Конгрегація віровчення видала офіційну заяву, в якій підтвердила неможливість будь-якого сакраментального благословення одностатевих пар.

Нижче подано повний текст документа, що виданий Конгрегацією 22 лютого 2021 року і опублікований 15 березня 2021 року.

Responsum Конгрегації віровчення на dubium стосовно благословення союзів осіб однієї статі

НА НАДАНЕ ЗАПИТАННЯ: чи має Церква владу благословляти союзи осіб однієї статі?

ВІДПОВІДЬ: негативна.

Роз’яснювальна записка

У деяких церковних колах висуваються плани та пропозиції стосовно вділення благословень союзам осіб однієї статі. Такі проєкти нерідко мотивовані щирим бажанням вітати й супроводжувати гомосексуалістів, яким пропонуються шляхи зростання у вірі, «щоб ті, хто виявляє гомосексуальну орієнтацію, могли отримувати допомогу, необхідну їм для розуміння та повноцінного виконання Божої волі у їхньому житті» [1].

У такий спосіб слухання Божого слова, молитва, участь у церковних літургійних діях та прояви милосердя можуть зіграти важливу роль у підтримці зобов’язань читати свою власну історію та дотримуватися свободи і відповідальності за дане хрещенням покликання, бо «Бог любить кожну людину, і Церква робить те саме» [2], відкидаючи будь-яку несправедливу дискримінацію.

Серед літургійних дій Церкви особливе значення мають сакраменталії — «це священні знаки, що нагадують Таїнства; вони вказують на наслідки, передусім духовного характеру, що досягаються через заступництво Церкви. За їхньою допомогою люди отримують головний сакраментальний ефект і можливість освячувати різні випадки їхнього життя» [3]. Катехизм Католицької Церкви вказує, що «сакраменталії не дають благодаті Святого Духа так, як це роблять Таїнства, але завдяки молитві Церкви вони готують нас до отримання благодаті і налаштовують на співпрацю з нею» (ККЦ, 1670).

Благословення належить до категорії сакраменталій, за допомогою яких Церква «закликає нас славити Бога, заохочує благати Його про заступництво і закликає шукати Його милості через святість власного життя» [4]. Крім того, «встановлені як своєрідна імітація Таїнств, благословення є знаками передусім духовних наслідків, що досягаються завдяки заступництву Церкви» [5].

Отже, коли благословення стосується певних людських стосунків, то для того, щоб відповідати природі сакраменталій, крім правильного наміру учасників, необхідно також, щоб те, що благословляється, було об’єктивно та позитивно впорядкованим для прийняття і вираження благодаті, згідно з Божим задумом, записаним у створеному світі, та уповні об’явленим Господом Христом. Тому лише ті реалії, які самі по собі покликані служити цим цілям, відповідають суті благословення, яке дарує Церква.

З цієї причини заборонено вділяти благословення стосункам або партнерствам, навіть стабільним, які передбачають сексуальну активність поза шлюбом (тобто поза нерозривним союзом чоловіка та жінки, відкритим до передачі життя), як це відбувається у випадку союзів між особами тієї ж самої статі [6]. Наявність у таких союзах позитивних елементів, які самі по собі можуть бути ціновані й похвальні, не може виправдати ці стосунки і зробити їх законними об’єктами церковного благословення, оскільки ці позитивні елементи існують у контексті союзу, не впорядкованого згідно з планом Творця.

Крім того, оскільки благословення осіб перебувають у зв’язку з Таїнствами, то благословення гомосексуальних союзів не можна вважати законними. Це пов’язано з тим, що вони [благословення] становлять певну імітацію або аналог шлюбного благословення [7], яке отримують чоловіки та жінки, пов’язані Таїнством шлюбу, тоді як насправді «немає жодних підстав вважати гомосексуальні союзи подібними або навіть віддалено наближеними до Божого плану, який стосується шлюбу та сім’ї» [8].

Тому заява про незаконність благословення союзів між особами однієї статі не є і не може бути формою несправедливої дискримінації, а є радше нагадуванням про істинність літургійного обряду та саму природу Таїнства, як її розуміє Церква.

Християнська спільнота та її пастирі покликані з повагою та чуйністю приймати осіб із гомосексуальними нахилами і знати, як знайти найбільш ефективні способи проголошувати їм Євангеліє у його повноті, згідно з церковним ученням. Водночас вони повинні визнати справжню близькість Церкви, яка молиться за них, супроводжує їх та поділяє їхню подорож християнської віри [9], і приймати її вчення зі щирістю й відкритістю.

Відповідь на запропоновану dubium не виключає благословень, наданих окремим особам із гомосексуальними нахилами [10], які виявляють бажання жити у вірності об’явленому Божому плану, як це пропонує церковне вчення. Вона радше оголошує незаконною будь-яку форму благословення, що визнає їхні союзи. Благословення у таких випадках насправді не виявляло б наміру провадити таких осіб до захисту й допомоги Божої у згаданому вище значенні, але натомість схвалювало б і заохочувало їх до такого вибору та способу життя, який не може бути визнаний об’єктивно впорядкованим згідно з об’явленим планом Божим [11].

У той самий час Церква нагадує, що сам Бог не перестає благословляти кожного зі своїх дітей-паломників у цьому світі, оскільки «ми важливіші для Бога, ніж усі гріхи, які ми можемо скоїти» [12]. Але Він не благословляє і не може благословляти гріх: Він благословляє грішну людину, щоб вона могла визнати, що є частиною Його плану любові, і дозволити Йому змінити себе. Він насправді «приймає нас такими, якими ми є, але ніколи не залишає такими, якими ми є» [13].

З вищезазначених причин Церква не має і не може мати влади благословляти союзи осіб однієї статі у тому сенсі, який передбачено вище.

Верховний Понтифік Франциск під час аудієнції, призначеної секретареві цієї Конгрегації, що підписався нижче, був проінформований і дав свою згоду на публікацію цього Responsum ad dubium із доданою Роз’яснювальною запискою.

Рим, 22 лютого 2021 року,

у свято Престолу Святого Апостола Петра.

Кардинал Луїс Ладарія, префект Архієпископ Джакомо Моранді, секретар

Голова Конференції католицьких єпископів Німеччини Ґеорґ Бетцінґ відреагував на офіційне підтвердження Ватиканом неможливості благословляти одностатеві союзи.

Відповідну заяву він зробив у понеділок, 15 березня 2021 року, після того як Конгрегація віровчення оприлюднила схвалений Папою Франциском документ, у якому роз’яснюється, що Католицька Церква не може уділяти ніякого літургійного благословення гомосексуальним парам.

Єпископ Бетцінґ заявив, що відповідь Конгрегації на запитання щодо можливості сакраментального благословення одностатевих союзів відображає «таке положення церковного вчення, яким його висвітлено у кількох римських документах».

«У Німеччині та інших частинах Вселенської Церкви вже певний час ведуться дискусії про те, як можна вдосконалити це вчення та розвиток доктрини життєздатними аргументами — на підставі фундаментальних істин віри та моралі, прогресивних теологічних рефлексій, а також відкритості до останніх відкриттів гуманітарних наук і життєвих ситуацій, у яких опиняються сучасні люди. Немає простих відповідей на такі запитання».

Єпископ Бетцінґ відомий тим, що раніше закликав внести зміни у той розділ Катехизму Католицької Церкви, що стосується гомосексуальних зв’язків.

У своїй заяві єпископ також сказав, що заяву Конгрегації віровчення обов’язково обговорюватимуть учасники «Синодального шляху». Це об’єднання німецьких мирян та єпископів, яке займається обговоренням чотирьох основних тем: способу здійснення влади у Церкві, сексуальної моралі, священства та ролі жінки у Церкві. Єпископ Бетцінґ сказав, що «Синодальний шлях» прагнув «всебічно розглянути тему успішних зв’язків, враховуючи також необхідність і межі розвитку церковної доктрини». «Погляди, запропоновані сьогодні Конгрегацією віровчення, повинні знайти і, природно, знайдуть свій шлях до дискусії», — додав він.

У той самий час єпископ Рудольф Фодерхольцер із Реґенбурґа висловив свою підтримку заяві Конгрегації віровчення. «Конгрегація чітко дала зрозуміти, що Церква не має повноважень благословляти одностатеві зв’язки. Папа Франциск схвалив публікацію документа та роз’яснення, що його супроводжує, — сказав він. — Разом із Папою та членами Синоду про сім’ю, що відбувся 2015 року, я хочу також підкреслити, що потрібно поважати гідність кожної людської особи, незалежно від її сексуальної орієнтації, та уникати будь-яких ознак несправедливої дискримінації, як цього навчає Апостольська адгортація Amoris laetitia».

Єпископ Пассау Стефан Остер також висловив свою подяку Конгрегації віровчення. Він сказав, що питання благословення одностатевих пар «викликає велике занепокоєння» у Німеччині та в усьому світі, тому він вдячний Ватикану за роз’яснення, яке, як він сподівається, сприятиме більшій одностайності у Церкві.

Попри оприлюднення Конгрегацією доктрини віри документа про неможливість благословення одностатевих пар, Джо Байден залишається вірним підтримці таких союзів.

Про це заявила прес-секретар Білого дому Джен Псакі.

На запитання журналіста щодо ситуації з підтвердженням Церквою традиційного вчення Псакі повідомила, що Байден не буде неї реагувати якимось особливим чином, але при цьому лишається вірним раніше сформованим переконанням, інформує Catholic News Agency.

«Я не думаю, що він особисто буде відповідати Ватикану, ні. Як ви знаєте, він продовжує вірити та підтримувати одностатеві союзи. Це його давня позиція», – сказала Псакі.

Конгрегація доктрини віри оприлюднила заяву про неможливість благословення одностатевих пар у понеділок, 15 березня. Нагадування традиційних засад морального вчення Католицької Церкви пролунало в контексті прагнень німецького єпископату запровадити згадані благословення. Наприкінці лютого на ці прагнення відреагував єпископат Римсько-католицької Церкви в Україні.

Нагадаємо, за повідомленнями окремих католицьких ЗМІ Державний секретаріат Ватикану намагався не допустити публікації заяви президента Конференції католицьких єпископів США архієпископа Лос-Анджелеса Хосе Гомеса, яка містила критичні щодо Байдена тези. Публікації заяви також чинили спротив американські кардинали Джозеф Тобін та Блез Купіч. Останній мав зустріч із Папою Франциском невдовзі після інавгурації Байдена. Тобін нещодавно увійшов до складу Конгрегації у справах єпископів, членом якої також є Купіч.

Окрім підтримки ЛГБТ-ініціатив у межах самих США Байден схвалив повернення Америки до просування ЛГБТ-ідеології в глобальному масштабі. Підписаний Байденом меморандум передбачає використання міці США на міжнародній арені для всестороннього утвердження ідей ЛГБТ у зарубіжних країнах. Йдеться про включення ЛГБТ-тематики у програми фінансової допомоги, розвиток прихильних до ЛГБТ структур національного та міждержавного рівнів, а також безпосередній тиск проти іноземних урядів.

Як повідомлялося, американський священник Джеррі Пікорський назвав Байдена найбільш антикатолицьким президентом в історії.

Джерела:

https://www.rodyna.org.ua/vatykan-tserkva-ne-mozhe-blahoslovliaty-odnostatevi-soiuzy/

https://credo.pro/2021/03/286406

https://politteo.online/novyny/u-bilomu-domi-nagolosyly-shho-bajden-prodovzhuye-pidtrymuvaty-odnostatevi-soyuzy/?fbclid=IwAR0V_lBQpzM4vGtXZRdGU_aDDZrnKahhOYVBkRbgeijWkZQ-FDBnxpE3s0I