18 травня — день народження Кароля Войтили, майбутнього святого папи Йоана Павла ІІ. Ми пам’ятаємо великого папу, який відвідав Україну з Апостольським візитом.

Вчення св. Йоана Павла ІІ містить безліч цінних вказівок, як прожити це життя добре. А чого ми можемо навчитися, дивлячись на ранні роки його життя? Ось сім порад із нагоди 103‑ї річниці народження Кароля Войтили.    

  1. Став Бога на чільне місце!

Кароль рано втратив сестру, брата і маму. Батько майбутнього папи брав сина з собою в паломництва до санктуарію в Кальварії Зебжидовській. Там він нагадував синові, що його матір’ю, по смерті його рідної мами, є Матір Божа. Любов до Марії, а через Неї — до Бога, розвивалася в Каролі протягом усього життя.  

Отець Казимир Фіглевич із міністрантами. Ліворуч біля нього — Кароль Войтила. Джерело: Вікіпедія  

2. Шануй авторитети і будь відкритий на конструктивну критику.

У роки дитинства Кароль Войтила був міністрантом у вадовіцькому парафіяльному храмі. В той час він багато чого навчився від священників, які були його катехитами і опікунами, зокрема від о. Едварда Захера чи о. Казимира Фіглевича. Також він слухався свого батька, який його заохочував бути міністрантом. Малий Кароль був відкритий на добрі зауваження. По роках він згадував важливі слова батька, почуті в дитинстві: «Ти не добрим міністрантом. Замало молишся до Святого Духа. Ти повинен молитися до Нього». З цього повчання він зробив висновок на все життя.    

3. Навчайся і працюй старанно!

Ми знаємо, що Кароль Войтила був добрим учнем. 1926 року він розпочав навчання в загальноосвітній школі. В його класі було аж 60 учнів! 1930 року він навчався в гімназії. Любив навчатися і пізнавати нові мови, цінував греку і латину, які опановував із захватом. Також і дорослих він навчав ретельної праці та витривалості у здобуванні життєвих знань, не виключно шкільних.    

4. Май захоплення і розвивай його.

Наполегливе навчання і праця — це дуже важливі справи в житті людини; однак окрім них, важливими є також і життєві захоплення, пристрасті, які потрібно розвивати. Кароль любив спорт і був чудовим спортсменом. Любив він також театр. Однак захоплення не повинно стати завадою в пошуках і сповненні покликання. Кароль облишив мрії про театр і полоністику, щоби вступити до семінарії. Однак, ставши священником, він знаходив час на походи в гори чи сплави на байдарках.

    5. Цінуй друзів.

Дружба була дуже важливою в усьому житті Йоана Павла ІІ. Уже малим хлопчиком він завів перших друзів, яких згадував по роках: «Думкою і серцем повертаюся до моїх ровесників, однокласників та однокласниць, як із початкової школи, так, може, ще більше з років школи середньої, бо ці дружби тривали довше».    

6. Будь вдячний!

Вдячність — це риса, яка є протиотрутою від багатьох тяжких справ. Уже в дитинстві Кароль пережив чимало важких хвилин і випробувань, але попри них не забув про вдячність. Скільки ж то разів у різних промовах і виступах він згадував людей і події давніх років, які невпинно пробуджували в ньому вдячність, і передусім — вдячність Богу.

    7. Ніколи не здавайся!

Смерть майже всіх членів сім’ї, вибух Другої світової війни, невпевненість у завтрашньому дні — у Кароля Войтили не бракувало приводів опустити руки… Тим часом же він мужньо протистояв викликам, а життєвий шлях привів його до Ватикану. А чому він не здавався? Бо ставив Бога на перше місце, шанував авторитети, ретельно навчався і працював, мав захоплення і розвивав їх, мав друзів і був за все вдячний.


Джерело