Католицький інтелектуал про український спротив агресору: існують речі, важливіші за відсутність страждань і смерті

Італійський католицький інтелектуал Роберто де Маттеї опублікував колонку, в якій наголосив на справедливості відчайдушного українського спротиву агресору.

Де Маттеї написав статтю в контексті популярності серед частини західних католиків лицемірних пацифістських настроїв, суть яких зводиться до того, що Україна має піти на поступки Росії і якнайшвидше заключити мир, адже від війни страждають самі ж українці.

Говорячи про «драматичну реальність війни, яка закривавлює Європу», відомий консервативний інтелектуал нагадує базові засади католицького вчення про війну: «Церква постійно навчала про законність війни, яка ведеться за справедливу справу. Її традиційну доктрину можна підсумувати такими словами: сама по собі війна як застосування сили за своєю суттю не є ані доброю, ані внутрішньо злою, вона стає доброю чи злою, справедливою чи несправедливою відповідно до цілей, яких вона хоче досягти».

Серед іншого, де Маттеї наголошує, що справедливою може бути не тільки оборонна війна, але й агресивна/наступальна – за умов, якщо вона спрямована на виправлення несправедливості, досягнутої у минулому. Крім того, він пише, що за деяких обставин війна може бути навіть «обов’язком для тих, хто веде її зі справедливої ​​причини та належним чином».

Також автор розкритикував характерну для понтифікату Франциска риторику «братерства». Не згадуючи про самого Франциска, де Маттеї нагадав, що раніше Папи виразно критикували горизонтальну, «чисто людську ідею братерства»«Двадцяте століття, найкривавіше століття в історії, розпочалося під прапором міфів про мир і загальне братерство, але Бенедикт XV, коли розгорілася Перша світова війна, попереджав: “Мабуть, ніколи більше, ніж сьогодні, не говорили про людське братерство. (…) Проте правда полягає в тому, що людське братерство ніколи не було так зневажене, як у ці дні” (Енцикліка “Ad Beatissimi”, 1 листопада 1914 року). Також недостатньо довірити реалізацію миру суто людським інструментам. Пій XI в енцикліці “Caritate Christi compulsi” від 3 травня 1932 року попереджав, що марними будуть “і мирні договори, і найурочистіші пакти, і міжнародні конвенції чи конференції, і найшляхетніші й безкорисливі зусилля будь-якого державного діяча, якщо спочатку не визнаються священні права природного та божественного закону”».

На основі сказаного, опонуючи католикам-пацифістам, де Маттеї пише про необхідність визнати, що «існують духовні та моральні блага, які заслуговують на захист навіть ціною страждань від жахів сучасної війни». Тому урядовці мають право вести війну, захищаючи вищі блага довірених їм суспільств, хоч це і призводить до втрати низки інших, менших благ (спокійне життя, добробут і т.д.). «Урядовець завжди буде змушений надати пріоритет вищим благам перед нижчими, навіть жертвуючи останнім у війні», – пише інтелектуал.

Нарешті, де Маттеї наголошує, що війна є «крайнім виявом зла лише для тих, хто приймає нерелігійну точку зору, що бачить найвище благо у житті, а не в трансцендентності, яка чекає нас після смерті»«Для тих, хто, навпаки, переконаний у приматі життя духу стосовно життя матерії, співвідношення між злом, спричиненим війною, і благом, яке вона має намір захистити, завжди буде на користь блага», – зазначає автор.

Як повідомлялося раніше, Роберто де Маттеї вважає, що російсько-українська війна дискредитувала пацифістсько-глобалістські ідеї, які впродовж свого понтифікату висловлював Папа Франциск.

Джерело

Be the first to comment on "Католицький інтелектуал про український спротив агресору: існують речі, важливіші за відсутність страждань і смерті"

Напишіть відгук