Різдвяне послання короля Чарльза відображає постхристиянське Сполучене Королівство

Протягом 90 років британський монарх традиційно звертався до нації та Співдружності на Різдво. Лише три рази не було різдвяного послання: у 1936 році після зречення короля Едуарда VIII, у 1938 році, оскільки король Георг VI мав проблеми з публічними виступами, і в 1969 році, тому що королева Єлизавета II вважала, що монархія вже того року була надто викритою.

Протягом сімдесяти років різдвяне послання давала королева Єлизавета, але через її смерть у вересні його виголошував король Карл III. Його послання було схоже на першу проповідь, виголошену новим пастором, який прийшов на зміну довголітньому і шанованому попереднику. Послання Карла пролило світло на духовний стан сучасної Британії та на віру самого короля.

Унікальний особистий момент

Враховуючи, що Великобританія є конституційною монархією, а король не має виконавчої влади, а є лише символічним главою держави, дуже мало випадків, коли монарх може особисто поговорити з нацією. Майже всі інші промови написані для короля урядом або принаймні затверджені урядом.

Різдвяне послання — це можливість для монарха поділитися своїм серцем з нацією, і воно незмінно давало можливість закликати до національної єдності та принести розраду в часи кризи. Хоча монарх може говорити особисто, покійна королева завжди уникала будь-яких відкритих політичних коментарів, хоча коментатори були напоготові щодо підтексту.

Отже, перше різдвяне послання короля Чарльза очікувалося з нетерпінням. Бувши принцом Уельським, він відверто висловлювався з багатьох політично делікатних питань, таких як навколишнє середовище, і протягом усього життя виявляв турботу про знедолених британців, заснувавши Prince’s Trust для допомоги молоді.

Цьогорічне Різдвяне послання прозвучало на тлі болісної кризи вартості життя, спричиненої інфляцією, особливо зростанням цін на енергоносії після війни в Україні, та масовими протестами в кількох державних службах, у тому числі в Національній службі охорони здоров’я. Суперечка, викликана останнім серіалом Netflix «Гаррі та Меган», також була на думці у людей.

«Захисник віри»

Британцям також було цікаво, що король Чарльз скаже про свою віру. Він є не тільки монархом, але й верховним губернатором англіканської церкви. Останніми роками покійна королева дедалі відвертіше та прямолінійніше розповідала про свою особисту християнську віру, вказуючи на Ісуса як на Спасителя. Але як принц Уельський, король Чарльз висловив намір бути «захисником віри», а не «захисником віри» (християнської).


Послання Короля було зосереджено на образі світла, що приходить у світ на Різдво, і він прагнув передати безперервність, а також сигналізувати про тонкі зміни. Промова була знята в каплиці Святого Георгія у Віндзорському замку, де похована королева, і він віддав належне їй та її вірі в Бога. Він традиційно згадав про неоціненну роботу Збройних сил, служб з надзвичайних ситуацій, вчителів охорони здоров’я, державних службовців і благодійних організацій, які опікуються нужденними.

Він оголосив про свою власну християнську віру, посилаючись на глибоко зворушливий візит до церкви Різдва Христового у Вифлеємі, де, за його словами, народився «Господь Ісус Христос». Однак було б важко сказати, що його послання відображало чітке розуміння Євангелія. Згадавши про віру покійної королеви, він також згадав про її «віру в людство», і головним акцентом його послання був потенціал усіх людей творити добро та допомагати будувати суспільство, яке практикує любов до ближнього.

По суті, це послання було вираженням гуманізму під впливом християнства, характерного для ліберальної релігії. Король не сказав, що надію можна знайти в особі та обітницях Різдва, а радше в натхненній вірою людській солідарності.

У повідомленні було чітко зазначено, що король Чарльз має намір служити самосвідомим християнським монархом, але також підкреслювалося, що він цінує інші релігії. Він окремо згадав п’ять основних конфесій у Британії — християнство, іудаїзм, іслам, індуїзм і сикхізм — і підкреслив їхню єдність у прагненні піклуватися про людей під час кризи вартості життя. Він також згадав у промові невіруючих, які, як показав останній перепис, є групою британського суспільства, яка зростає найшвидше.

Король для постхристиянської нації

Послання короля було добре оціненим і добре сприйнятим представленням сучасної Британії. Його тон був більш співчутливим, ніж тон покійної королеви, що відбиває покоління бебі-буму, до якого він належить. Він висловлював співчуття тим, хто горює на Різдво, і з більшою готовністю говорив про свої емоції та почуття.

Він також представляв багатоконфесійний і все більш світський характер країни. Велика Британія більше не є християнською нацією в будь-якому значущому сенсі. Згідно з останнім переписом, менш як 50 відсотків населення назвали себе християнами, тоді як 37,5 відсотка не сповідують релігії. Лише 845 000 із 64 мільйонів людей регулярно відвідують Церкву Англії. Євангеліки всіх видів становлять лише 2–3 відсотки населення.

Як і багато інших західних країн, Великобританія бореться з викликом постхристиянського контексту, в якому лише крихітна меншість є відданими віруючими в Господа Ісуса, а держава збалансовує права та інтереси багатьох релігійних громад разом із більшістю, яку не має релігія.

Привід для радості

Послання короля, можливо, не передало Євангелію, але ми не впадаємо у відчай. Конституційна роль Короля, а також його християнські зобов’язання принаймні забезпечують певне законне місце для релігійної віри в суспільному житті, а відданість Короля релігійній свободі для всіх є те, за що ми повинні бути вдячні.

Новий Заповіт наказує нам молитися за царів і всіх, хто має владу, щоб ми були вільними, щоб жити спокійним життям благочестя та ділитися доброю новиною про Спасителя, який є єдиним посередником між Богом і людьми (1 Тим. 2: 1–3). Ми можемо бути вдячні, що в цьому відношенні наші молитви отримали відповідь.

Британські християни повинні продовжувати молитися за короля Чарльза та його уряд, щоб наші давно встановлені конституційні права на свободу віросповідання були дотримані. Водночас відсутність євангельської ясності та розуміння в його посланні змусить нас ще палкіше молитися словами національного гімну: «Боже, короля храни!»


Зрештою, різдвяне послання монарха є нагодою для євангелістів поміркувати про славу нашого спасіння через Христа та знову взяти на себе зобов’язання проголошувати спасительну звістку Євангелії. Бог, суверенний правитель всесвіту, відкрився нам у своєму Слові, щоб ми могли пізнати Його таким, яким Він є насправді. Він промовляв до нас і показав, що співчуває нашим стражданням і горю. Ми знаємо, що справжню надію не можна знайти в нашій людській здатності до добра, тому що Він відкрив жахливу реальність нашого гріха. Ми не віримо в людство, що принесе спасіння і кращий світ, але тільки в Сина Божого, який прийняв людську природу, щоб розправитися з нашим гріхом своєю смертю на хресті.

Ми не повинні очікувати, що держава, включно з монархією, виконає роботу церкви. Завданням церкви є сяяти правдивим світлом у темряву занепалого світу, проголошуючи Євангеліє, і якщо ми робимо це з вірою, Бог проллє своє світло в серця чоловіків і жінок і подарує їм нове життя.

Різдвяне послання, яке справді має значення, — це послання Царя Ісуса.

Автор: ДЖОН СТІВЕНС


Джерело

Be the first to comment on "Різдвяне послання короля Чарльза відображає постхристиянське Сполучене Королівство"

Напишіть відгук