практиці, легше справитись з кризовою ситуацією. Часто людина каже каже, якщо Бог таке допустив і я живу, значить моє життя Йому ще потрібне, я ще багато можу зробити доброго.

Друге – це вираження позитивних емоцій через перегляд фільмів, через спілкування, через піклування про дітей чи тварин. Наприклад, багатьом, хто повертається з війни – дарують собаку. Піклуючись про неї, люди швидко відновлюються.

Наступне – це спілкування з людьми, з друзями, з рідними.

Інший канал – це творчість, арт-терапія. Коли людина малює, вирізає з дерева, ліпить, творить музику, пише вірші. Це все допомагає пережити і вийти з кризової ситуації.

Розумова діяльність. Дуже добре, коли людина, після участі у бойових діях, вступає кудись навчатись, читає книжки. Важливо, коли вони починають розуміти, що з ними відбувається, що це їхня реакція на стрес, а не втрачання глузду. Тоді набагато легше все подолати і навчитись жити з новими якостями.

Фізична активність також допомагає вийти з кризової ситуації.

Чим більше з цих каналів задіяні, тим більше людина стійка до стресу”.

Детальніше про поради Нелі Куцак можна дізнатись переглянувши відео.