Тримор’я: тепер і Україна

Країни-учасниці Ініціативи трьох морів (Тримор’я) створили новий формат партнерства і надали Україні статус партнера-учасника.

Про це оголосив президент Польщі Анджей Дуда під час саміту країн Тримор’я в понеділок, 20 червня, у Ризі, повідомляє «Європейська правда» з посиланням на TVN 24.

Нова форма партнерства призначена для потенційних країн-членів ЄС. За словами Дуди, учасники вирішили створити новий тип партнерства з Ініціативою трьох морів – партнерство через участь. «Цей новий тип партнерства призначений не лише для України. Ми сьогодні дали його Україні, але ми виходимо з того, що таке ж партнерство можуть розділити й ті країни, які розташовані в Центральній Європі і не є членами Євросоюзу, але прагнуть до нього приєднатися», – сказав Дуда. Він додав, що країни, які будуть на шляху до вступу в Європейський Союз, зможуть подати заявку на такий формат партнерства з Ініціативою Тримор’я.

Президент України Володимир Зеленський, який приєднався до саміту Тримор’я в онлайн-режимі, заявив, що Україна повинна стати повноправною учасницею Ініціативи.

Ініціатива трьох морів (ІТМ), також відома як Ініціатива Балтійського, Адріатичного, Чорного морів (БАЧМ), або просто Тримор’я — міжнародна економічна та інфраструктурна ініціатива, що об’єднує 12 країн Європейського Союзу й Україну, розташованих поблизу БалтійськогоЧорного й Адріатичного морів. Ініціатива спрямована на створення регіонального діалогу з різних питань, що стосуються країн-членів. Перший саміт відбувся в Дубровнику в 2016, на нього була запрошена Україна, але не відповіла на запрошення, тим самим не стала однією з країн-засновниць.

Європейський Союз та тринадцять країн-членів Ініціативи трьох морів
АбревіатураІТМ / БАЧМ
Типорганізація
Засновано25 серпня 2016
ЧленствоСписок країн ІТМ13 держав Австрія Болгарія Естонія Латвія Литва Польща Румунія Словаччина Словенія Угорщина Хорватія Чехія Україна
Вебсайтthree-seas.eu
 Ініціатива трьох морів у Вікісховищі

На сьомому саміті в Ризі 20 червня 2022 року Україна отримала статус партнера-учасника ІТМ, де-факто ставши учасницею цієї ініціативи.

В Ініціативу трьох морів входять Центральні і СхідноєвропейськідержавиАвстріяБолгаріяЕстоніяЛатвіяЛитваПольщаРумуніяСловаччинаСловеніяУгорщинаХорватіяЧехія та Україна.

Ініціатива трьох морів іноді асоціюється з ідеями Міжмор’я і Балто-Чорноморською вісю, проте концепція ІТМ відрізняється від двох попередніх проєктів. Економічне співробітництво та інші відносини між країнами соціалістичного блоку, сильно пов’язувалися з Радянським Союзом протягом багатьох років, і були досить слабкими. Після приєднання країн колишнього радянського блоку до Європейської Унії з’явилися можливості для розширення економічного та політичного співробітництва.

У 2015 році за ініціативи президента Польщі Анджея Дуди і президентки Хорватії Колінди Ґрабар-Китарович було вирішено розширити співпрацю, створивши Тримор’я.[

Перший саміт відбувся в Дубровнику 25–26 серпня 2016. Він закінчився заявою про економічне співробітництво у сфері енергетики, транспорту й електрозв’язку. Президент Польщі Анджей Дуда назвав ініціативу новою концепцією просування кохезії та єдности Європи й ідеєю кооперації країн між трьома морями: АдріатичнимБалтійським і Чорним. З гостей були: Лю Хайсін, представник МЗС КНР у справах Центральної та Східної Європи, та радник Президента США з національної безпеки Джеймс Джонс, який наголосив на ролі Тримор’я в європейському розвитку та безпеці.[

Другий саміт відбувся в Варшаві 6–7 липня 2017, його відвідав президент США Дональд Трамп. Країни-учасниці одноголосно погодилися створити Бізнес-форум.

Країни-учасниці одноголосно погодилися створити Бізнес-форум.

Третій саміт відбувся в Бухаресті 17–18 вересня 2018, де учасники затвердили перелік пріоритетних проєктів взаємозв’язку у трьох ключових сферах — транспортній, енергетичній і цифровій.[11] Саміт відвідали Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкерміністр закордонних справ Німеччині Гайко Маас та міністр енергетики США Рік Перрі. В цей час було організована перша зустріч Бізнес-форуму. Створена мережа торговельних палат ІТМ і було підписано Лист про наміри створення інвестиційного фонду «Три моря».

У 2019 році Банк Господарства Крайовего і румунський Ексімбанк підписали в Люксембурзі акт про заснування Інвестиційного фонду “Три моря”. Фонд повинен зосередитись на проєктах, що створюють транспортну, енергетичну й цифрову інфраструктуру в регіоні «Трьох морів». Створення фонду було ініційовано польською стороною, а його створення було оголошено у 2018 році президентом Анджеєм Дудою.

20 червня 2022 року під час сьомого саміту Україні було надано членство в ініціативі.

Джерело

Be the first to comment on "Тримор’я: тепер і Україна"

Напишіть відгук