У ці дні у Варшаві відбулася чергова IX Капеланська Рада Ордену Лицарів Йоана Павла ІІ. На цій Раді вперше була офіційно представлена Українська Провінція Ордену. Отож коротко нагадаємо історію виникнення нашої Провінції та сьогоднішні пріоритети у її служінні.


У липні 2019 року у м.Воломіні (Польща) відбулася зустріч Генерала Ордену Лицарів Йоана Павла ІІ Кшиштофа Васовського із Ігорем Штормом та Андрієм Оленчиком, співзасновниками Християнської Служби Порятунку – ХСП, яка протягом п’яти років здійснює своє капеланське і гуманітарне служіння у зоні російсько-української війни на сході України. Зустріч відбулася за ініціативи Лицаря Ордену Володимира Корчинського, який водночас є координатором волонтерського осередку ХСП у Польщі. Під час зустрічі було досягнуто спільного розуміння про важливість і своєчасність поширення діяльності Ордену на теренах України. На думку співрозмовників це мало сприяти побудові новітнього духовного союзу наших народів та зміцненню братерства між католиками Польщі та України на тлі спільних загроз і викликів, які постали сьогодні перед Церквою та нашими країнами як на сході, так і на заході. Також мається за мету під патронатом святого Йоанна Павла ІІ зробити вагомий внесок у справу діалогу та примирення між поляками й українцями в пам’ять спільного минулого та заради єдиного майбутнього у християнській Європі.

7 січня 2020 року Ординарій Києво-Житомирської дієцезії РКЦ єпископ Віталій Кривицький видав відповідний декрет і затвердив Статут Ордену, таким чином дозволивши діяльність Ордену на теренах зазначеної дієцезії. Перша Хоругва Української Провінції була утворена 9 лютого 2020 р. у римсько-католицькій Парафії Пресвятої Діви Марії Матері Церкви (Київ, бульвар Перова, 1-б). Урочисту Месу відправив Ординарій дієцезії єпископ Віталій Кривицький. У церемонії взяла участь численна делегація польських Лицарів Йоанна Павла ІІ на чолі з Генералом Кшиштофом Васовським, а особливим гостем став посол Республіки Польща в Україні Бартош Ціхоцький. Водночас було також засновано Командорію Ордену у Києво-Житомирській дієцезії РКЦ (дієцезіальним командором було визначено Андрія Оленчика) та Провінції Ордену в Україні (Українським провінціалом призначено Володимира Корчинського). Центр Провінції розміщено у Домі святого отця Піо на території Парафії Пресвятої Діви Марії Матері Церкви (там же знаходиться центральна база Християнської Служби Порятунку).
У березні 2020 року за ініціативи Лицарів з Української Провінції в рамках Ордену були зроблені перші кроки до побудови спільного Молитовного Щита. Інтенції матимуть два основних спрямування. Перше – це молитва за народи Міжмор’я та духовний союз між ними, в першу чергу Польщу, Україну та Литву. Друге – за навернення до Бога Росії згідно Фатімських Об’явлень. Обидві зазначені цілі – це те, чого прагнув, за що молився і про що проповідував святий Йоанн Павло Великий.
4 липня 2020 року було утворено другу Хоругву Української Провінції – на цей раз у Кам’янець-Подільській дієцезії, а саме у парафії Пресвятої Трійці у Хмільнику Вінницької Області. В свою чергу Ординарій Кам’янець-Подільської дієцезії єпископ Леон Дубравський видає відповідний декрет. А 13 вересня у цій же дієцезії постає третя Хоругва Провінції– у парафії Святого Станіслава Єпископа і Мученика у Городку Хмельницької області. На цей момент уже розпочалася підготовка до утворення ще однієї Хоругви – у парафії Воздвиження Святого Хреста у Києві.

4-6 грудня у Києві планується провести перші спільні реколекції для Лицарів Української Провінції. На цей момент чисельність трьох діючих хоругов складає 34 лицарі.
Пріоритетами служіння Української Провінції на цьому етапі визначено:

  1. Започаткування та поширення практики чоловічої розарійної молитви. У парафії Пресвятої Діви Марії Матері Церкви 1 серпня 2020 року відбулася перша чоловіча розарійна молитва за Україну і Церкву, ініційована місцевою Хоругвою Ордену Лицарів Йоанна Павла ІІ за благословення Ординарія Києво-Житомирської дієцезії РКЦ єпископа Віталія Кривицького. Тепер такі молитви за участю католиків з Києва і навколишнього регіону проводитимуться кожної першої суботи місяця. Також подібну практику уже розпочали Лицарі у Городку, а Лицарі з Хмільника кожного першого четверга місяця моляться за ненароджених дітей.
  2. Здійснення місійного та харитативного служіння. Напрями такого служіння будуть тісно переплетені з діяльністю Християнської Служби Порятунку – підтримка родин загиблих на російсько-українській війні воїнів, служіння рятувальників для допомоги у людям у надзвичайних ситуаціях, волонтерське служіння на прифронтових територіях тощо.
  3. Здійснення заходів, які сприятимуть взаємному примиренню і зміцненню братерства між поляками і українцями, а також побудові спільного духовного простору народів Міжмор’я (Польща, Україна, Литва, Білорусь).

Довідка: Орден Лицарів Йоана Павла ІІ (Ordo Militiae Ioannis Pauli II) — це формаційна програма для чоловіків-католиків. Орден діє як публічне товариство відповідно до положень канону 312 та наступних положень Канонічного Права Католицької Церкви.   Ініціатива заснування Ордену постала у 2011 році в середовищі польських мирян-католиків і за своїм наміром є своєрідним виявом подяки за дар беатифікації Святішого Отця Йоана Павла ІІ. Основна мета Ордену — формування католицьких мирян-чоловіків за прикладом Йоана Павла ІІ (Кароля Войтили), який не раз своїм життям давав свідчення мужності й святості, показуючи, що ці дві чесноти можна об’єднати для більшої слави Божої.

Цю мету Лицарі Йоана Павла ІІ прагнуть реалізувати завдяки активній участі в таких напрямках, як:

  1. прагнення до святості своїх членів;
  2. захист християнських цінностей, зокрема сім’ї та життя (від зачаття до природної смерті);
  3. турбота про розвиток патріотизму та любові до Батьківщини;
  4. поширення вчення Йоана Павла II;
  5. поширення католицької духовності мирян;
  6. взаємна братня допомога;
  7. підтримка духовенства (в усіх сферах життя);
  8. поширення чоловічої духовності;
  9. підтримка християн.

Лицарі в процесі формації та служіння в рамках Ордену послідовно здобувають такі ступені: віра, милосердя, солідарність і патріотизм.