У День Незалежності у селищі Дашава на Львівщині відбулася знакова подія, істинне значення якої ми зможемо реально осягнути лише з часом. Після святкової Літургії у місцевому греко-католицькому храмі та молебню за всіма полеглими захисниками України у приміщенні місцевої «Просвіти» у присутності селищного активу відбулося представлення та підписання Декларації про співпрацю і цінності, якою було проголошено утворення Християнського Соціального Простору «Стрийська Кооперативна Ініціатива самоорганізації та практичного просвітництва». Під Декларацією були поставлені підписи представників від Християнської Служби Порятунку в особі її Християнської Соціальної Платформи та від групи структур Стрийської Кооперативної Ініціативи (Кредитна спілка “Вигода”, Фонд громад “Рідня”, кооператив здорового харчування “Віра”, Великий Карпатський ярмарок-фестиваль “СтрийОрганікФест”, Товариство практиків економічної самоорганізації). Також Декларацію офіційно підтримала Стрийська Єпархія УГКЦ та своє благословення уділив Владика Стрийський Тарас (Сеньків) О.М., про що свідчить його підпис під Декларацією.
Водночас з метою практичної реалізації завдань Декларації було підписано додаток, яким було дано старт програмі «Добрий Господар», що на першому етапі включатиме три напрями: кооперація, енергоефективність і екологія. Зазначена програма базуватиметься на існуючих у засновників напрацюваннях і ресурсах, зокрема, складових програми ХСП «Естафета добра і благополуччя», проектних можливостях Фонду Громад «Рідня» та цільових програмах кредитної спілки «Вигода». Трьома пілотними майданчиками, які були обрані для розгортання Програми за принципом «місто-селище-село», стали селище Дашава (селищний голова – Тарас Греськів, адміністратор парафії Собор Пресвятої Богородиці УГКЦ – отець Орест Демко), спільнота парафії Всіх Святих Українського Народу УГКЦ у Стрию (парох – отець Іван Барабаш) та спільнота парафії Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ у селі Великі Глібовичі Перемишлянського району (парох – отець Микола Стручинський).
Нижче пропонуємо увазі читачів тексти Декларації та додатку по програмі «Добрий Господар».
ХРИСТИЯНСЬКИЙ СОЦІАЛЬНИЙ ПРОСТІР
“СТРИЙСЬКА КООПЕРАТИВНА ІНІЦІАТИВА САМООРГАНІЗАЦІЇ ТА ПРАКТИЧНОГО ПРОСВІТНИЦТВА”
ДЕКЛАРАЦІЯ ПРО СПІВПРАЦЮ ТА ЦІННОСТІ
Україна та українці на порозі великих викликів та загроз. Світ змінюється та невпинно котиться у бік популізму та охлократії, азіатського тоталітаризму або ж навпаки європейської псевдо-толерантності, духовного занепаду, світоглядної деформації, моральної деградації та споживацької ментальності, фальсифікації споконвічних цінностей, смислів та понять свободи, рівності і справедливості, знищення національної ідентичності народів, непорушності інституту родини та істинної гідності особи, злочинного використання природних ресурсів і провокування глобальних техногенних катастроф.
Цей стан буття людства святий Іван Павло ІІ у свій час назвав «цивілізацією смерті». Це стан, у якому немає місця Богу, Його Любові, Його Закону та Його Творчому Задуму. Це стан, у якому колись християнські нації перетворюються у глобальну безвольну біомасу без віри, без ідентичності, без пам’яті, без майбутнього. Такий сучасний стан є викликом, щоб українці зробити інший вибір: освятивши свої серця і уми перетворювали землю Україну у територію «Цивілізації Життя». Значною мірою запорукою втілення сказаного у життя є поєднання трьох необхідних принципів: плекання живої віри та правдивої християнської духовності, проведення базованої на національній історичній пам’яті і сучасних технологіях всеохоплюючої просвіти та запровадження на рівні локальних ініціатив різноманітних форм економічної і соціальної самоорганізації в середовищі територіальних і церковних громад.
Самоорганізація вимагає зрілості, відповідальності та самоусвідомлення. В цьому контексті ми, зокрема, маємо вчити людей жити, а не виживати. Вчити брати відповідальність за своє життя, життя своїх родин, життя своїх громад. Вчити вчитися та проявляти ініціативу. Вчити об’єднуватися та взаємодіяти заради спільного блага. Це теж вимагає зміни способу мислення, відкидаючи споживацькі стандарти “успішності” задля плекання духа свідомої солідарності у будуванні національного майбутнього.
Компендіум Соціальної Доктрини Церкви, (ст. 265) говорить: «Через працю людина підкорює світ разом із Богом, разом із Ним вона панує над світом і чинить добрі справи для себе й інших. Ледарство шкодить існуванню людини, натомість діяльність йде на користь її тілу і душі577. Християни покликані до праці не лише для того, аби забезпечити себе хлібом, але й щоб турбуватися про потребуючого ближнього, котрого, за словами Христа, вони повинні нагодувати, напоїти, одягнути, прихистити, оточити увагою і товариством578 (пор. Мт 25, 35″36). Як твердить святий Амвросій, кожний працівник є рукою Христа, яка продовжує творити добро579».
У нашій історії уже є яскравий прецедент практичної реалізації зазначеного вище підходу – духовний, світоглядний та соціально-економічний феномен просвітницької, господарчої і харитативної діяльності українців на теренах Галичини першої половини минулого століття під егідою УГКЦ на чолі з митрополитом Андреєм Шептицьким. «Католицька Акція», “Просвіта”, “Народна торгівля”, “Сільський господар”, “Маслосоюз”, Ревізійний союз українських кооперативів, система кредитних кооперативів “Українбанк” та інші форми просвітництва, самоорганізації і взаємодопомоги стали легендарним прикладом поєднання живої віри в Христа, автентичної національної самоідентифікації та дієвої базової ініціативи на рівні локальних громад. Це принесло великі плоди у історії нашого народу у ту епоху, має зіграти свою визначальну роль у житті країни та нації і зараз.
Одним із промовистих свідчень того, що це можливо і актуально сьогодні, є набута практика діяльності – служіння в новітній українській історії структур самоорганізації на Стрийщині – це діяльність кредитної спілки “Вигода”, фонду громад “Рідня”, кооперативу здорового харчування “Віра”, Великого Карпатського ярмарку-фестивалю “СтрийОрганікФест”, Товариства практиків економічної самоорганізації, які об’єднані під спільним дахом Стрийської Кооперативної Ініціативи (СКІ). Символічним є також те, що вся ця діяльність провадиться у тісній співпраці з Стрийською Єпархією Української Греко-Католицької Церкви.
У світлі проголошеного вище, вважаємо за доцільне об’єднати зусилля заради:
- Утворення на Стрийщині та Львівщині пілотних майданчиків для впровадження різноманітних форм громадянської і економічної самоорганізації територіальних / парафіяльних громад та соціального просвітництва їх членів;
- Мультиплікації відповідного досвіду Стрийщини у інших регіонах України;
- Пропагування в українському суспільстві ідей, що містяться у Компендіумі Соціальної Доктрини Церкви та історичній спадщині митрополита Андрея Шептицького.
Ми віримо, що з Божою допомогою можемо стати однією із ланок у справі формування зрілого громадянсько суспільства. Тому ми проголошуємо цю Декларацію про співпрацю і запрошуємо до співпраці всі ціннісно орієнтовані організації, товариства, громади, спільноти.
Для виконання завдань цієї Декларації використовуються наявні структури підписантів, а саме учасників Стрийської Кооперативної Ініціативи (Кредитна спілка “Вигода”, Фонд громад “Рідня”, кооператив здорового харчування “Віра”, Великий Карпатський ярмарок-фестиваль “СтрийОрганікФест”, Товариство практиків економічної самоорганізації) та Християнської Служби Порятунку в рамках діяльності Християнської Соціальної Платформи (зокрема, програми “Християнське соціальне просвітництво” та “Естафета добра і благополуччя”), у залежності від спеціалізації своєї діяльності.
Головним координатором для створення пілотних майданчиків самоорганізації на Стрийщині та Львівщині визначається Фонд громад “Рідня”, який, зокрема, буде максимально використовувати з цією метою наявні комунікативні ресурси та власні програми діяльності.
Головним координатором поширення досвіду (мультиплікації) за межами Стрийщини в інших регіонах України визначається Християнська Служба Порятунку, яка діятиме через свою Соціальну Платформу.
Завдання пропагування ідей та моделей співпраці, що містяться у Компендіумі Соціальної Доктрини Церкви та історичній спадщині митрополита Андрея Шептицького, визнається сферою спільної відповідальності підписантів цієї Декларації.
Конкретні програми, проекти, акції, що реалізуються підписантами в межах виконанні завдань цієї Декларації, визначаються у вигляді додатків до неї.
Слава Ісусу Христу! Слава Україні!
Засновники:
Фонд громад “Рідня”(від імені учасників
Стрийської Кооперативної Ініціативи) _______________/Петро Маковський/
Соціальна Платформа
Християнської Служби Порятунку _______________/Андрій Оленчик/
За підтримки Стрийської єпархії УГКЦ та
благословення Владики Тараса (Сеньківа) О.М.
24 серпня 2019 року, смт.Дашава
Додаток
до Декларації про співпрацю
НА ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ ДЕКЛАРАЦІЇ
ПРО СПІЛЬНИЙ ХРИСТИЯНСЬКИЙ СОЦІАЛЬНИЙ ПРОСТІР
“СТРИЙСЬКА КООПЕРАТИВНА ІНІЦІАТИВА
САМООРГАНІЗАЦІЇ ТА ПРОСВІТНИЦТВА”
Засновники домовилися створити на Львівщині ефективні структури економічної та соціальної самоорганізації в Україні, мультиплікуючи наявний досвід та створюючи нові форми співдії у громадах на принципах відкритості, солідарності, співпраці, довіри, залучення та включення, ініціативності, самовідповідальності, просвіти, технологічності, постійного процесу пізнання свого призначення та розширення впливу,
ЗАПРОВАДИВШИ ПРОГРАМУ “ДОБРИЙ ГОСПОДАР” (далі – Програма).
Засновники домовилися, що пріоритетними напрямками діяльності в Програмі є : кооперація, енергоефективність, екологія.
За напрямом діяльності КООПЕРАЦІЯ утворити на Львівщині пілотні майданчики:
- навчання ефективному вирощуванню продуктів харчування на обмеженій ділянці за методом “грядка Розума”
- показові грядки за методом “грядка Розума”
- показові майданчики з вирощування грибів
- показові майданчики з технологіями переробки овочів та фруктів, лікарських трав (сушіння, чавлення на сік, тривале зберігання)
- логістика реалізації продуктів харчування, вироблених в домогосподарствах
- аналіз якості молока, сертифікація молокопродуктів вироблених в домогосподарствах
- показові майданчики з вирощування енергетичної верби
- показовий майданчик із вирощування дерева ПАВЛОВНІЙ
- реалізація програми навчання молоді праці на землі – 4H
За напрямом діяльності ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ утворити на Львівщині пілотні майданчики:
- виробництво паливних брикетів в домашніх умовах
- заготівля та підготовка деревини для опалення
- навчання та виготовлення сонячних колекторів
- використання енергетичної верби для опалення
- навчання молоді та дорослих з питань енергоефективності
За напрямом діяльності ЕКОЛОГІЯ утворити на Львівщині пілотні майданчики:
- “Збереження енергії та води” – екологічна освіта школярів
- “Дослідницький марафон”- дослідження та порівняльний аналіз мікробіологічного стану води та повітря, вимір та оцінка викидів автотранспорту поблизу шкіл та дитсадків в містах та селах Львівщини
- “Картографування громади” – створення бази даних про територіальну громаду
- способи поводження з пластиковою тарою
- заготівля макулатури та відпадної деревини
Засновники домовилися про започаткування заходів Програми на території міста Стрия, селища Дашава Стрийського району та села Великі Глібовичі Перемишлянського району. В подальшому територія, де будуть впроваджуватися заходи Програми буде поширюватися.
Засновники спільним рішенням визначають координатора для створення пілотних майданчиків на Львівщині.
Засновники щоквартально аналізують результати впроваджених заходів Програми і приймають протокольне рішення щодо наступних кроків діяльності.
Фонд громад “Рідня”(від імені учасників
Стрийської Кооперативної Ініціативи) _______________/Петро Маковський/
Соціальна Платформа
Християнської Служби Порятунку _______________/Андрій Оленчик/
Дашавський селищний голова ________________ / Тарас Греськів/
Адміністратор парафії
Собор Пресвятої Богородиці смт. Дашава ______________ /о.Орест Демко/
Парох парафії
Всіх Святих Українського Народу м. Стрий ______________ /о.Іван Барабаш/
Парох парафії
Успіння Пресвятої Богородиці
с. Великі Глібовичі
Перемишлянського району _________ /о.Микола Стручинський/
Be the first to comment on "Спадщина Митрополита Шептицького: Історія відродження"