Спричинена війною демографічна криза вплинула на різні аспекти життя українців

Під час дискусії на тему «Зміна демографічної ситуації в країні: прогнози та виклики для держави» перший заступник Міністра соціальної політики України Дарія Марчак зазначила, що війна негативно вплинула на добробут громадян, відкинувши нас на 16 років назад.
Джерело: armyinform

Учасники заходу говорили про виклики демографічної кризи, спричиненої війною, та її вплив на різні аспекти життя українців.

Виклики для соціальної сфери України


Соціальна сфера сильно постраждала від демографічної кризи, що становить два головних виклики. По-перше, відбувається значний виїзд громадян України в інші країни, внаслідок чого зменшується кількість платників податків. Наприклад, кількість осіб, які працюють і платять внески на соціальне страхування, зменшилася на 25%, за винятком військових.

По-друге, демографічна криза характеризується значною внутрішньою міграцією, вже зареєстровано 4,8 млн ВПО.

Проблеми внутрішнього переміщення в Україні


Дарія Марчак зазначила, що окремим питанням є те, що не всі внутрішньо переміщені особи (ВПО) зареєстровані. Серед тих, хто перебуває на обліку, близько 1,1 мільйона громадян були повторно переселеними, тобто вони спочатку переселилися з ОРДЛО (окупованих територій Донецької та Луганської областей), а потім через масштабне вторгнення знову переїхали. Понад 1 мільйон зареєстрованих ВПО – діти. З 24 лютого 2022 року загалом переселено 3,5 мільйона осіб, а з 2014 року – 4,8 мільйона осіб..

Значна частина внутрішньо переміщених осіб не зможе повернутися до своїх домівок. Світовий банк оцінив збитки та шкоди, спричинені війною, показавши, що майже півмільйона житлових одиниць в Україні було повністю зруйновано, а майже мільйон – пошкоджено. Держава надає соціальну допомогу таким громадянам через програму виплат, яка передбачає виплату 2000 грн на дорослого зареєстрованого ВПО та 3000 грн на дитину.

За словами першого заступника Міністра соціальної політики України, система соціального забезпечення стикається з тиском, щоб забезпечити необхідний рівень послуг усім громадам, куди переселяються ці особи. Оскільки у школах, дитсадках та закладах охорони здоров’я потрібно більше місць, це створює додаткове навантаження на соціальних працівників. Також невідомо, скільки ВПО повернуться до своїх домівок і скільки залишиться в цих громадах назавжди.


Зростання бідності та інвалідності в Україні


Третьою основною перешкодою є зростання кількості осіб, які живуть за межею бідності.

«Війна відкинула нас на 16 років у контексті добробуту громадян. 25 % домогосподарств у країні опинилися за межею бідності, а це — 7,1 млн громадян. Ще 3,7 млн ризикують потрапити за межу бідності. Крім того, ми втратили 2,4 млн робочих місць», – наголосила Марчак.

Ще один спосіб негативного впливу демографічних змін на систему соціального захисту – прискорення рівня інвалідності у суспільстві. У Пенсійному фонді, який здійснює облік виплати пенсій по інвалідності, повідомили, що у 2022 році пенсії по інвалідності почали отримувати ще 13 тис. осіб.

«Ми не маємо повної картини в цій сфері, але розуміємо, що цифри масштабні. Це великий системний ризик для країни, бо якщо швидко не допомогти цим громадянам, ми отримаємо потенційно нову когорту непрацездатних людей, які не матимуть власних джерел доходів і повністю залежатимуть від держави», — визнала посадовиця.

Вплив війни на дітей та піклування про сім’ю в Україні


Подальшим негативним наслідком війни є різке збільшення кількості дітей, які втратили одного або обох батьків. Водночас за словами чиновниці, спостерігається суттєва зупинка темпів деінституціалізації системи закладів опіки. Проте пріоритетом соціальної політики залишається забезпечення дітей сімейним вихованням, особливо шляхом сприяння розвитку дитячих будинків сімейного типу. Війна серйозно порушила цю тенденцію, і це створює додатковий ризик щодо дорослішання цих дітей, рівня їхньої соціалізації, доступу до освіти та майбутньої фінансової стабільності.

Наслідки війни на демографічну ситуацію в Україні


У Мінсоцполітики прогнозують, що вплив війни на демографічну ситуацію призведе до кількох середньо та довгострокових ефектів, а саме:

скорочення кількості громадян, які працюють (за даними Світового банку, 19% виїхали з країни та не мають наміру повертатися);
примусова депортація 2 мільйонів громадян до країни-агресора і є ймовірність, що вони не зможуть повернутися додому;
потенційна втрата 1,5 млн робочих місць;
збільшення кількості осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію.
Також збільшиться кількість осіб, які мають право на постійні державні соціальні виплати та достроковий вихід на пенсію. Це люди, які втратили основне джерело доходу, особи з інвалідністю та всі, хто отримує статус УБД (що дає змогу виходити на пенсію у віці 50-55 років).

Важливим у цьому плані Дарія Марчак назвала пріоритетність соціальних послуг. Це вказує на те, що будь-яка особа, яка потребує допомоги, повинна знати контактну інформацію або місцеперебування кейс-менеджера, який може порадити їй, як розв’язувати її проблему.


Особливу увагу буде приділено переходу ветеранів від військового до цивільного життя з акцентом на психологічне та фізичне відновлення, підтримку роботи, перепідготовку та доступ до житла. З метою досягнення економічної самодостатності громадян, цілі в цей складний для країни період також включатимуть стимулювання зайнятості та заохочення більш тривалої трудової діяльності.


Джерело

Be the first to comment on "Спричинена війною демографічна криза вплинула на різні аспекти життя українців"

Залишити відповідь