Школи автономно можуть запровадити викладання християнської етики

Протягом останніх тижнів було багато дискусій довкола новини про включення курсів морально-етичного спрямування до Типової програми для 5-9 класів загальноосвітніх українських шкіл.

В четвер, 11 лютого, міністр освіти Сергій Шкарлет зустрівся з представниками Всеукраїнської ради церков та релігійних організацій, а пізніше в ЗМІ з‘явилася інформація з офіційним коментарем міністра щодо християнської етики. Шкарлет назвав фейком повідомлення про обов‘язкове викладання саме християнської етики, що мало заспокоїти гарячі секулярні голови, але, разом з тим, суті це не змінює.

Спробуємо пояснити, чому це все ж #перемога, а не #зрада.

Загалом від початку було зрозуміло, що школи матимуть вибір обрати певний курс із переліку дисциплін морально-етичного спрямування. Хоча серед варіантів вибору більшість мають релігійне спрямування, проте є і просто етика. І ось саме на цьому виборі й наголосив Шкарлет, бо серед різних варіантів етики (релігійної та світської) навчальні заклади будуть обирати оптимальний для себе варіант. «Кожна школа на основі Типової освітньої програми зможе формувати різні варіанти викладання цього предмета», — зазначив міністр.

Як це буде реалізовуватися практично? Скоріш за все, в західних регіонах  викладатиметься Християнська етика як частина інваріантної (обов’язкової) складової освіти, бо там вже є тривала традиція викладання. В деяких містах (як-от Тернопіль, Львів чи Івано-Франківськ) з ініціативи місцевої влади Християнська етика вже викладається у всіх школах.

У східних та південних регіонах може скластися ситуація, коли більшість шкіл оберуть просто етику (зважаючи на більшу секулярність і відсутність досвіду викладання християнської дисципліни). Курс «Етика», звичайно, не має конкретного християнського спрямування, але певні релігійні елементи все ж містить і це все одно позитивний крок для покращення виховного процесу. Для розширення викладання Християнської етики в цих регіонах необхідна лише батьківська ініціатива на місцях і наявність компетентного педагога.

Та в будь-якому випадку рішення міністерства відкрило двері для ширшого охоплення шкіл християнською етикою. Якщо раніше цей предмет був одним із десятків необов‘язкових, то тепер не лише зростає його значення, але й суттєво скорочується конкурентність між курсами (де-факто це вибір між християнською та світською етикою). Також варто відзначити, що, попри тиск антихристиянських груп, питання заборони морально-етичних курсів релігійного спрямування навіть не розглядається, що можна назвати результатом багаторічної роботи віруючих батьків та громадсько активного духівництва.

Отже, в підсумку зазначимо, що все-таки надано можливість викладання Християнської етики, але обрання саме цього курсу залежить від керівництва конкретних шкіл, які спираються на волю батьків і наявність в навчальних закладах компетентних педагогів.

Як вважають члени Ради Церков «Християнська етика» та схожі предмети є позитивною та ефективною складовою в освітньому процесі загалом. Так Євстратій, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Православної Церкви України, заявив: «Вірити чи ні – справа особистого вибору і відповідальності людини. Але освіченість у елементарних питаннях релігії – ознака культурної і всебічно розвиненої особистості, і цю можливість школа має давати».

Сергій Шкарлет, своєю чергою, розповів присутнім, що програма такого предмету, як «Християнська етика» свого часу розроблялася та узгоджувалась представниками різних церков, щобільше, вона понад п’ятнадцять років викладається в загальноосвітніх закладах України, а в західних регіонах – ще довше.

Рішення про введення предмета “основи християнської етика” в українських школах ухвалюватимуть на рівні місцевих громад та шкіл, Міністерство освіти та науки в цей процес не втручатиметься.

Про це OBOZREVATEL сказав голова комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак, коментуючи питання введення в українських школах предмета “християнська етика” з 1 вересня 2021 року.

“Наша позиція – невтручання, рішення про запровадження християнської етики – виключно на рівні автономії шкіл. Якщо школа хоче вводити цей предмет і цього потребує громада – хай вводить, не хоче – не вводить. Не бачу жодних проблем”, – пояснив Бабак.

За його словами, питання про введення християнської етики стоїть на порядку денному вже півтора року й весь цей час Міністерство отримує чимало листів від обласних рад і органів місцевого самоврядування із двома протилежними тезами. Одні хочуть введення цього предмета, це здебільшого західні регіони, інші, південь і схід – навпаки категорично проти.

“Зараз постало питання про введення дисципліни “етика”. Дійсно на Всеукраїнській раді церков розглядалося питання морально-духовного виховання, і всі конфесії України, які входять у цю Раду, підтримали питання щодо морально-духовного виховання в частині дисципліни “етика”, – доповнив OBOZREVATEL міністр освіти та науки Сергій Шкарлет.

Свою думку з приводу предмету християнська етика у школах виловив відомий богослов о.Роман Лаба. Він вважає, що впровадження цього предмету має позитивні моменти, але такі заходи не врятують Україну від процесу дехристиянізації.

Варто зауважити, що на зустрічі представників ВРЦіРО з міністром освіти і науки свою думку з приводу співпраці у галузі освіти церковних структур та держави висловив і єпископ Римсько-католицької Церкви в Україні Віталій Кривицький.

З-поміж іншого владика Віталій поставив сучасну кризу інституту сім’ї у площину деструктивних явищ, що беруть початок зі світанку Нового часу. «З деякими питаннями, з якими сьогодні зустрічається суспільство, ми вже не раз стикалися. Згадати наприклад XVII століття, Рене Декарт став батьком підважування будь-якої істини, хоча сам став проблемою для освіти і науки. Так, з цього духу народилася й Французька революція, яка говорила про єдність, свободу і терор. Сьогодні збираємо такі ж самі плоди», – цитує ієрарха Католицький медіа-центр.

Єпископ протиставив модерні скептицизм і знекоріненість «речам, які мають тисячолітню історію». «Дуже часто молоді люди, закінчуючи школу й вищі навчальні заклади, стикаються з наступною проблемою – є освіченими, але не можуть визначитись у своєму житті, у подальшому покликанні. Вони створюють сім’ї, народжують та виховують дітей у невизначеності. Падіння Рядянського Союзу ще більше додало цієї невизначеності у завтрашньому дні. Нам треба опиратися на речі, які мають тисячолітню історію. Вони є перевіреними. Саме на них будувалися різні суспільства і родини», – сказав владика Віталій.

Наголошуючи на кризовості нинішньої ситуації, Віталій Кривицький заявив, що молоді потрібно допомагати вчитися створювати сім’ї, даючи належні дороговкази.

«В сучасній освітній системі, в школах, якщо людина хоче розуміти і знати будь-яку із іноземних мов, вона буде їх вивчати. Можливо, людині потрібно мати навички як користуватиметься комп’ютером, вона теж цього вчитиметься. А скільки часу присвячується навчанню, щоб закласти основу суспільства – сім’ю? Чи, насправді, ці особи будуть фахівцями у створенні здорової сім’ї? На сході України кількість розлучень сягає понад 85%. Молодь потрібно вчити створювати сім’ю. Зі своєї сторони, як релігійні громади, ми готові допомогти. І ми це робимо. Але багато людей, наприклад, атеїстів або агностиків, не належать до наших спільнот, а родини все одно створюють. Ми молимося, щоби міністерство освіти і науки зробило свій висновок і не боялося робити рішучі кроки, які будуть поважати особу, людей, освіту, базис, та з іншої сторони не зашкодять майбутньому нашої держави», – зазначив ієрарх.

Як повідомлялось, у структурі Міністерства освіти і науки України утворена експертна комісія з етики та предметів морально-духовного спрямування. Вона буде опікуватися системою викладання християнської етики у школах. Повідомляє рух «Всі разом!».

Наказ про утворення експертної комісії був підписаний Міністром освіти і науки Сергієм Шкарлетом.

Комісія складається з 11 осіб. Із представників −науковці, освітяни та громадськість.

Комісія опрацьовуватиме програми й навчальну літературу з етики та інших предметів морально-духовного спрямування.

Із представників −науковці, освітяни та громадськість. Комісія опрацьовуватиме програми й навчальну літературу з етики та інших предметів морально-духовного спрямування.

Джерела:

http://c4u.org.ua/ministerstvo-dalo-ostatochnu-vidpovid-shhodo-hrystyyanskoyi-etyky/

https://slovoproslovo.info/v-dbulasya-zustr-ch-vrts-ro-ta-predstavnik-v-mon-govorili-pro-moraln-ts-nn-sn-or-ntiri-v-osv-t/?fbclid=IwAR2e_Tbq4tPKmsz_eLHQBZPvM3CraVX4qK7RntxYXNG1IO9iLBS-GVI8wAE

https://shkola.obozrevatel.com/ukr/news/v-ukrainskih-shkolah-vvedut-hristiyansku-etiku-u-mon-dali-detalne-poyasnennya.htm?_gl=1*4c0a3b*_ga*MzM0MzkyOTkyLjE1NjcxNzcxMTk.*_ga_JBX3X27G7H*MTYxMjg5Nzc3OC4zNTIuMS4xNjEyODk3ODgxLjA.&_ga=2.254193679.629432089.1612707503-334392992.1567177119

https://politteo.online/novyny/ukrayinskyj-yepyskop-postavyv-kryzu-instytutu-simyi-v-odyn-ryad-iz-franczuzkoyu-revolyucziyeyu/

https://slovoproslovo.info/u-struktur-m-nosv-ti-utvorena-kom-s-ya-z-etiki-ta-predmet-v-moralno-duhovnogo-spryamuvannya/?fbclid=IwAR0fGYxdXnlJxHtQyQFtnsaWTfcHS8qaJxwP5TmM9JooRk8BlXPnNs5zYyQ

Be the first to comment on "Школи автономно можуть запровадити викладання християнської етики"

Залишити відповідь