Єпископи РКЦ благословили капеланське служіння мирян

У житті Католицької Церкви в Україні розпочинається процес, який не має прецедентів в нашій історії та уже в недалекій перспективі зумовить глибокі зміни у практиці євангелізаційного та душпастирського служіння Церкви. Мова йде про запровадження інституту світських капеланів, які після здобуття богословської освіти і проходження спеціальної підготовки за рішенням єпископату отримуватимуть право на здійснення капеланського служіння та відповідної канонічної місії у підрозділах Збройних Сил України, а також в перспективі Національної Гвардії України, Державної Прикордонної Служби України, інших військових формуваннях. Про це було нещодавно прийнято без перебільшення історичне рішення Конференцією єпископів Римсько-католицької Церкви в Україні. Відповідальність за рекрутацію і координацію формації світських капеланів вирішено покласти на Християнську Службу Порятунку.

Нагадаємо, що Верховна Рада  6 червня підтримала за основу законопроект № 10244−1, котрий врегульовує взаємодію держави та релігійних організацій у питанні військового капеланства.

Символічним стартом зазначеного вище процесу стало підписання відповідного комюніке від імені Конференції єпископів Римсько-католицької Церкви в Україні єпископом Станіславом Широкорадюком, представником РКЦ в Раді у справах душпастирської опіки при Міністерстві Оборони України.

Таким чином процес рекрутації потенційних кандидатів для проходження капеланської формації офіційно розпочався.

Ось повний текст підписаного єпископом Станіславом Комюніке:

Дорогі Браття і Сестри!

На 51-ій та 52-ій пленарних засіданнях Конференції Єпископів Римсько-Католицької Церкви в Україні, було прийнято рішення дозволити здійснювати капеланське служіння в підрозділах ЗСУ та інших збройних угрупуваннях України (Національна Гвардія, СБУ, добровольчі батальйони тощо), світським особам (далі – світські капелани).

Передумовами такого рішення стали наступні чинники:

 1. На сьогоднішній день наша Батьківщина знаходиться в стані війни, а її захисники особливо потребують слова Благої Вісті.
 2. В багатьох військових частинах першочерговою потребою і необхідністю є потреба проголошення Божого Слова і ґрунтовної катехези, яка готуватиме воїнів до прийняття Святих Таїнств. Таке служіння може сумлінно виконувати світський капелан, який матиме відповідну канонічну місію від компетентної церковної влади.
 3. В разі готовності військовослужбовців до прийняття Таїнств, світський капелан матиме обов’язок організувати таку можливість, співпрацюючи з місцевим настоятелем.

Як можна стати світським капеланом?

 1. За рекрутацію і координацію формації світських капеланів відповідатиме громадська організація «Християнська Служба Порятунку» (далі – ХСП), головний осередок якої знаходиться у Домі святого отця Піо при парафії Пресвятої Діви Марії Матері Церкви, бульвар Перова 1Б, Київ.
 2. Бажаючим увійти в подібне служіння потрібно з переліком документів (біографія, копія паспорта, медична довідка, документ про освіту, військовий квиток (за наявністю), а також рекомендація і характеристика настоятеля парафії) звернутися до головного осередку ХСП. Необхідні контактні дані будуть наведені на сайті ХСП.
 3. Особа, яка готується до капеланського служіння має:
 • Здобути вищу богословську освіту в одному з ВУЗів, які діють в Україні або за її межами. В Україні такими закладами являються: Інститут релігійних наук св. Томи Аквінського (Київ), Інститут Богословських Наук (м. Городок) та Інститут Теологічних Наук (м. Львів).
 • Пройти спеціальні підготовчі курси (тактична медицина, мінна безпека, підготовка для надання психологічної допомоги в бойових умовах, підготовка у сфері гуманітарного права, методи кризових комунікацій і т.п.) та отримати відповідні сертифікати.
 • Приймати участь у духовних формаційних зустрічах.

Особи, які мають вищу богословську освіту, мають проходити спеціальні підготовчі        курси та брати участь у духовних формаційних зустрічах.

 1. Дозвіл на капеланське служіння, а також канонічну місію надає відповідний Єпископ – Ординарій, а також Єпископ, відповідальний у РКЦ в Україні за душпастирство військовослужбовців, згідно процедури, передбаченої законодавством України.
 2. Після закінчення відповідної формації та отримання канонічної місії світський капелан може отримати служіння лекторату і аколітату.
 3. Світський капелан знаходиться під юрисдикцією свого Єпископа – Ординарія а також Єпископа, відповідального за душпастирство військовослужбовців при Конференції Єпископів Римсько-Католицької Церкви в Україні.
 4. Деталі формації а також служіння світського капелана регулюватиме спеціальна душпастирська інструкція.

З пастирським благословенням

Єпископ Станіслав Широкорадюк, представник Римсько-католицької Церкви в Раді у справах душпастирської опіки при Міністерстві Оборони України

Контактні дані для зацікавлених у проходженні капеланської формації:

Контактна особа: Ігор Шулік (Шторм), співзасновник та лідер Християнської Служби Порятунку

Контактний телефон: 0664453255

Контактна електронна адреса: chaplain@crs-center.org

НАДАТИ ФІНАНСОВУ ПІДТРИМКУ ХСП МОЖНА ЗА ДОПОМОГОЮ ПОСИЛАННЯ, ЯКЕ Є НА НАШІЙ ГОЛОВНІЙ СТОРІНЦІ

Be the first to comment on "Єпископи РКЦ благословили капеланське служіння мирян"

Залишити відповідь