Трагедія Бабиного Яру – це частина української історичної пам’яті

Ôîòî Ðóñëàíà Êàíþêè 29.09.15 Òîðæåñòâåííûå ìåðîïðèÿòèÿ ïî ñëó÷àþ 74-é ãîäîâùèíû òðàãåäèè Áàáüåãî ßðà

Українські євреї звернулися до громадянського суспільства України із закликом нарешті усвідомити трагедію Бабиного Яру як частину української історії та української історичної пам’яті.

Автори Звернення висловили рішучу незгоду з проєктом Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр», ініційованим та фінансованим російськими мільярдерами, як таким, що має стати зброєю для російської пропаганди у її прагненні дискредитувати нашу державу в світі.

Вони закликали підтримати розроблений українськими істориками державний проєкт комплексної  меморіалізації Бабиного Яру, який прагне гідно вшанувати пам’ять про всі жертви цього трагічного місця.

Люди, які  вже підтримали Звернення не дуже сподіваються на розуміння та допомогу з боку нинішньої влади, тому це звернення спрямоване до українського громадянського суспільства, яке є надійнішим чинником цивілізованого майбутнього України.

Звернення підписали більше 160 українських євреїв, які сьогодні мешкають як в Україні, так і у Ізраїлі, Канаді, Нідерландах, Німеччині, Польщі, Росії, США, Франції, Чехії зокрема, Галина Акерман, Марк Бєлорусець, Валерія Богуславська, Матвій Вайсберг, Карл Волох, Михайло Гершензон, Семен Глузман, Павло Гольдін, Ігор Гольфман, Максим Гон, Георгій Духовичний, Євген Захаров, Йосиф Зісельс, Дмитро Кімельфельд, Ірина Климова, рав Моше Колєснік, Тимур Литовченко, Михайло Міцель, Євген Монастирський, Віталій Нахманович, Олександр Пасхавер, Йоханан Петровський-Штерн, Анатолій Подольський, Віталій Портников, Сергій Тихий, Броніслав Тутельман, Артур Фредекінд, Натан Хазін, Борис Херсонський, Ашер Йосеф Черкаський, Велвл Чернін.


ЗВЕРНЕННЯ  УКРАЇНСЬКИХ  ЄВРЕЇВ

ДО  ГРОМАДЯНСЬКОГО  СУСПІЛЬСТВА  УКРАЇНИ

Ми, українські євреї, ті, хто ототожнює себе з демократичним європейським майбутнім України, хто пліч-о-пліч із побратимами з інших етносів впродовж 30 років незалежності підтримував прагнення України до демократії та справедливості, розбудовував і захищав Україну на майданах, на фронті проти російської аґресії, у волонтерському русі та у громадському просторі (морально, матеріально й особистою участю), звертаємося до всіх небайдужих громадян та організацій, членами яких вони є, із закликом підтримати український проект комплексної меморіалізації Бабиного Яру, розроблений українськими істориками за дорученням Кабінету міністрів України. Не можна допустити, щоб десятки тисяч єврейських та неєврейських жертв Бабиного Яру навіть через 80 років після страшної смерті стали заручниками й знаряддям російської пропаганди проти України.

Зараз на території Бабиного Яру та його околиць існує понад 30 пам’ятних і меморіальних знаків, які, на жаль, досі не поєднані у спільний меморіальний простір. Попри це, у свідомості пересічних пострадянських громадян та у широкому міжнародному загалі пам’ять Бабиного Яру залишається нібито майже ніяк не відзначеною. На жаль, Україна за роки незалежності не спромоглася серед іншого гідно вшанувати пам’ять десятків тисяч своїх закатованих співгромадян-євреїв і не євреїв. А відсутність меморіального простору та належного музейного центру лише підсилює відчуття державної безпорадності.

Така слабкість є відбитком загальної недостатньої уваги держави до становлення української політики пам’яті – важливої складової існування та сприйняття України як дійсно самостійної й незалежної держави, що вкорінена у світову історію, а не є випадковим уламком російсько-радянської імперії, який ласкою або силою можна й треба повернути назад. Саме тому ми і звертаємось із цим закликом не до влади, а до громадянського суспільства, яке, на наше переконання, є надійнішим чинником цивілізованого майбутнього України.

Від самого початку державної незалежності України ми спостерігаємо, як передусім Росія, а також деякі інші країни намагаються стати арбітрами у нашій історії, питаннях української політики пам’яті. Подібне втручання у внутрішні справи України неприпустиме, бо це призвело б до загрози втрати Україною своєї державної суб’єктності.

На цьому тлі поява двох окремих проектів меморіалізації Бабиного Яру – українського та російського – стала потужним чинником продовження ідеологічного протистояння старої – євразійської, постімперської позиції та нової – української, проєвропейської. Саме тому ми неприємно здивовані відкритою підтримкою, яку надав чинний президент України Володимир Зеленський саме російському проекту.

Цей проект запропоновано та фінансується російськими мільярдерами, при цьому нав’язливо підкреслюється їхнє єврейське походження. Також педалюється те, що вони є уродженцями України, останнім часом їх навіть називають «українсько-єврейськими» (а чому б не британськими – за місцем нинішнього проживання одного з них). Таким чином старанно маскується факт їхньої абсолютної афільованості з Росією і особисто з Путіним.

Поява російського проекту була розіграна як улюблена путінськими пропагандистами «многоходовочка», аби загнати Україну у цугцванґ –  певний стан «мовою» шахів, коли кожен хід веде до погіршення ситуації й програшу. Якщо цей проект буде втілено, це не лише продемонструє всьому світові, що Україна нібито нездатна гідно вшанувати пам’ять єврейських і не єврейських жертв Другої світової війни, а сам проект стане потужним знаряддям російської пропаганди, що намагається представити українців як радикальних націоналістів та антисемітів. Якщо ж ні – це буде подано як «доказ антисемітизму» України, яка не дозволила вшанувати пам’ять жертв Голокосту. Тому поява й втілення українського, державного проекту при підтримці українського громадянського суспільства ламає цю путінську гру.

Суттєві відмінності двох проектів не є тільки проявами принципових відмінностей української та російської політик пам’яті чи різними поглядами російських та українських істориків на трагічні події минулих сторіч, зокрема двадцятого. Лише один, але гострий приклад цієї різниці: попри декларації щодо збереження пам’яті про загиблих євреїв, російський проект планує будівництво музею саме на місці зруйнованих в радянські часи єврейського та караїмського цвинтарів. Український проект, на відміну від російського, дуже делікатно ставиться до питань єврейської релігії та традиції. Він категорично заперечує можливість будівництва на місцях поховань, розстрілів і спалення останків закатованих людей. В цьому проявляється дієва українська повага до одного з наріжних каменів юдейської традиції.

Звертаючись до громадянського суспільства, ми, українські євреї, закликаємо сприймати Голокост і зокрема трагедію Бабиного Яру не лише єврейськими трагедіями, але частинами української історії та української політики пам’яті, як Голодомор і депортація кримських татар, сталінські репресії 1920-1950-х років. Ми добре пам’ятаємо, що наприкінці тоталітарного терміну нашої спільної історії та на початку відродження національно-демократичних рухів українців і євреїв у середині минулого сторіччя, саме Бабин Яр став тим місцем, де зустрілися активісти згаданих вище рухів і знайшли спільну мову. Координація дій та союзницьке об’єднання єврейського руху з українським національно-демократичним і правозахисним рухами стали символами кінця комуністичної імперії.

Для нас боротьба за належне вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру є актом сумління і, водночас, національним і громадянським обов’язком. Ми вважаємо, що саме український проект меморіалізації Бабиного Яру, який поєднує вшанування жертв Голокосту з іншими, неєврейськими жертвами, включає пам’ять про єврейську трагедію в суцільний історичний контекст і робить її невід’ємною часткою загальноукраїнської історичної пам’яті, має бути втілений у цьому трагічному просторі.

1Ігор АврущенкоІзраїль
2Галина АкерманФранція
3Самуіл АкерманФранція
4Олена АндронатійУкраїна
5Наталія БакулінаУкраїна
6Марк БєлорусецьУкраїна
7Леонід БелянськийУкраїна
8Меєр БірманСША
9Сіма БірманСША
10Валерія БогуславськаУкраїна
11Євгенія БогуславськаУкраїна
12Володимир БойкоІзраїль
13Ірина БойкоІзраїль
14Регіна БрагінаІзраїль
15Людмила БрагінськаУкраїна
16Борис БрікерСША
17Роман БронфманІзраїль
18Петро БульковштейнІзраїль
19Леонід ВайденфельдУкраїна
20Віра ВайсбергНімеччина
21Матвій ВайсбергУкраїна
22Михайло ВаксманУкраїна
23Леонід ВаренгауптУкраїна
24Михайло ВейсбергУкраїна
25Олександр ВерхманУкраїна
26Ігор ВинокуровУкраїна
27Анатолій ВишевськийЧехія
28Ілля ВишевськийСША
29Марат ВишневийУкраїна
30Карл ВолохУкраїна-Ізраїль
31Вікторія ГаркавіСША
32Тетяна ГельферСША
33Галина ГерцікІзраїль
34Григорій ГінчерманСША
35Олександр ГінчерманСША
36Михайло ГершензонУкраїна
37Семен ГлузманУкраїна
38Леонід ГольбергУкраїна
39Роза ГольденбергСША
40Юхим ГольденбергСША
41Павло ГольдінУкраїна
42Ігор ГольфманУкраїна
43Максим ГонУкраїна
44Георгій ГотсдінерІзраїль
45Вікторія ГофштейнІзраїль
46Даніїл ГребеньУкраїна
47Євген ГребеньУкраїна
48Сергій ГребеньУкраїна
49Ілля ГрутманНімеччина
50Олена ГудімУкраїна
51Леонід ГурвіцСША
52Ада ДальУкраїна
53Олена ДамбіноваІзраїль
54Олексій ДармодехінУкраїна
55Анатолій ДермайнерІзраїль
56Ганна ДермайнерІзраїль
57Алла ДжейкобсонСША
58Бенджамін ДжейкобсонСША
59Олена ДобровинськаНімеччина
60Генадій ДобровинськийНімеччина
61Анна ДодзюкПольща
62Олена ДубовенкоСША
63Георгій ДуховичнийУкраїна
64Олександр ЄлісаветськийУкраїна
65Алла ЗаманськаУкраїна
66Олена ЗаславськаУкраїна
67Олексій ЗаславськийУкраїна
68Борис ЗахаровУкраїна
69Євген ЗахаровУкраїна
70Ірма ЗемлерубІзраїль
71Йосиф ЗісельсУкраїна
72Давид КалекоУкраїна
73Тетяна КасперУкраїна
74Гета КвятІзраїль
75Ігор КерезьУкраїна
76Борис КімельфельдІзраїль
77Дмитро КімельфельдІзраїль
78Ірина КлимоваУкраїна
79Дмитро КляйнНімеччина
80Олена КляйнНімеччина
81рав Іцхак КозловУкраїна
82рав Моше КолєснікУкраїна
83Алла КоломієцьУкраїна
84Віра КомськаІзраїль
85Юрій КорогодськийУкраїна
86Херард фон КоутенНідерланди
87Кіра КрейдерманУкраїна
88Аліна ЛабізонСША
89Олександр ЛабізонСША
90Віктор ЛевінІзраїль
91Марк ЛевінІзраїль
92Сергій ЛейвіковУкраїна
93Людмила ЛелчитськаСША
94Світлана ЛещинськаІзраїль
95Анатолій ЛещинськийІзраїль
96Даніель ЛещінськийІзраїль
97Дмитро ЛещинськийІзраїль
98Ольга ЛімоноваУкраїна
99Рафаїл ЛітвінУкраїна
100В’ячеслав ЛіхачовУкраїна
101Тимур ЛитовченкоУкраїна
102Жанна ЛитовченкоУкраїна
103Єфім МеламедУкраїна
104Броніслав МіцельСША
105Маргаріта МіцельСША
106Михайло МіцельСША
107Ізабела МирошникСША
108Олег МирошникСША
109Олександр МирошникСША
110Євген МонастирськийУкраїна
111Олександр НазарУкраїна
112Віталій НахмановичУкраїна
113Галина НахмановичУкраїна
114Ганна НекрасоваУкраїна
115Майкл НогінСША
116Ольга НогінаСША
117Михайло ОрдовскийРоссия
118Григорій ПалантСША
119Ольга ПалантСША
120Ірина ПалатникСША
121Михайло ПалатникСША
122Олександр ПасхаверСША
123Йоханан Петровський-ШтернСША
124Анатолій ПодольськийУкраїна
125Володимир ПокидайлоУкраїна
126Віталий ПортниковУкраїна
127Андрій СеменовНімеччина
128Катерина РапайУкраина
129Ростислав РозенбергНімеччина
130Аркадій РоммУкраїна
131Едуард РубенІзраїль
132Ольга РубенІзраїль
133Олег СінельниковУкраїна
134Олена СіндеєваРосія
135Людмила СокольськаНімеччина
136Олександра СомішУкраїна
137Роман СпекторРосія
138Ганна СтепановаІзраїль
139Олександра СупряженкоУкраїна
140Сергій ТихийУкраїна
141Валентина ТомілінаІзраїль
142Алла ТульчинськаСША
143Юхим ТульчинськийСША
144Броніслав ТутельманУкраїна
145Євген ФарберІзраїль
146Артем ФедорчукІзраїль
147Вадим ФельдманСША
148Лев ФіліповКанада
149Ієхіель ФішзонІзраїль
150Мір’ям ФішзонІзраїль
151Артур ФредекіндНімеччина
152Натан ХазінУкраїна
153Галина ХаразІзраїль
154Людмила ХерсонськаУкраїна
155Борис ХерсонськийУкраїна
156Володимир ЦаурСША
157Сергій ЧерепановУкраїна
158Ашер Йосиф ЧеркаськийУкраїна
159Велвл ЧернінІзраїль
160Євген ШвєдковУкраїна
161Володимир ШнітерСША
162Лариса ШнітерСША
163Алла ШпіцбургСША
164Борис ШтівельманІзраїль
165Ернст ШульманІзраїль
166Інна ШульманІзраїль
167Марат ЯнкулінНімеччина
168Марина ЗахароваУкраїна
169Софія ПерлінСША
170Ріва ФуксІзраїль
171Ендрю АндерсенКанада
172Вікторія БарановськаНімеччина
173Генадій БойкоУкраїна
174Ірина ВайманБельгія
175Едуард ВолошинУкраїна
176Роман ГардашукУкраїна
177Григорій ГейберІзраїль
178Алік ГомельськийКанада
179Ілля ГребеньУкраїна
180Михайло ГутманУкраїна
181Олена ГутманУкраїна
182Алекс ДрачукІзраїль
183Лілія ДубинськаУкраїна
184Дмитро ЕйдельштейнУкраїна
185Аркадій ЗаславськийУкраїна
186А. ЗінченкоСША
187Наталія ЗубковаСША
188Яна КаганІзраїль
189Володимир КамінськийСША
190Олена КірінаІзраїль
191Олег КривицькийУкраїна
192Еміль КрупникУкраїна
193Дора ЛоренСША
194Євгенія Левченко (Лидерман)США
195Інна ЛисянаУкраїна
196Вадим ЛоктєвУкраїна
197Ілля ЛопатинськийУкраїна
198Аріель ЛотоцькийІзраїль
199А. ЛоскутовУкраїна
200Віктор МазурашУкраїна
201Люда МаклерІзраїль
202Юрій МарьямовСША
203Йосип МільштейнУкраїна
204Михайло НазаренкоУкраїна
205Анна НевзлінаІзраїль
206Леон НугерСША
207Богдан НюнькінУкраїна
208Андрій ОленчикУкраїна
209Ярослав ПетраковськийУкраїна
210Світлана ПіддубнаУкраїна
211Костянтин ПопандопулоУкраїна
212Олена ПриговаСША
213Яна РатманСША
214Євген РеуттІзраїль
215Сергій РябченкоУкраїна
216Юлія СкубійУкраїна
217Михайло СоболєвУкраїна
218Марина СолодкаУкраїна
219Михайло СорокінУкраїна
220Ольга СташенкоУкраїна
221Вікторія ТарановаКанада
222Тетяна ТіщенкоУкраїна
223Влада ТкачНімеччина
224Тетяна ФайнгольдУкраїна-Ізраїль
225Павло ФердманУкраїна
226Хаім ФрідландКанада
227Алон ХаратІзраїль
228Артем ЧеркашинУкраїна
229Віктор ЧеркашинУкраїна
230Анастасія ЧеркашинаУкраїна
231Вероніка ЧеркашинаНімеччина
232Єва ЧеркашинаУкраїна
233Суламіта ЧеркашинаУкраїна
234Борис ЧернийФранція
235Наталія ШагаловаУкраїна
236Олег ШилюкУкраїна
237Ганна ШустінаУкраїна
238Ярослав ЮрчишинУкраїна
239Володимир ЯщукУкраїна
240Євген ІгнатовичУкраїна
241Сергій ОвчарукВелика Британія
242Марк ЗельдинУкраїна
243Альберт ГородницкийІзраїль
244Наталія БедьУкраїна
245Сергій ВерютінУкраїна
246Євген ВілінськийУкраїна
247Олександр ГалкінУкраїна
248Олена ГарбузУкраїна
249Юрій ГельфатУкраїна
250Юлія ГершунськаСША
251Леонора ГохлернерУкраїна
252Вадим ГуторовУкраїна
253Валерій ДаніленкоУкраїна
254Борис ЗобінІзраїль
255Аліна ЗобінаІзраїль
256Євген ІгнатовичУкраїна
257Тетяна КапінусУкраїна
258Станіслав КарлінУкраїна
259Вадим КотлярУкраїна
260Борис КрупкоІзраїль
261Розалия КрупкоІзраїль
262Марія КучеренкоУкраїна
263Ілля ЛінковУкраїна
264Неллі МаксимчукУкраїна
265Валерій МарченкоУкраїна
266Володимир НедокісУкраїна
267Яків ПерепелІзраїль
269В. ПрилукінУкраїна
270Алекс РозманІзраїль
271Вадим РозойІзраїль
272Ольга СімоноваУкраїна
273Богдан СлабийСША
274Станіслав СтепанчукУкраїна
275В. СухоцькийУкраїна
276Мария ТереховаІзраїль
277В. ХалінСША

Джерело: Газета “День”

Be the first to comment on "Трагедія Бабиного Яру – це частина української історичної пам’яті"

Залишити відповідь