Два протилежних погляди на історію

У 1990 та 1991 роках я возив групи студентів до Швейцарії та Німеччини на навчання під час січневого семестру. В обох випадках ми відвідували сумнозвісний концентраційний табір Дахау. Це був емоційно важкий досвід − стояти там, де відбувалося зло, куди потрапили євреї і де було вбито щонайменше 35 000 осіб. Стоячи поруч з газовою колонкою і дивлячись туди, де були поховані тисячі людей, я був вражений тим, що на цьому місці зла росла зелена трава і протікав тихий струмок.
Як це можливо, щоб місце концентраційного табору відновилося? Як можливо, щоб Німеччина стала успішною і активною демократією? Як можливо, щоб люди знову повірили в те, що ми повинні намагатися продовжувати людську цивілізацію?

За цими питаннями стоїть ще більше питання. Що є рушійною силою людської історії? Ми можемо отримати важливий урок про те, ким ми є в історії, зіставивши дві різні відповіді на це питання, одну з яких дав англійський філософ 17-го століття Томас Гоббс, а іншу − єврейський пророк Ісая.

Гоббсова розповідь про вічний конфлікт


Гоббс жив під час бурхливої і руйнівної громадянської війни в Англії 1642-51 років. Він боявся соціального хаосу і написав «Левіафана», щоб подолати його. Він виступав за диктаторську владу, яка приборкує насильницькі інстинкти людей і забезпечує справедливість.

Стоячи біля газового будиночка і дивлячись туди, де поховані тисячі людей, я був вражений, що на цьому місці зла зеленіє трава і протікає тихий струмочок.

Для Гоббса природний стан − це вічна війна людей проти людей, а, отже, життя «самотнє, бідне, бридке, жорстоке і коротке». Ми замикаємо двері на ніч, і ми б міцно трималися за пістолети, якби опинилися в одній кімнаті з нашим запеклим ворогом. У такому страшному світі ми повинні покладатися на два закони природи: по-перше, краще жити в мирі; по-друге, враховуючи схильність людства до конфліктів, самозахист є природним правом. Тому уряд має повноваження примушувати до конформізму і придушувати непокірних інодумців.

Гоббс має рацію. Історія людства наповнена конфліктами і насильством. У Першій світовій війні загинуло 22 мільйони солдатів і цивільних осіб, ще 23 мільйони були поранені. Вважалося, що ця війна покладе край усім війнам. Але не минуло й покоління, як світ знову опинився у стані війни, причому більш жорстокої та руйнівної. Вісімдесят п’ять мільйонів людей загинули внаслідок Другої світової війни за шість років.

Здавалося б, такі страждання мали б переконати цивілізацію припинити масові вбивства, але менш ніж за покоління 60 мільйонів людей загинули з політичних мотивів під тиранією марксистсько-комуністичних режимів Радянського Союзу, Китаю та Камбоджі.

Зараз ми знову зіткнулися з війною в Україні і можливістю війни в Азії. Одне лише 20-те століття, здається, підтверджує слова Гоббса про те, що ми живемо у вічному стані конфлікту і що рушійною силою історії є колективна воля людей або вести війну, або захищати себе, вступаючи у війну. Хоча багато хто наполегливо працює заради миру і вдосконалення цивілізації, хтось вважає, що Гоббс має рацію: сили руйнування визначають людську історію.

Глибший задум Ісаї


Інша розповідь міститься у великому баченні Ісаї про Бога в дії. Його книга читається як одна пророча інтерпретація людської історії. Вона описує хаотичні та розірвані війнами епохи завоювання Ізраїлю Ассирією в 722 р. до н. е., а потім Вавилоном, який спустошив Юдею та Єрусалим в 586 р. до н. е. У певному сенсі Ісая жив у гоббсівському світі.

Але пророк знає, що Ягве є Господом усіх народів, і що Він діє через людей для досягнення справедливості, попри лють і хаос того часу. Ісая бачить більш глибокий задум − Яхве судить, змінює і спрямовує людську історію до того дня, коли мечі та списи перетворяться на орала та вила, коли всі щедроти світу прийдуть до Єрусалиму і люди більше не будуть плакати, а натомість бенкетуватимуть від спільного багатства, спільної поваги один до одного та спільної любові до Творця нового неба і нової землі.

У видінні 58-го і 61-го розділів пророк описує діяльність особливої групи людей, які відбудовують руїни міст, латають проломи в стінах, відновлюють вулиці. Вони долучаються до суверенної провіденціальної роботи Господа і відновлюють пошкодження історії, щоб настав прийнятний рік Господній. Ця група долає уламки і руїни людської ненависті і насильства, зцілює горе і скорботи поколінь і готує суспільство до того, щоб гідно зустріти істинного Господа всіх людей.

Війна не має останнього слова


Для Ісаї війна, хоч і є реальною та жахливою, але не є останнім словом. Справжньою темою людської історії та доль народів є Божа рука, яка долає сили руйнування і повертає людей до їхнього істинного призначення. Бог бореться зі злом добром. Як великий диригент оркестру, Бог веде партитуру людських подій повз какофонії руйнування до грандіозного крещендо, де Його народ святкує життя у співдружності з Ним та один з одним. У жорстокому світі спосіб побачити Господнє провидіння в дії − це бути свідком і брати участь разом з Богом у боротьбі за справедливість, праведність, мир і людську самореалізацію з силами руйнування.

Пророк знає, що Ягве є Господом усіх народів і що Він діє через людей для досягнення справедливості, попри лють і хаос часу.

Інша сила в історії людства − це та, яку передбачив Ісая: сила відновлення, яка відновлює руїни, відбудовує стіни, зцілює розриви і закладає підвалини для нового неба і нової землі.

Але ми повинні поставити запитання. Чи є віра Ісаї просто проєкцією бажань? Чи це опіум, який знеболює людську безнадію? Ні, віра Ісаї в принцип божественного відновлення настільки ж реальна для нашого історичного досвіду, як і принцип руйнування Гоббса.

Божа телеологія в дії


Існує телеологія в дії, яку можна побачити в інтегративних тенденціях природи та людської історії. Її можна побачити в траві, що починає знову рости за межами Дахау − і це не єдине місце, де можна це побачити.


У 2007 році я був на пляжах Нормандії. Коли наша екскурсія привела нас на пляж Омаха, ми стояли там, де 6 червня 1944 року було вбито або поранено майже 2400 американських солдатів. Який жах, які втрати. Але на пляжі було тихо, лише постійно лунав шум хвиль, що розбивалися об берег. Пізніше того ж дня ми пішли на американське кладовище, одне з найблагородніших, найкрасивіших і найпривабливіших пейзажів у світі. Як може краса вийти з такого жаху? Як такі місця, як Нормандія і Дахау (і тисячі інших подібних місць в історії людства) можуть бути відновлені, відбудовані і зцілені?

Це правда, що страх, руйнування і війна з нами, але також правда, що Бог і Його відновлення діє. Надія не випарувалася з людського досвіду. Цивілізація продовжується. Народжуються і виховуються діти. Триває краса, залишається віра в Бога і добро. Руйнування не може викликати відновлення. Зло не може викликати добро. Але Господь творить з хаосу визволення, як і пророкував Ісая. Залишається тільки одне питання: У що ми вкладаємо свій внесок?

Автор: Денніс Л. Сансом


Джерело

Be the first to comment on "Два протилежних погляди на історію"

Напишіть відгук