Великі храми і молитовні будинки не повинні залишатися пустими, коли у віруючих є потреба у душпастирській опіці та духовній розраді в складні часи карантину. Про це йдеться в оприлюдненій 13 листопада заяві Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій. Всеукраїнська рада Церков і релігійних організацій звертає увагу уряду на незбалансованість карантинних обмежень.

Як відомо, 11 листопада Кабінет Міністрів вніс зміни до постанови № 641 від 22.07.2020 року, згідно яких усі богослужіння та інші релігійні заходи обмежені кількістю у 20 осіб. Одначе, заявляють у ВРЦіРО, такий узагальнений підхід не враховує особливостей функціонування великих храмів, інших культових споруд та приміщень, пристосованих під молитовні потреби, які можуть умістити одночасно сотні чи, навіть, тисячі віруючих.

«Як наслідок введених обмеження, сотні тисяч віруючих не зможуть отримати належної душпастирської опіки та реалізувати своє конституційне право на свободу віросповідання. При цьому великі храми і молитовні будинки залишатимуться майже порожніми у той час, коли Уряд дозволив функціонувати кінотеатрам і театрам за умови наповнення не більше 50 % передбачених місць у кожному окремому залі», – наголошується у зверненні ВРЦіРО на адресу уряду.

Задля виправлення такого дисбалансу Всеукраїнська рада Церков пропонує уряду забезпечити конституційне право на свободу віросповідання, зважаючи на карантин, у такий спосіб:

1) у будні дні передбачити можливість безперервного функціонування культових споруд та приміщень, пристосованих під молитовні потреби, за умови їх наповненості не більше ніж 50% передбачених стаціонарних місць для сидіння;

2) релігійні заходи у приміщеннях без стаціонарних сидінь та на відкритому повітрі доцільно обмежувати не конкретною кількістю осіб, а вимогою дотримання безпечної фізичної дистанції щонайменше у 1,5 метри між присутніми.

Зустріч відбулася в конгрегаційній залі Київської православної богословської академії 20 листопада 2020 року. До спілкування долучилися також Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, Міністр Кабінету Міністрів УкраїниОлег Немчінов та представники профільних відомств.

У своєму слові Головуючий у ВРЦіРО МИТРОПОЛИТ ПЦУ  Епіфаній подякував главі Уряду за роботу над вирішенням питань, які були озвученні на попередній зустрічі та торкнувся низки актуальних тем сьогодення. В першу чергу мова йшла про протидію розповсюдженню небезпечної коронавірусної хвороби й ефективну взаємодію у цьому з державою задля збереження людських життів, як Богом дарованої цінності. Предстоятель ПЦУ озвучив побажання Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій стосовно адаптації практичних моментів, пов’язаних з відвідуванням вірними богослужінь та релігійних зібрань.

Зі свого боку Прем’єр-міністр Денис Шмигаль закликав релігійні спільноти об’єднати зусилля у боротьбі з поширенням COVID-19 в період зимових свят. Очільник Уряду подякував за пропозицію створити робочі групи для напрацювання спільних кроків. Прем’єр-міністр наголосив, що Уряд прагне бути партнером для всіх релігійних спільнот. Денис Шмигаль підкреслив, що подібну практику регулярних зустрічей слід продовжити і в майбутньому.

В свою чергу Блаженніший Святослав підкреслив, що у складних обставинах дуже важливо говорити про пріоритети ‒ життя і здоров’я людини. «Не можуть гроші бути цінніші за людське життя. Саме тому ми розуміємо різні обмеження, які вводить Українська Держава. Однак просимо, щоб перед тим як приймати такі рішення, був простір для спілкування і діалогу, щоб можна було проговорити ті чи ті карантинні заборони або обмеження з релігійною спільнотою у складі робочої групи», ‒ сказав Предстоятель УГКЦ. На переконання Отця і Глави УГКЦ, коли йдеться про роль і місце Церкви чи релігійного середовища у складних обставинах, необхідно розуміти, що не можна мати фізичного здоров’я без духовного. «Релігійне життя – це не тільки свята і богослужіння. Це можливість Церкви звершувати своє служіння навіть у таких складних обставинах. Таку можливість для людей необхідно пошанувати так само, як доступ до аптек, зокрема під час строгого карантину», – наголосив він.

А В ЦЕЙ ЧАС У СВІТІ…

Один з найвідоміших щотижневих журналів Німеччини Der Spiegel оголосив християн «головними ворогами» демократії і боротьби з коронавірусом. Автор публікації обурюється, що в Східній Німеччині збереглося активне консервативно-протестантське життя спільнот, а церкви як і раніше добре заповнені.

Матеріал вийшов після масових протестів в Берліні проти жорстких карантинних заходів з боротьби з коронавірусом. В акціях брали участь близько 10 тисяч осіб, але ЗМІ заявляє, що християни заважають проводити владі «правильну політику». Видання відкрито закликає політиків ігнорувати листи християн з НДР.

 «ХОЧА КОЛИШНЯ НДР ВІДШЛІФУВАЛА ВСЕ ЦЕРКОВНЕ, ДУЖЕ АКТИВНЕ КОНСЕРВАТИВНО-ПРОТЕСТАНТСЬКЕ ГРОМАДСЬКЕ ЖИТТЯ ЗБЕРЕГЛОСЯ, ПЕРШ ЗА ВСЕ В СХІДНІЙ САКСОНІЇ І РУДНИХ ГОРАХ. ЦЕРКВИ ТУТ ЯК І РАНІШЕ ДУЖЕ ДОБРЕ ЗАПОВНЕНІ І Є ЗНАЧНИМ СУСПІЛЬНИМ ГРАВЦЕМ», – ПИШЕ DER SPIEGEL.

Як з’ясувалося, до християн накопичилися кілька претензій, починаючи від опору впровадженню в школах секс-освіти, ЛГБТ-пропаганди і гендерних питань і закінчуючи невдоволенням з приводу дій влади у зв’язку з епідемією коронавірусної інфекції COVID-19.

Багато ірландських католицьких священників попри чинні заборони наступної неділі проведуть публічні богослужіння.

Інформацію про це ввечері 20 листопада оприлюднило видання Catholic Arena.

Згідно з повідомленням, останньою краплею у чаші терпіння стала поведінка співробітників державного телеканалу RTE. Нагнітаючи коронавірусну паніку, в тому числі спрямовану на обмеження релігійної свободи, журналісти в той же час влаштували вечірку без дотримання жодних заходів безпеки та ще й похизувалися фотосесією.

«Багато ірландських католицьких священиків налаштовані цієї неділі відкрити свої храми для Меси після того, як пропагандисти з RTE організували вечірку й нахабно зробили і поширили фотографії. Багатьом священникам погрожували арештом за відправлення Меси, але поблажливий підхід до RTE переконав багатьох, що зараз якраз час для відновлення публічної Меси», – йдеться у терміновому повідомленні Catholic Arena.

Детальнішої інформації про готовність ірландських священників до відновлення богослужінь наразі немає.

Католики Франції продовжують виходити на акції протесту.

Пубічні богослужіння заборонені в країні від початку листопада. 8 листопада у Франції розпочалися стихійні акції протесту, які переважно мають молитовний характер. Протестуючи проти дій уряду, віряни виходять під стіни зачинених храмів.

Численні акції французьких католиків припали, зокрема, на минулі п’ятницю, суботу та неділю. Протестно-молитовні зібрання проходили у Парижі, Бордо, Ліоні, Ніцці, Нанті, Версалі, Пуатьє, Комп’єні та багатьох інших мастах. Назагал, протести проходять майже по всіх території Франції. У деяких містах вони супроводжуються служінням Літургії під відкритим небом.

У акції беруть участь здебільшого молоді люди.

Французька влада відчуває стосовно протестів католиків певну розгубленість. Подекуди місцеві органи влади забороняють акції, проте вірні все одно збираються разом. Деяких католицьких активістів викликають до поліції.

Спроби влади заборонити й акції протесту провокують ще більше обурення: спершу уряд заборонив проведення богослужінь, хоч дозволяє скупчення людей за низки інших обставин, тепер же влада хоче заборонити навіть протестувати, хоч упродовж карантинних заходів лояльно ставилася до акцій лівих активістів.

Разом із мирянами на акції виходять священники. Вони моляться з вірними, сповідають, а також, як було сказано, подекуди відправляють Літургію. Одначе знаходяться і такі священники, які закликають вірян «дотримуватися закону».

Архієпископ Портленду Александер Семпл виступив із зверненням до губернатора, заявивши про необґрунтованість обмежень, які наклали на релігійні громади у зв’язку з поширенням коронавірусу.

Згідно з розпорядженням губернатора штату Орегон Кетрін Браун релігійні громади можуть збиратися чисельністю до 25 осіб. Архієпископ Семпл заявив, що такі обмеження не мають сенсу.

Ієрарх підкреслив безглуздість єдиного ліміту на відвідування богослужінь, який є чинним навіть для великих храмів, що можуть умістити тисячу осіб. «Я хотів би знати, як губернатор обґрунтовує такі жорсткі обмеження для церков. Такі обмеження не спираються на емпіричні дані. Вони не мають сенсу», – зазначив архієпископ.

У якості альтернативи Александер Семпл назвав практику, запроваджену в сусідньому штаті Вашингтон. Там релігійним громадам дозволено збиратися кількістю, що становить 25% від місткості храмів (але не більше, ніж 200 осіб).

«Шкода, що можливість відвідування богослужінь не вважається важливою діяльністю. Я можу Вас запевнити, що віряни-католики, які перебувають під моєю пастирською опікою, вважають недільне богослужіння життєво важливим, особливо, коли зустрічаються з проблемами, викликаними пандемією», – йдеться наприкінці звернення до губернатора.

Губернатор Орегону Кетрін Браун є представницею Демократичної партії. Вона стала відомою як перша відкрита бісексуалка на посту губернатора. Влітку цього року Браун активно підтримувала протести BLM.

За словами генерального директора християнської організації Exponential, яка спеціалізується на розвитку громад та служінь, Тодда Вілсона, пандемія змусила всіх пастирів задуматися про те, що таке церква і якою вона має бути сьогодні. Про це експерт розповів в новому випуску подкасту, який веде колишній юрист і засновник церкви Connexus Кері Ньюхоф, повідомляє invictory.com з посиланням на The Christian Post.

 «Я думаю, що в майбутньому у нас буде ще більше питань і дебатів про те, як розвивати церкви, — сказав Тодд Вілсон в епізоді подкасту« Майбутнє інноваційного насадження церков». — Схоже, що масивне використання цифрових технологій стане новою нормою. І церкви задумаються над тим, а чи потрібні взагалі фізичні будівлі». Як зазначив Вілсон, багато церков сьогодні все ще проводять богослужіння онлайн і церковні лідери зіткнулися зі складнощами розвитку взаємин між людьми у віртуальному просторі.

«Лідерам доведеться задуматися про залучення церкви, — сказав він. — Церква — це не фізичне будівлю зі шпилем, це люди. Я думаю, нам не варто повертатися до застарілих методів і стандартним богослужінь в церквах. Мікро-сайти, мікроцеркви, Мультисайт, яку б модель ми не вибрали в майбутньому, ми повинні зосередитися на побудові взаємовідносин».

Під час подкасту Ньюхоф і Вілсон також обговорили важливість того, щоб церковні лідери дбали про своє психічне здоров’я після COVID-19. Вілсон зазначив, що саме емоційне, духовне і психічне здоров’я церковних лідерів турбує його найбільше. «Я думаю, що ми повинні звернути особливу увагу на питання психічного здоров’я, — сказав він. — Я і моя команда з Exponential вважаємо, що ситуація стане тільки гірше, перш ніж ми зможемо побачити поліпшення».

Джерела:

https://irs.in.ua/ua/uccro-meeting-with-the-prime-minister-regarding-covid-19-restrictions?fbclid=IwAR0F4tXOimh7Fg8j1mOEKL-6ZtV2OuQfCwG3hl6Gz6mAc3yStqEtj5-ZSCU

http://news.ugcc.ua/news/ne_mozhut_grosh%D1%96_buti_ts%D1%96nn%D1%96sh%D1%96_za_lyudske_zhittya__glava_ugkts_p%D1%96d_chas_zustr%D1%96ch%D1%96_vseukrainskoi_radi_tserkov_z_premierm%D1%96n%D1%96strom_ukraini_91487.html

https://www.facebook.com/433354430108782/posts/3285236514920545/

https://politteo.online/novyny/catholic-arena-2011/

https://sobor.com.ua/news/amerikanskii-ekspert-nazvav

https://politteo.online/novyny/covid-1711/

https://politteo.online/novyny/cerkva-koronavirus-2211/

https://politteo.online/novyny/uccro-calls-on-ukrainian-government-to-balance-covid-19/