Її Величність Королева Єлизавета II: про життя і віру

Вона вступила на престол у віці 25 років, склавши присягу на вірність підданим. І залишилась вірною обіцянці. Період її правління припав на бурхливі події  у Великій Британії та у світі. Проте попри зовнішній неспокій та внутрішні конфлікти в королівській родині, Єлизавета II незмінно очолювала високі рейтинги довіри. Чим запам’яталося її правління, про стосунки з Богом та за що королеві вдячні українці — у матеріалі нижче.


Історичний контекст правління


Єлизавета II вступила на престол у нелегкий час для Британської імперії. Імперія все ще перебувала у тяготах повоєнної реальності, а раптова смерть короля могла завдати удару по монархії. Єлизавета дізналася про смерть батька під час закордонної поїздки, на той час вона зі своїм чоловіком Філіпом виховувала двох дітей — Чарльза та Анну. Коронація Єлизавети II зібрала мільйонні перегляди та ознаменувала початок так званої «Єлизаветинської епохи».

На той час Британська імперія поволі розпадалася, колонії отримували незалежність. Королева Єлизавета II вперше в історії монархії відвідала Австралію та Нову Зеландію, підкреслюючи своїми візитами бажання бути близькою до народу. Саме з метою створення довіри підданих і показу буднів королівської сім’ї  було й знято фільм «Королівська родина». Ролик демонстрував сімейну атмосферу монархії та переконав підданих, що члени королівської сім’ї є звичайними людьми, без зайвих масок та аури величі. Таким чином репутацію монархії було частково врятовано, певною мірою за допомогою позитивного іміджу королеви.

Неспокійні життєві реалії


Попри славу та заслужене визнання життя королеви не було легким. Її вірність та любов у шлюбі з Філіпом, на жаль, не стали прикладом іншим членам родини. Від очей публіки не приховалися проблеми в сімейному житті принца Чарльза та принцеси Діани. Сама ж смерть Діани завдала важкого удару репутації королівського двору, привідкривши завісу внутрішньої атмосфери, інтриг та токсичності. Було це правдою чи ні — невідомо, проте для королеви цей період був справжнім випробуванням. Однак вона змогла зберегти гідність та стати підтримкою для осиротілих внуків.

За словами королеви, особливо важким був 1992 рік, який знову оголив проблеми монархії. Тоді ж королева взяла курс на відкритість монархії до потреб підданих.

Випробування не завершувалися. У 2002 році королева втрачає матір та сестру. Ще одним ударом для королеви став референдум про незалежність Шотландії у 2014 році. Стресовим і сканадальним періодом стало й одруження принца Гаррі з Меган Маркл та його від’їзд в Америку.

Та, мабуть, найважчим ударом була смерть її коханого у квітні 2021. Пара запам’яталася непідробною теплотою стосунків та вірністю. На річниці золотого весілля у листопаді 1997 року Єлизавета II так схарактеризувала чоловіка: «Він з тих, хто не любить компліментів, але він просто був моєю силою та опорою всі ці роки, і я, і вся його сім’я, і ця, і багато інших країн у боргу перед ним більше, ніж він колись вимагатиме або ми колись дізнаємося».

Віра в Бога


Що ж давало королеві силу не зламатися і залишитися стійкою до кінця? Звідки черпала вона мужність зустрічати випробування та перетворювати труднощі у можливості? Джерело її сміливості та мудрості полягало у її вірі в Бога. Королева з дитинства була знайома з Ісусом і змогла засвідчити глибоку віру впродовж усього життя. У своїй першій різдвяній трансляції 1952 року вона закликала народ молитися за неї, «щоби Бог дав мудрість і силу виконати урочисті обіцянки, які я дам, і щоб я могла вірно служити Йому і вам усі дні свого життя»

Королева постійно наголошувала на Ісусі у своїх різдвяних зверненнях. Для неї Христос був основою життя та Утішителем, про що вона зауважила під час своєї промови у 2000 році: «Я, як і багато хто з вас, у важкі часи знаходила велику втіху в Христі». У нелегкий 2002 рік, коли королева втратила двох найрідніших людей, монархиня зауважила: «Я знаю, що єдиний спосіб прожити своє життя — це намагатися робити те, що правильно, дивитися довгостроково, робити все найкраще в усьому, що приносить день, і покладатися на Бога». Королева чудово знала та вдало цитувала вирази із Біблії.

Віра королеви засвідчувалася не лише словами, а й ділами. Її Величність взяла участь у написанні книги «Королева-слуга і король, якому вона служить», у якій віддзеркалено жертовне служіння Богові та її погляди на віру. «Я справді бачила Його вірність», — зауважує королева у передмові.

Методику правління королева також оцінювала крізь християнську призму. Її Величність закликала до заходів спрямованих на розв’язання проблем дитячої бідності, інвалідності, жіночих прав та екології. У всьому цьому вона вбачала любов до ближнього та відповідальність перед Творцем. На біблійних принципах обґрунтовувала монархиня й бачення Співдружності націй, визначаючи асоціацію побудованою «на найвищих якостях людського духу: дружбі, вірності та прагненні до свободи та миру». Попри те, що сама королева була членкинею англіканської церкви, вона запам’яталася толерантністю до інших віросповідань. «Приклад Христа навчив мене прагнути поважати й цінувати всіх людей незалежно від віри…» — ці слова стали підтвердженням її релігійної толерантності та любові до ближніх.

Підтримка України


Єлизавета II, бувши вірною своїм моральним принципам, не залишилася осторонь подій в Україні. Хоча й монархи зберігають політичний нейтралітет та не роблять гучних політичних заяв, деякі дії королеви були вираженням її підтримки українському народу. За інформацію ресурсу Sky News, у березні королева пожертвувала фінанси у Комітет з надзвичайних ситуацій Британії (DEC) у зв’язку з повномасштабним  вторгненням в Україну. Втім, Букінгемський палац відмовився це коментувати. Такої Її Величність Королева надіслала тепле привітання  із 31-ю річницею Незалежності України. «Нехай кращі часи чекають на нас у майбутньому», — побажала монархиня. Українці, в тому числі Президент України та його дружина, вже висловили співчуття британському народові через сумну втрату.

Замість висновку


Поки в Британії триває траур та готується передача престолу принцу Чарльзу, в підсумку хочеться сказати, що королева прожила довге і плідне життя. Єлизавета II запам’яталася усміхненою та соціально активною жінкою. Без сумніву, її ще довго згадуватимуть у світі, як приклад успішного та справедливого монарха. Важливо, що вона не соромилась віри в Бога і відверто говорила про важливість служіння. За життя вона володіла багатьма скарбами та коштовностями, проте у Вічність взяла лише скарб своєї душі. «Бо де скарб ваш, там буде й серце ваше» (Мф. 6:21).


Джерело

Be the first to comment on "Її Величність Королева Єлизавета II: про життя і віру"

Напишіть відгук