З початку 2021 року в Україні у різних регіонах почастішали випадки самогубств серед дітей. Надзвичайно високий рівень самогубств відзначається серед дітей-школярів. Причини й обставини смерті у кожному випадку різні.

Фахівцями відзначається, що у віці до 13 років суїцидальні спроби рідкісні, а починаючи з 14-15 років суїцидальна активність різко зростає, досягаючи максимуму у 16-19 років.

Згідно з результатами соціально-психологічних досліджень:

27,2% – дітей віком 7-10 років іноді втрачають бажання жити;
17,8% – вважають, що нікому немає до них справ;
25,5% – не завжди можуть розраховувати на допомогу близької людини;
51,9% – не стримуються в ситуації конфлікту.

Батькам школярів слід уважніше ставитися до часу, який їхні діти проводять в інтернеті. Адже саме там підлітки найбільше потрапляють під негативний вплив соцмереж. На цьому зауважує директор Київської школи № 179 Ірина Чернилевська, в якій нещодавно стався суїцид.

 «Завтра вісім днів, як учениця гімназії, успішна дитина вирішила, що її життєва історія вичерпала себе… Коли до гімназії під’їхав катафалк, дістали білу труну, в якій лежала дівчинка, я подумала, що ми так наполегливо і завзято вчимо про все і вся, але про головне: про життя, про те, що вихід є завжди, про те, що світ іноді недосконалий і не завжди всі твої бажання виконуються, що іноді в житті буває складно, боляче, – забуваємо…»

Деталі загибелі дівчинки не повідомляються. Однак відомо, що вона потрапила під негативний вплив груп-самогубців в інтернеті.  «Саме з метою упередження таких випадків у майбутньому ризикну порадити, на що звернути увагу нам, дорослим», –  написала директорка на своїй сторінці у Facebook.

Сьогодні, разом зі стрімким розвитком  можливостей, які дає інтернеті, дуже гостро постає питання безпеки в мережі. Особливо це стосується дітей, які в підлітковому віці легко потрапляють під вплив інтернет-шахраїв. Підлітки в інтернет-простірі мають широке поле для реалізації: блогер, глядач, споживач. «Перший досвід душевних переживань, перше кохання – і крихка дитяча свідомість, яку підштофхують куратори інтернет груп-самогубців не витримує і приймає хибне рішення… Батьки, ми маємо знати, хто поруч із нашими дітьми, із ким вони спілкуються, який інтернет-контент вони споживають», – застерігає директорка.

Чернилевська закликає і застерігає батьків бути пильними до того, як їхні діти проводять час, особливо чи спить вночі, чи не переписується з кимось в мережі. «Дітей заманюють у закриті групи, де вони отримують завдання часто містичного характеру», – застерігає педагог.

Вона також радить проглядати паперові записи дітей, малюнки, акаунти й сторінки мереж учнів. Як тільки щось насторожує, обов’язково в спокійній формі поговорити з дитиною. Адже це все може допомогти вберегти дитину від хибного кроку у невідоме.

В допомогу батькам та вчителям в рамках #Stop_sexтинг, національної кампанії протидії сексуального насильства та експлуатації в інтернеті, відкриті для користування навчальні матеріали, які допомагають знайомити дітей з основними правилами онлайн-безпеки, сформувати знання про те, до кого можна звернутись, якщо стали жертвою певних ризиків в Інтернеті та уявлення про безпечне використання Інтернету.  Наразі на сайті представлено уроки для дітей від 1 до 11 класу. З усіма уроками можна ознайомитися за посиланням: https://stop-sexting.in.ua/category/materials/

Чинники ризику суїцидальної поведінки неповнолітніх:

·   Попередні спроби самогубства;

·   Суїцидальні погрози, прямі або масковані;

·   Суїциди в родині;

·   Афективні розлади;

·   Хронічні, або смертельні хвороби;

·   Втрата близької людини;

· Сімейні проблеми (дефіцит спілкування в родині, розлучення батьків, сімейне насилля, пияцтво батьків);

·   Різкі зміни настрою у дітей віком до 10 років, що може бути обумовлено як тяжкою формою депресії, так і біологічними особливостями статевого дозрівання, а також проявами різних інфекцій, ендокринних порушень, алергії, анемії, дії токсичних металів чи хімікатів;

· У провокації самогубств певну роль відіграє імітаційна поведінка (копіювання): телевізійні передачі, публікації у пресі, інтернет-сайти молодіжних субкультур (емо, готи, синій кит), пов’язані з описом суїцидів, ведуть до зростання випадків ланцюгової реакції, сьогодні є загроза виникнення моди на суїцид, особливо коли з життя йдуть кращі (смерть слід за кумиром).

Чому діти наважуються на самогубство

Причин для скоєння самогубства може бути багато. Втім, психолог Олена Ратинська розповідає, що часто так відбувається тоді, коли дитина потрапляє у тривожну для себе ситуацію, наприклад, у ситуацію з фізичним насиллям, особливо зі сторони дорослих. Або ж тоді, коли дорослі просто ігнорують проблеми дітей.

Якщо у школі булять дитину, а дорослі у цей процес не включаються, дитина відчуває сильний відчай. І от у періоди такого відчаю, дитина найбільш вразлива та близька до скоєння самогубство як звільнення від відчаю. Це не тому, що вони прагнуть смерті. Діти йдуть з життя для того, щоб від чогось позбавитися, від складних почуттів, переживань, ситуації з насиллям,– зауважує психолог.

Як не допустити самогубства у дитини та на що звертати увагу

Ризики збільшуються, коли дорослі не дають достатнього прийняття та емоційної стабільності. Все частіше зустрічаються випадки підліткової депресії, яку вкрай важко вчасно діагностувати заклопотаним дорослим. Часто депресія буває прихованою і діти при цьому не лежать у ліжку і не жаліються на життя, як дорослі.

Слід бути особливо уважними до емоційного стану дітей та вчасно помічати наступні симптоми:

  • Порушення харчування. У депресивних станах сильно знижується апетит, або ж, навпаки, сильно підвищується апетит, відбувається заїдання емоцій;
  • порушення сну;
  • сплески емоційного стану, іноді дитина може сумною, іноді дратівливою, іноді злою.

Варто звернути увагу на зміни у зовнішньому вигляді. У дітей в депресії часто опущені плечі, вони наче ховаються від світу, закриваються. Обов’язково варто дивитися на руки та ноги дітей, зараз дуже популярний self-harm (самопошкодження), який також може підштовхнути дитину до суїцидальних думок.

Якщо батьки бачать, що з дитиною щось не так, варто все ж сходити до спеціаліста, ніж пропустити депресивні тенденції, тим більше ті, які можуть призвести до суїциду,– підсумувала Ратинська.

Превентивні заходи: ДОВІРЛИВІ ВІДНОСИНИ З БАТЬКАМИ

Звичайно ж, збудування довірливих відносин з дитиною-підлітком вимагає чимало зусиль. Визначальну роль у формуванні цілісної психологічно-зрілої особистості спеціалісти віддають саме татам. Так сімейний експерт та фемеліст Адріан Буковинський  в курсі  «Основи сім’ї» акцентує особливу увагу на важливості залучення татів у життя дитини. Катастрофічна нестача якісного часу разом спричиняє розрив поколінь, відсутність контакту, довіри та батьківського авторитету. Лише з часом батьків починають усвідомлювати,що найвдалішою інвестицією в житті стають інвестиції не у біткоїни, кар’єрне зростання чи кращі фізичні умови життя, а у власних дітей! І найперше – у якісний час з ними!

Ось декілька базових рекомендацій, як можливо формувати близькі дружні стосунки з дітьми та якісно наповнювати свій час:

• Відкритість та увага на 100%. Говорити з дітьми, приділяти їм увагу, бути доступними для них 24 години на добу, 7 днів на тиждень, 365 днів на рік. Де б не був батько, діти завжди можуть йому подзвонити, вони впевнені, що тато завжди відповість і приділить їм увагу – навіть коли зайнятий, то перепросить і пізніше передзвонить. Він завжди на зв’язку, завжди доступний.

 Залученість у життя. Цікавитися шкільними заняттями дитини, його успіхами/невдачами/ переживаннями надзвичайно важливо. Багато чоловіків чомусь вирішили, що це не їхня компетенція. Але це справа обох батьків, що забезпечує ширший спектр розмов з дітьми.

 Сімейні посиденьки. Організовувати спільні обіди або вечері. Можна взяти за правило влаштовувати спільні вечері або обіди у вихідні дні разом зі своїми дітьми. Таким чином, час також наповнюватиметься змістом.

• Урізноманітнювати відпочинок. Батькам доцільно самим пропонувати дітям, як провести разом час. Дорослі більше знають, які події відбуваються в місті, на які заходи, вистави чи зустрічі можна піти, чи залишитись вдома і пограти в щось вдома. Дітям подобаються такі ініціативи, вони розширюють їхній світогляд. Але також важливо також запитувати дітей, як вони хочуть провести час. У них завжди є свої бажання, ідеї, ініціативи, мрії.

Джерело:

https://sobor.com.ua/news/pidlitkovii-suyicid

За матеріалами:

facebook.com/yrina.chernilevskay/

novyny.24tv.ua

glavcom.ua

stop-sexting.in.ua

osnovy.info