8 концепцій Марії Монтессорі, які повинні знати батьки

Як ім’я італійського лікаря стало синонімом мудрого та шанобливого підходу до дитини? Вивчіть 8 понять, які допоможуть вам краще зрозуміти, що лежить в основі педагогіки Марії Монтессорі.

Народилася 31 серпня 1870 року в люблячій сімʼї, в колі рідних Марія отримувала величезну підтримку і тепло. Можливо, без цього вона б не стала сімнадцятою в історії медицини Італії лікаркою. Однак медичні дослідження виявилися лише відправною точкою для чогось більшого.

Все почалося в бідному районі Риму, з маленького сиротинця. Потім було більше закладів, книг, лекцій, подорожей. І сьогодні багато людей та інституцій звертаються до ідей Марії Монтессорі. Ось 8 суб’єктивно відібраних концепцій відомого педагога, які повинен знати кожен батько.

НАДЗВИЧАЙНИЙ ПОТЕНЦІАЛ
Немає кращих чи гірших дітей. Кожна дитина має надзвичайний потенціал. Ви просто повинні вміти його відкрити. Відкрийте для себе і зрозумійте, що цей потенціал є цінністю зараз, а не тільки в далекому майбутньому. Дитина – це повноцінна істота – повноцінна людина, нарівні з дорослим. А це означає, що її життя (також емоційне) повноцінне. Це знає кожен батько, який відчуває любов своєї дитини.

ДОПОМОГИ НЕ ДОСТАТНЬО
Педагогіка Марії Монтессорі часто асоціюється з ручними, точними посібниками, які підтримують розвиток дітей. Асоціація правильна. Однак допомоги недостатньо. Найголовніше – це щира і шаноблива любов до дитини. Без неї навіть найкращі інструменти будуть просто дрібничками. Кожен батько знає, що одні предмети не можуть побудувати автентичні стосунки.

СИЛА ЕФЕКТИВНОСТІ
Ефективність має надзвичайну силу. Незалежно від віку. Світ виглядає інакше, якщо я знаю, що можу подбати про себе. Як важливо, що я вмію сам: зав’язати шнурки, накрити на стіл, погодувати рибок, почистити зуби. Працездатність (адекватна віку) дає мені відчуття, що я потрібний іншим. Діти можуть більше, ніж ми думаємо, вам просто потрібно бути терплячими, щоб дозволити їм це зробити, і їх почуття сили зросте. Це знає кожен батько.

РАМКИ СВОБОДИ
Кожна дитина (не менше, ніж дорослий) потребує свободи. Не відсутності правил, а простору для прийняття власних рішень. Свобода є ґрунтом для творчості, а також для розуміння необхідності кордонів. Поєднання свободи і кордонів вчить дитину самодисципліни. Кожен батько знає, що дитина, якій дано завдання в свободі, може творити дива. І цей акт творення в свободі проявляє у дитині чудеса незалежності.

ПОРУЧ, НЕ ПЕРЕД
Дорослі занадто часто випереджають дітей, без потреби допомагаючи їм і відкриваючи для них те, що вони хотіли б відкрити для себе самостійно. Станьте не перед, а поруч. Дайте дитині час. Дайте подумати. Тоді ви побачите радість відкриття на обличчі дитини. Це незвичайний подарунок для батьків.

ЗРОБИТИ ПРОСТОР
Більша частина світу (не тільки фізична) пристосована до потреб дорослих. Дітям потрібен відповідний простір, щоб бути вільними, творчими, турботливими, послідовними, зосередженими… Полиці настільки високі, щоб до них можна було дотягнутися. Легкодоступний і настроюваний простір для іграшок. Вимикач світла під рукою. З дорослої точки зору світ дійсно виглядає інакше. Це знає кожен батько, який на четвереньках ганяє з дитиною між стільцями.

МЕНШЕ ОЗНАЧАЄ БІЛЬШЕ
Більший, голосніший, барвистіший, гучніший і активніший… Це не те, що потрібно дітям. Менше означає більше. Запропонуйте розвагу, яка не потребує занадто багато елементів. Особливо, коли ти спокійний і зосереджений, без надмірної стимуляції, без відволікань. Кожен батько знає (і, мабуть, шкодує, що сам не може це зробити), що дитина може зосередитися на завданні так, що весь зовнішній світ перестає для неї існувати.

ПОЧАТОК – НАЙВАЖЛИВІШИЙ
Початок нашого життя найбільше впливає на його якість у наступні роки. Це як фундамент будинку. Це час найбільшої творчості та заглиблення розуму. Це ґрунт, на якому відбувається диво біологічного, психічного та духовного розвитку.

Відкриття дитинства, любов і безпека, пережиті в цей час, створюють стабільність дорослого життя. Чи можете ви, дорослі, повернутися в дитинство і краще зрозуміти, наскільки вони важливі в житті вашої дитини?

Марія Монтессорі

Джерело

Be the first to comment on "8 концепцій Марії Монтессорі, які повинні знати батьки"

Залишити відповідь