«Бомба вповільненої дії»: як убезпечити себе від шкідливого впливу генераторів

У кав’ярнях, магазинах, підприємствах, лікарнях та у дворах. Українці стали залежними від генераторів через терористичні дії рф. Захід відправляє їх цілими партіями. І хоча генератори дарують світло, вони й несуть приховану загрозу — наповнюють повітря чадним газом та токсичними речовинами. Яку ще шкоду несуть генератори та як убезпечити себе від неї — у матеріалі – hromadske.1

Чому генератори небезпечні?

Україна — не перша країна, яка почала масово застосувати паливні генератори. Аналогічний досвід мають деякі держави Близького Сходу, де через війни та повсюдну корупцію відсутня нормальна енергетична система. Наприклад, до хронічної нестачі живлення звикли жителі Лівану. Вони, так само як і українці, покладаються на генератори під час відключень світла, які в них відбуваються за графіками. 

Енергетична криза породжує екологічну. Дослідники Американського університету Бейрута з’ясували, що в одному із районів столиці Лівану близько 40% поліароматичних вуглеводнів в атмосферу надійшли від генераторів.

«У районах, де генератори працюють протягом 12 годин на добу, дозування вуглеводнів, що вдихаються, еквівалентні (за шкодою — ред.) курінню половини пачки цигарок на добу», — зазначили науковці.

В Україні подібних досліджень не проводили, однак масовість використання генераторів складно переоцінити. Загалом робота генератора на рідкому паливі мало чим відрізняється від роботи звичайного двигуна автомобіля, А втім одна суттєва відмінність є.

Про неї нам розповів директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко: «Машини їздять дорогою, проїжджають повз житла, а генератори працюють безперервно на місці. Часто буває таке, що їх ставлять просто під вікнами житлових будинків. Наприклад, у мене біля дому стоять відразу 4 генератори. Особливо можуть страждати люди на перших поверхах, навіть якщо вікна постійні зачинені, але старі, то цей газ може просочуватися до квартир мешканців. Тобто генератор під вікнами — це бомба вповільненої дії». 2

Як викиди від генератора впливають на людину?

«Під час роботи дизельного або бензинового генератора в атмосферу потрапляють небезпечні речовини: вуглецю оксид, сажа, азоту діоксид, вуглеводні, діоксиду сірки», — розповідає голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

Оксид вуглецю більш відомий як чадний газ. У кровоносній системі він з’єднується з гемоглобіном — білком, що бере участь у транспортуванні кисню, і відтак кров втрачає здатність переносити та доставляти кисень до тканин, а організм швидко починає відчувати його нестачу.

«Від об’єму та часу, впродовж якого людина вдихає чадний газ, залежить ступінь отруєння та симптоматика. Також велике значення має концентрація газу в повітрі. Вдихання чадного газу навіть у невеликих концентраціях, але протягом тривалого часу може мати серйозні наслідки для здоров’я», — повідомляє Міністерство охорони здоров’я. 

Насамперед під загрозою верхні та нижні дихальні шляхи.

«Людина легко може заробити бронхіт або трахеїт», — каже керівниця центру респіраторної медицини та алергології медичної лікарні «Феофанія» Світлана Гук. 

За її словами, найбільш вразливими до викидів таких газів є люди з бронхолегеневими та алергічними захворюваннями.

«Якщо людина довго вдихатиме такі викиди, може бути уражена серцево-судинна та нервова системи. Все залежить від базового стану здоров’я людини», — зазначає Гук. 

Серед інших вихлопів є доволі небезпечна хімічна сполука — бензопірен. Він може викликати висипання на шкірі або зміну її кольору, бронхіт та навіть рак. Власне, це дуже сильна отрута.3

Як шум від генератора впливає на людину?

Що потужніший генератор, то вищий рівень шуму від його роботи. Дизельні генератори можуть створювати 80-90 дБ шуму.

«Ці показники перевищують норму, що складає 55 дБ для денного, а 45 дБ — для нічного часу. Акустичне подразнення накопичується в організмі та з часом дедалі сильніше пригнічує нервову систему. Шум активізує вироблення “гормонів стресу”, серед яких адреналін, кортизол та норадреналін», — розповідає голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.  

За її словами, під впливом шуму знижується концентрація, погіршується розумова діяльність та розвивається безсоння. А ще — шум може стати причиною погіршення психологічного стану та появи психічних розладів, серед яких депресія та тривожність.4

Як убезпечити себе від впливу генераторів?

Якщо під вашими вікнами хтось розмістив генератор, тоді можна придбати датчик, який сигналізує про концентрацію чадного газу у приміщенні. Адже самостійно цей газ виявити важко, розповідає лідерка екологічної ініціативи Let`s do it Ukraine Юлія Мархель.

«Якщо ви думаєте, що на них такий самий величезний попит, як і на генератори або автономне освітлення, то ви глибоко помиляєтеся. Датчики все ще лежать на прилавках, ба більше, навіть не подорожчали. Та й у цілому їх можна обрати на будь-який бюджет від 200 до 2000 гривень», — каже вона.

Крім того, важливо подбати про те, щоби генератор розміщувався на відстані не менше 6 метрів, а краще — понад 10 метрів від будівлі. Тому власник генератора обов’язково повинен мати подовжувач, щоб розмістити його на безпечній відстані. 

«Якщо у вас вікна старі, дерев’яні й продуваються — потрібно підходити до власника умовного кіоску і попросити його відставити генератор трохи далі. Особливо якщо у вас вдома маленька дитина або люди пенсійного віку. Це потрібно проговорювати та знаходити компроміс», — зазначає керівниця центру респіраторної медицини та алергології медичної лікарні «Феофанія» Світлана Гук.5

Як правильно працювати з генераторами?

Якщо ви працюєте у напіввідкритому приміщенні, а поруч стоїть генератор, тоді потрібно створювати якомога більше протягів, аби менше вдихати цю суміш продуктів горіння.

Правилами безпеки під час експлуатації генераторів ділилося й Міністерство охорони здоров’я:

  • купуйте лише сертифіковану продукцію і тільки в ліцензованих точках продажу. Уважно дотримуйтесь інструкцій виробника; 
  • генератори та паливо мають використовуватися тільки на відкритому повітрі на відстані не менш як 6 метрів від вікон, дверей та гаражів;
  • тримайте генератор сухим, захищайте від дощу та затоплення. Дотик до мокрого генератора або пристроїв, підключених до нього, може призвести до ураження електричним струмом;
  • перед заправлянням дайте генератору охолонути. Паливо, що розлите на гарячі деталі двигуна, може спалахнути;
  • встановіть у приміщенні детектори чадного газу;
  • обов’язково придбайте вогнегасник і тримайте його поряд, на видному і легкодоступному місці.

Джерело

Be the first to comment on "«Бомба вповільненої дії»: як убезпечити себе від шкідливого впливу генераторів"

Залишити відповідь