Ланцюг покаяння з’єднав у Мінську Окрестіно і Куропати

21 серпня білоруські християни організували особливу акцію в Мінську — «Ланцюг покаяння», який сполучив лісовий масив Куропати та в’язницю Окрестіно та простягнувся на понад 13 кілометрів.

Ланцюг покаяння об’єднав тисячі жителів Мінська. Люди тримали плакати й банери з написами «Куропати-Окрестіно: ніколи знову», «Стійте в свободі, яку дав нам Христос, і не підпадайте знову під ярмо рабства», «Де Дух Господній — там свобода», «Покаяння перед Богом — шлях до змін», «Я правнучка жертв терору 1937. Не хочу повторення!»

Це дуже символічна акція, якою білоруси піднімають питання декомунізації, покаяння за злочини минулого і взаємозв’язку нинішнього авторитарного режиму та історії радянської Білорусі й комуністичних злочинів. Мінський ізолятор Окрестіно — сумнозвісне місце, куди міліція звозила затриманих на серпневих акціях протесту. Цей ізолятор нажив лихої слави, адже саме тут, за свідченням затриманих, міліція вдавалася до насильства над людьми.

Куропати — місце відоме і трагічне. Це лісовий масив, що знаходиться на Північний-Схід від Мінська за окружною трасою. Саме цей ліс став місцем масових захоронень жертв сталінського режиму; тут більшовики розстріляли близько сотні тисяч репресованих з 1937 до 1941 років.

Куропати давно мали стати поштовхом до декомунізації Білорусі, адже це місце засвідчує злочинність і антилюдяність комуністичного режиму. Однак, з огляду на прихильність білоруської влади до акторитарної комуністичної традиції та збереження радянської історичної пам’яті, Куропати залишаються непублічною та незручною для білоруської влади сторінкою власної історії.
Хоча місце поховань внесено до Державного списку історико-культурних цінностей Республіки Білорусь, але воно не є темою для високих трибун, бо Лукашенко не може засуджувати масові вбивства, вчинені більшовиками, та одночасно будувати свій міні-СРСР. Саме тому урочище нерідко стає об’єктом вандалізму та скандалів (наприклад, знесення хрестів чи будівництво неподалік бізнес-центру).

Ініціатором акції «Ланцюг покаяння» виступив Зміцер Дашкевич — християнин, політик та в’язень сумління, який раніше очолював опозиційний «Молодий фронт» та був засуджений режимом за «участь у діяльності незареєстрованої організації».

В інтерв’ю Радыё Свабода Зміцер розповів про ідею цієї акції: «Важливо, щоб ми думали про першоджерела зла, щоб ми могли розуміти, як змогла запанувати над нами ця бісовщина і як вона 26 років могла формувати країну. Коли люди почнуть про це думати і дивитися на корінь проблеми, тоді відбудуться справжні зміни… Коли ти один раз таке допустив, то повинен на колінах стояти, каятися перед Богом і людьми, яким зробив боляче. А ми 26 років жили у злочинстві, 26 років з політв’язнями, фальсифікованими виборами… і це дуже складна ситуація, яка не може бути вирішена одним кліком чи мітингом. Дуже велике має бути в народу усвідомлення того, що відбулося і чому відбулося. Для цього сьогоднішній наш ланцюг Куропати-Окрестіно, бо причина Окрестіно лежить у Куропатах».

Як бачимо, теперішні протести в Білорусі можуть стати хорошою передумовою до декомунізації та публічного засудження більшовицького режиму. Події цього серпня дуже яскарво продемонстрували всім безжальність та жорстокість режиму Лукашенка, який іде авторитарним шляхом східного сусіда та повторює ізоляціоністський досвід Радянського Союзу.

А тимчасом, Лукашенко критикує «конфесії» за втручання в політику і погрожує, що держава байдуже ставитися до цього не буде, про це він заявив в суботу під час відвідин військового полігону під Гродно. “Мене дивує позиція наших конфесій. Дорогі мої священнослужителі, станьте розсудливими і займіться своєю справою. В храми люди повинні приходити молитися! Церкви, костели – не для політики. Туди люди душею повинні приходити, як це було завжди. Не йдіть на поводу у відщепенців. вам буде соромно і ганебно за те, яку ви, деякі, позицію займаєте зараз. і держава з байдужістю на це дивитися не буде” – заявив Лукашенко.

Церкви в Білорусі виступили з відкритим зверненням до народу Білорусі у ньому вони нагадали владі про християнські цінності й висунули вимоги про припинення насильства і перерахунку голосів на президентських виборах.

“Влада, що дається Богом, не абсолютна – вона обмежена і має служити конкретним завданням утвердження справедливості (3 Царств 10:91). Порушення встановлених Богом принципів або зловживання владою шкодить всім, і вводить суспільство в беззаконня, насильство і хаос.

Ми вважаємо, що основною причиною виникнення напруженості в білоруському суспільстві сьогодні стала криза довіри влади, яка пізніше посилився протизаконними діями і незрозумілою жорстокістю силових структур стосовно багатьох громадян нашої країни” – пишеться у звернені церков.

Джерела:

http://c4u.org.ua/lantsiuh-pokaiannia-z-iednav-u-minsku-okrestino-i-kuropaty/?fbclid=IwAR0VFyB4SVpBGPS4GX4Ug2Li1xHe38Yb2kqlO1wFCnbUyxPFgi4b_WN8HKg

https://slovoproslovo.info/lukashenko-pogrozhu-tserkvam-za-vtruchannya-v-pol-tiku/?fbclid=IwAR25XC4dix1rZdjYaJ8j6q8bKnt2sTKah1l2z2qRGKmvd6OaZeDBc3Pkgjg

Be the first to comment on "Ланцюг покаяння з’єднав у Мінську Окрестіно і Куропати"

Залишити відповідь