Зачаровуючий вплив секуляризму

Секуляризм – це релігія. Не треба помилятися щодо цього. Хоча багато хто прагне просувати його як нейтральну альтернативу релігійно структурованому суспільству, він сам по собі є релігією.
Світський світогляд не є повноцінним доти, доки він не проникне в кожну тканину суспільства – громадянськість, етику, засоби масової інформації та освіту. Подібно до того, як християнський світогляд покликаний пронизувати всю людську діяльність, так і секуляризм прагне стати в проміжку і заблокувати справді послідовне застосування християнства до кожного аспекту життя. Існує чарівний елемент секуляризму, до якого багато хто, навіть багато християн, сліпі.

Перш ніж розглянути один з важливих заходів протидії всепроникному впливу секуляризму, слід нагадати коротку історію секуляризму як ідеологічної течії. У главі «Атеїзм і секуляризм» в довіднику Лігоньє по боротьбі з лжевченнями читаємо:

«Просвітництво у Франції особливо сприяло поширенню атеїзму і секуляризму в західному світі. Барон Поль-Анрі Трірі д’Ольбах – атеїстичний інтелектуал – викладав форму механістичної метафізики, яка послужила каталізатором сучасного атеїстичного руху. Д’Ольбах присвятив дві праці захисту та поширенню атеїзму: вважається, що його сучасник Дені Дідро допоміг йому у створенні сильно атеїстичної і матеріалістичної книги “Система природи”. Дідро був першим, хто дав сучасне визначення атеїзму, включивши його до своєї “Енциклопедії”».

З початком наукової революції матеріалістичні уявлення про походження Всесвіту стали більш поширеними на Заході. Відповідно, публікація книги Чарльза Дарвіна «Про походження видів» у 1859 році була сприйнята атеїстами як наукове обґрунтування їхніх поглядів. Праця Дарвіна сприяла розвитку світського порядку денного в західних країнах, насамперед через застосування Карлом Марксом принципів Дарвіна до своїх економічних і політичних теорій. У «Капіталі» Маркс апелював до внеску Дарвіна. Хоча Дарвін не підтримував використання Марксом його філософії для поширення політичного та економічного соціалізму, зростання секуляризму можна безпосередньо пов’язати з впливом Дарвіна на Маркса.

Після Маркса німецький філософ ХІХ століття Фрідріх Ніцше продовжив розвиток антитеїстичної філософії в західному світі. Ніцше неодноразово використовував фразу «Бог помер» для пояснення впливу Просвітництва на посилення зневіри в Бога і подальшу секуляризацію західного суспільства.

У 1927 році британський філософ Бертран Рассел виступив у Національному світському товаристві в Лондоні з доповіддю, яка згодом була опублікована у 1969 році під назвою «Чому я не християнин та інші есе на релігійні та суміжні теми». Ця книга справила значний вплив на читачів Британії та Америки, сприяючи подальшій популяризації атеїзму та світськості. Рассел допоміг прокласти шлях для руху «нових атеїстів» – сучасної форми атеїстичної апологетики, яку популяризували Річард Докінз, Деніел Деннет, Сем Гарріс і Крістофер Хітченс. Книга Докінза «Омана Бога , опублікована у 2006 році, стала бестселером за версією New York Times і другою за популярністю книгою на Amazon в тому ж році. Новий атеїзм відрізняється від старих форм атеїзму тим, що він не просто відкидає віру в Бога, але й вороже ставиться до тих, хто дотримується релігійних поглядів.

«Секуляризм – це ряд принципів, призначених для керівництва тими, хто вважає теологію невизначеною, або неадекватною, або вважає її ненадійною. Він замінює богослов’я, яке в основному розглядає життя як гріховну необхідність, як сцену скорботи, через яку ми переходимо до кращого світу».

У той час як секуляризм поширився по Європі у вісімнадцятому столітті, в Сполучених Штатах він укорінювався довше, набувши чинності наприкінці дев’ятнадцятого і на початку двадцятого століть. У 1963 році Верховний суд ухвалив рішення у справі «Шкільний округ Ебінгтон проти Шемппа», що читання Біблії та молитви в школах є неконституційними. Мадалін Мюррей О’Хейр, засновниця організації «Американські атеїсти» і жінка, яка порушила супутню справу «Мюррей проти Керлетт», була сумнозвісним лідером у боротьбі за секуляризацію державних шкіл в Америці.

Пам’ятаючи про цю історію, ми маємо гостру потребу в цей час протистояти заворожливому впливу секуляризму на виховання наших дітей. Хоча Бог не визначив конкретної форми освіти (тобто, домашнє навчання, приватна школа або державна школа), Він наказує нам старанно навчати наших дітей послідовному і всепроникному християнському теїзму. Це означає більше, ніж просто водити наших дітей до церкви та молодіжної групи. Це означає навчити їх думати про всі предмети у світлі триєдиного Бога, який надає форму і сенс всьому, що Він встановив у створеному Ним світі й що Він підтримує. У 1923 році Дж. Грешем Мейчен сформулював суть цього принципу, коли написав:

«Християнський хлопчик чи дівчинка можуть вивчати математику, наприклад, у вчителя, який не є християнином; істина є істиною, як би вона не була засвоєна. Але хоча істина є істиною, як би її не вивчали, опори істини, значення істини, мета істини, навіть у сфері математики, здаються християнинові зовсім іншими, ніж вони здаються нехристиянинові; і саме тому справді християнська освіта можлива лише тоді, коли християнське переконання лежить в основі не частини, а всієї навчальної програми школи. Справжнє навчання і справжнє благочестя йдуть пліч-о-пліч, а християнство охоплює все життя».

Цей заклик до розгляду благословення і користі християнських шкіл і християнської освіти повністю потрапляє у сферу духовної війни. У своєму есе «Християнська школа сьогодні (частина 2)» Корнеліус Ван Тіл пояснює це:

«Причина, по якій ми, як віруючі християни в цілому, і як батьки-християни зокрема, готові так багато жертвувати заради християнських шкіл, полягає в тому, що ми хочемо, щоб наші діти разом з нами бачили всепереможного Христа, який вириває культуру людства у сатани і доводить її до завершення, коли нарешті з’являться нові небеса і нова земля, на яких буде жити праведність. Ми хотіли б, щоб наші юнаки та дівчата стали справжніми воїнами під проводом Христа, які разом з Ним ідуть завойовувати і підкорювати всі сфери життя для Христа. Коли вони таким чином стануть добрими воїнами Христа, вони будуть вільними і будуть справді самими собою. Вони розділять трофеї, які Христос вирве з-під влади сатани».

Щодо важливості християнського шкільництва для просування послідовного християнського теїзму, Махен знову пояснив:

«Я вважаю, що християнська школа заслуговує на добру оцінку з боку тих, хто її не має; я вважаю, що навіть ті наші співгромадяни, які не є християнами, можуть, якщо вони дійсно люблять людську свободу і благородні традиції нашого народу, спонукати захищати християнську школу від нападок її супротивників і плекати її як справжню опору держави. Але для християнського народу її привабливість набагато глибша. Я не бачу послідовності в тому виді християнської діяльності, який проповідує Євангеліє на вулицях і на краю землі, але нехтує дітьми заповіту, залишаючи їх у холодному і невіруючому секуляризмі. Якби християнська школа справді змагалася з християнською сім’єю, якби вона намагалася робити те, що повинна робити родина, то я б ніколи не зміг їй прихильно поставитися. Але одна з її помітних характеристик, яка різко відрізняється від світської освіти сьогодні, полягає в тому, що вона звеличує сім’ю як благословенний божественний інститут і ставиться до учнів у своїх класах як до дітей заповіту, які повинні виховуватися, перш за все, у вихованні та наставлянні Господа».

Як мінімум, все це означає, що батьки-християни зобов’язані протистояти міфу про нейтралітет щодо того, чого навчають наших дітей у світських школах, на телебаченні, в інтернеті та під впливом друзів. Якщо ми вирішуємо віддати своїх дітей до світських закладів, то краще робити це з широко відкритими очима на світогляд, яким їхній розум буде наповнюватися щодня. Якщо ж ми віддаємо своїх дітей до державних шкіл, то повинні усвідомлювати, що заворожливий вплив секуляризму є швидким і сильним. Максимум − це заклик до християн серйозно замислитися над необхідністю християнського шкільництва. Великим благословенням для віруючих є спільні зусилля для християнського виховання своїх дітей. Хоча я з болем усвідомлюю, що християнські школи де-факто не гарантують, що наші діти заповіту матимуть відроджені серця, і що багато хто віддавши своїх дітей до християнських шкіл згодом бачать, як вони відмовляються від віри, я щиро переконаний, що послідовна християнська теїстична освіта є шаною для Бога і найбільш формально корисною для наших дітей, оскільки ми прагнемо допомогти їм уникнути заворожливого впливу секуляризму у сфері освіти.


Джерело

Be the first to comment on "Зачаровуючий вплив секуляризму"

Напишіть відгук