Сім стовпів західної цивілізації

Joseph Pearce
Минулого тижня я читав лекцію на тему «Чому Шекспір ​​важливий» у християнському університеті Колорадо. Під час вечері перед лекцією президент університету запитав у мене назви шести текстів, які я вважаю фундаментальними для західної цивілізації. Змагаючись у поспіху пригадати шість назв, які могли б відповідати цьому критерію, я подумав, що така вправа може послужити натхненням для есе, що спонукає до роздумів.

Не дозволяючи собі поетичної розкутості чи літературної свободи, я зупинився на семи текстах замість шести. З належним і шанобливим поклоном перед Т. Е. Лоуренсом, ось те, що я вважаю сімома стовпами мудрості, на яких побудована західна цивілізація.

Почнемо зі Стародавньої Греції. Перші два тексти — це вежі-близнюки античності: «Іліада» та «Одіссея». Епічні розповіді Гомера заслуговують на першість через їхню літературну цінність, а також через вплив, який вони мали протягом трьох тисячоліть з моменту їх написання.

Вирушимо з Афін до Єрусалиму. Включення Святого Письма не потребує жодних обґрунтувань чи пояснень. Його відсутність усунула б саме серце західної цивілізації.

Тепер перейдемо до Риму, третього основоположного міста, на якому був побудований Захід, і до епосу Вергілія про заснування самого Риму. Хоча «Енеїда» як літературний твір не досягає літературних висот гомерівських епосів, її вплив перевершив вплив Гомера в ранніх християнських століттях, оскільки вона була написана доступною латинською мовою, а не відносно недоступною грецькою. Латина була мовою цивілізації, а Вергілій був латинським поетом par excellence. Зайве говорити, однак, борг Вергілія перед Гомером настільки великий, що його власний епос був би буквально немислимим без присутності в його уяві «Іліади» та «Одіссеї». На плечах Гомера стоїть муза Вергілія.

Тоді перейдемо до гіганта цивілізації, в якому зустрічаються і зливаються думки Афін, Єрусалима і Рима. Це великий святий Августин і його magnum opus, тобто Місто Боже, яке є п’ятим із наших текстових стовпів. На додаток до свого блискучого представлення християнської теології, Августин бореться з філософією греків, ілюструючи межі платонізму, але також визнаючи мудрість та істинність аспектів платонівської думки. Фактично можна сказати, що Августин хрестить Платона, вводячи його у велику розмову, яка стимулюватиме християнську думку. «Місто Боже» та інші праці Августина завершили шлюб віри та розуму, об’єднавши теологію та філософію в нерозривний союз.

Передостанній стовп — це друга будівля християнської теології та філософії, Summa theologica св. Фома Аквінський. Недаремно цьому великому святому було присвоєно звання ангельського доктора. Він є найбільшим філософом і теологом у всій історії християнського світу, чий вплив є незмірним. Одним із його великих досягнень була інтеграція думки Арістотеля з християнською філософією, і він охрестив Арістотеля як св. Августин охрестив Платона.

Це підводить нас до останнього стовпа – «Божественної комедії» Данте, твору, який об’єднує муз Гомера та Вергілія і охрещує їх у живих водах томістичної теології та філософії. У подорожі Данте від темного лісу до блаженного бачення ми бачимо злиття класичного епосу та схоластичного розуму та вливання досконалої християнської мудрості в мистецтво оповіді.

Можливо, на цьому етапі нам слід шанобливо схвалити інші чудові книги, чиє виключення з «Чудової сімки» могло б підняти брови або навіть вважатися гріхом пропуску. Виключення творів Платона й Арістотеля може здатися трохи дивним, хоча вони були включені імпліцитно у своїй хрещеній формі в творах св. Августина, св. Томи і Данте. Відсутність в цьому списку Про розраду філософії Боеція не може не викликати невдоволення, тим паче, що протягом багатьох століть це був один із найвпливовіших текстів у культурі християнського світу. Правило св. Бенедикт мало значний вплив на західну цивілізацію, оскільки його принципи керували життям незліченних чернечих спільнот, які протягом століть несли вогонь віри та культури.

Нарешті, треба згадати Шекспіра. Багато його окремих творів заслуговують на включення до найбільшої з Великих Книг, а збірка його текстів, взята в цілому й опублікована як Повне зібрання творів Вільяма Шекспіра, дорівнює будь-якій із важливих назв у списку, що становить сім стовпів цивілізації. Його відсутність, однак, не є гріхом упущення, оскільки вся сучасність, включаючи Шекспіра, стоїть на міцних домодерних стовпах цивілізації, які її підтримують. Cім стовпів західної цивілізації також є сімома текстовими чудесами цивілізованої культури. Разом з ними ми можемо досліджувати глибини людської психіки і досягати небесних висот; без них ми губимося в космосі, не маючи абсолютно нічого, що могло б втішити нас. За безцінну спадщину цих добрих, правдивих і прекрасних дарів ми повинні дякувати Тому, Хто є Добром, Правдою і Красою.

Pch24

Джерело

Be the first to comment on "Сім стовпів західної цивілізації"

Залишити відповідь