Суспільство післяправди

Чи справді правда має значення? Чи ми досягли стадії, коли єдина «правда», яка має значення, це «моя» правда… чи правда тих, хто має владу? Чи знаємо ми взагалі, що таке правда? Ми перейшли в суспільство післяправди?
Англійський теолог та історик Карл Трумен, автор книги «Підйом і тріумф сучасного Я», нещодавно з’явився на популярному шоу Triggernometry, де він висловив думку, що те, що має найбільше хвилювати нас у цьому післяправдному технократичному суспільстві, — це діти.

Чому це повинно нас хвилювати? Якщо діти ростуть у світі без абсолютної істини, вони зіткнуться з заплутаною реальністю. Їм буде важко відрізнити фантазію від реальності. Віра в те, що Дід Мороз справжній, що феї справді існують у вашому саду, а єдинороги справді розмовляють і перетворюють вас на принцесу, це добре, коли вам п’ять, але катастрофічно, коли вам 25.

Розглянемо наступні приклади.

Минулого тижня було оголошено про закриття клініки Тавісток. Це чудова новина. Чому? Тому, що Тавісток брав участь в одній із найбільших обманів, які охопили сучасне суспільство – про те, що ви можете потрапити в пастку не в тому тілі, і що між вашою біологією та вашою статтю мало зв’язку.

Як писав Лайонел Шрайвер, «Чоловіки є жінками. Ми могли б також казати “лампи є морквами” або “спиці є тракторами”». Нас усіх змушують вірити в брехню, що чоловік, який каже, що він жінка, насправді є жінкою. Це брехня, яка має величезні наслідки для дітей і жінок.

Мережа ABC в Австралії цього тижня згадала «не-трансжінок», які брали участь у перегонах, в яких перемогли трансжінки. Ми звикли називати жінок не трансгендерними жінками. Раніше жіночий спорт був тільки для жінок, але як тільки з’являється брехня про те, що чоловіки можуть стати жінками, ви втрачаєте жіночий спорт і багато іншого.

Британський оглядач: пасивність християнства дала місце «прискіпливій та авторитарній» світській моралі
14 Серпня, 2022, 15:31
Потім була справа Алекса Джонса, американського шоумена, якого минулого тижня визнали винним у брехні про бійню в Сенді Хук. Він стверджував, що найбільш смертоносна стрілянина в Америці була обманом. Ця конкретна брехня коштувала йому 49,5 мільйонів доларів, а за нею будуть інші справи, які майже напевно знищать його компанію Infowars вартістю 270 мільйонів доларів. Розмір збитків є нагадуванням про біль і ціну, яку часто доводиться платити за брехню.

В Австралії ми маємо надзвичайний випадок зростання чисельності аборигенів на 48 % за останнє десятиліття, виявлене останнім переписом населення. Цілком можливо, що є кілька корінних жителів, які раніше приховували своє походження, але деякі лідери аборигенів більше стурбовані тим, що називається «расовою зміною». Прикидатися аборигеном за походженням не тільки модніше, але й прибутковіше: місцеві стипендії, корпоративне спонсорство, соціальні виплати та робочі місця в індустрії різноманітності. Традиційно було так, що старійшини повинні були перевірити ваш статус аборигена, але тепер Сіднейський університет, серед іншого, просто визнає, що ви можете самоідентифікувати себе як такого. Часто це брехня.

Уряди також можуть говорити неправду. У США було два квартали поспіль з негативним зростанням ВВП – це зазвичай називають економічною рецесією. Міністр фінансів президента Джанет Єллен відмовилася прийняти це визначення, назвавши його «семантикою» і натомість говорила про всі хороші речі в економіці. Що було цікаво в цьому конкретному випадку, так це те, що протягом декількох днів кілька онлайн-ресурсів, включаючи Вікіпедію, повністю переписали своє визначення рецесії, а потім заблокували свої сторінки – щоб це не можна було виправити!

Даг Мюррей мав рацію, коли резюмував, що це вказує на нашу культуру: «Те, як наша епоха може це зробити, майже вселяє трепет. Заперечуйте реальність, перевизначайте речі та намагайтеся змусити всіх погодитися з новим визначенням, а потім лютуйте, якщо люди не погодяться з цим». Джордж Орвелл («1984») пишався б. Кому потрібне Міністерство правди, коли за вас сценарій переписують інтернет-компанії?!

Є стільки інших прикладів брехні з усіх боків. «спецоперація» Путіна в Україні; політичні лідери, які стверджують, що якби ви зробили щеплення, ви б не захворіли на Covid; всі білі люди − расисти; всі мусульмани − терористи … список нескінченний. Цього тижня я вирішив забронювати відпустку на Бар’єрному рифі, бо сам президент Обама сказав нам, що він, швидше за все, загине, а BBC повідомили нам минулого року, що з 1995 року він втратив половину своїх коралів. Я думав, нам краще це побачити, поки не пізно. Але не встиг я забронювати відпустку, як прийшла новина про те, що кораловий покрив досяг максимуму за 36 років.

В голові людей ніби є алгоритм істини – ми віримо в те, у що хочемо вірити, як у факти, і відкидаємо все інше, як фантазію. Ми робимо так, щоб правда відповідала нашим попереднім думкам і упередженням. Це культурне море, в якому ми плаваємо, яке посилюється переважанням соціальних мереж і політизацією майже всього.

Отже, як християнин може відповісти? Ми можемо ототожнити себе з гнівним криком Джона Леннона «Gimme Some Truth». Нам теж набридло слухати слова «невротичних, психотичних, тупих політиків!» Все, що ми хочемо, це правда, просто дайте нам правду. Але де її знайти? Або ми можемо знизати плечима, як Пілат, і запитати: «Що таке правда?» Вона може бути «десь там», але як ми можемо її знайти? Ми можемо впасти у відчай, як псалмоспівець, коли він сказав у своїй тривозі: «Кожен — брехун» (Псалом 116:12).

Або ми можемо повернутися до джерела істини – Ісуса Христа та Його слова. Боже слово є світильником для наших ніг і світлом для нашої стежки (Псалом 119:105). Це не Google. Це не говорить нам усе про все. Ви не знайдете жодного біблійного вірша, який би розповідав про кількість коралів на Великому Бар’єрному рифі! Це також не підтверджує наші власні упередження.

Навпаки, воно дає нам великі принципи істини, закликає нас до смирення та розкриває темряву всередині та ззовні. Перш за все, воно відкриває того, хто є дорога, правда і життя. Усе зводиться до такої простої істини – диявол – батько брехні, а Христос – правда. Пізнайте правду, і правда зробить вас вільними! Це також те, що повинні почути наші діти. І те, що наше суспільство відчайдушно намагається завадити їм почути. Заради дітей учімося, живімо і говорімо правду.

Джерело

Be the first to comment on "Суспільство післяправди"

Напишіть відгук