Світу загрожує нове “Велике переселення народів”, – дослідження

Широкий резонанс в Європі отримала опублікована у вересні доповідь “Список екологічних загроз-2020”, в якій був спрогнозований катастрофічний сценарій “переселення народів” в результаті кліматичної кризи, а також нестачі води і продовольства в країнах Азії та Африки, пише zik.

Доповідь була підготовлена міжнародними дослідницькими центрами – Інститутом економіки та миру (Institute for economics and peace – IEP), а також Інститутом клімату та миру (Institute for climate and peace). Публікація збіглася з п’ятиріччям “великої” кризи біженців 2015 року, яка потрясла Європу. Доповідь пронизана відчуттям загрози, що нависла над світом і західною цивілізацією в першу чергу, проблема біженців тісно пов’язується з надзвичайно актуальною зараз екологічною темою.

Головні висновки доповіді:

  • В результаті екологічної кризи число “кліматичних” біженців у світі може досягти до середини століття 1,2 млрд осіб.
  • 19 країн вже стали осередками підвищеної міграційної небезпеки на тлі екологічної кризи, яка поглиблюється. Серед них – Афганістан, Сирія, Ірак, Індія, Пакистан і Чад.
  • Найбільша екологічна загроза нависла над країнами Африки південніше Сахари, Близьким Сходом і Північною Африкою, там же відзначена найвища в світі народжуваність.
  • До 2040 року до 5,4 млрд осіб – більше половини світового населення – будуть проживати в 59 країнах з гострою нестачею води, серед яких “демографічні гіганти” Індія і Китай.
  • До 2050 року 3,5 млрд людей будуть страждати від нестачі продовольства, що на півтора мільярда більше, ніж сьогодні.
  • Боротьба за ресурси, нестача води і продовольства неминуче створять вибухонебезпечну соціальну обстановку в країнах Азії та Африки, що призведе до масових міграцій населення в напрямку розвинених країн.

Автори доповіді приходять до висновку, що понад мільярд людей вже сьогодні живуть в країнах, які в принципі нездатні протистояти новим екологічним загрозам, саме вони в найближчі 30 років стануть джерелом масових міграцій. Найбільшим міграційним потенціалом володіють країни Африки, Близького і Середнього Сходу, а також Центральної Америки. Саме в цих країнах екологічні зміни і природні катастрофи з великою ймовірністю приведуть до масового виходу населення, що поставить під загрозу регіональну і глобальну стабільність. Потоки мігрантів кинуться в першу чергу в Європу і Північну Америку, де екологічна ситуація буде набагато краще.

Європа вже зіткнулася з великою міграційною кризою в 2015 році, коли два мільйони людей, переважно з охоплених війною Сирії та Іраку, хлинули на старий континент. Хвилі нових переселень неминуче загострять політичну і соціальну обстановку в розвинених країнах. Засновник і директор Інституту економіки і миру Стів Кіллелі заявив у зв’язку з цим: “екологічні загрози і зміна клімату кидають серйозний виклик глобальному світу. Якщо не вжити термінових заходів, в найближчі 30 років нестача води і продовольства значно загостриться, і це призведе до соціальних протестів, бунтів і збройних конфліктів. Нинішня епідемія COVID-19 вже показала, як легко порушити зв’язки в світових продовольчих ланцюжках”. Екологічні загрози особливо сильно проявлять себе в країнах з високою народжуваністю, таких як Нігерія, Ангола, Буркіна-Фасо і Уганда. Вони вже страждають від нестачі ресурсів і зростаючої бідності.

Інститут особливо виділив наступну групу проблем:

  1. Брак продовольства. Глобальна потреба в продовольстві збільшиться на 50% до 2050 року, в той час як населення Землі зросте на 3,5 млрд осіб. Без вирішення продовольчої проблеми в глобальному масштабі в багатьох регіонах, перш за все в Африці, почнеться голод.
  2. Брак води. За останнє десятиліття кількість конфліктів у світі, пов’язаних з боротьбою за водні ресурси, зросла на 270%. Йдеться в першу чергу про Ємен і Ірак, але в боротьбу за водні ресурси вже залучені десятки країн, в числі яких Єгипет, Ефіопія, Індія, Пакистан і Китай. Проблема водозабезпечення гостро стоїть практично у всіх країнах Близького Сходу, Північної Африки, Південної Азії і навіть у ряді країн Європи, таких як Іспанія і Греція.
  3. Природні катастрофи. Глобальне потепління, посуха, землетруси, урагани і повені роблять все більшим вплив на життя людей в країнах, що розвиваються, ведуть до міграцій і втечі в перенаселені міста, які стають осередком соціальних конфліктів.
  4. Доповідь з екологічних та міграційних загроз була зустрінута вороже представниками ліберальних і правозахисних організацій Європи, які розцінили її як “алармістську” спробу перешкодити прийому біженців в розвинених країнах. Ліберали звинуватили авторів документа в “антинаукових методах”. Однак, факти говорять самі за себе: доповідь спирається на достовірну статистику центру з моніторингу міграцій (Displacement Monitoring Center), в тому числі викликаних екологічними та політичними факторами.

Зараз новий імпульс дискусії дала пожежа в таборі біженців Моріа на грецькому острові Лесбос, в результаті якого без даху над головою опинилися понад 12 тисяч осіб. Країни Східної Європи і Австрія відмовилися приймати у себе “погорільців” за квотами ЄС, що призвело до розколу в Євросоюзі і привернуло підвищену увагу до проблеми біженців. Країни “Вишеградської групи” (Чехія, Польща, Словаччина та Угорщина) піддали різкій критиці пропозиції Єврокомісії щодо вирішення міграційної кризи.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан назвав ці плани марними, оскільки вони передбачають лише квотування потоків біженців. Чеський прем’єр Андрій Бабіш охарактеризував дії ЄС як “нісенітницю”. “Младоєвропейці” зі свого боку вимагають радикального вирішення цієї проблеми – перекриття зовнішніх кордонів ЄС і створення Центрів з прийому біженців в країнах Африки і Близького Сходу, а також “жорсткої ” висилки з Європи осіб, які не відповідають статусу біженця. Проблема, на думку польського прем’єр-міністра Моравецького, має бути вирішена “докорінно” – на шляху нелегальних мігрантів до Європи має бути поставлений заслін.

Джерело:

https://ecoburougcc.org.ua/index.php/ekologija-zhittja/ekolohichni-prohnozy/5537-svitu-zahrozhuie-nove-velyke-pereselennia-narodiv-doslidzhennia

Be the first to comment on "Світу загрожує нове “Велике переселення народів”, – дослідження"

Напишіть відгук