Як ліберальна система освіти творить своїх “павліков морозових”

Г. К. Честертон понад сто років тому написав про сучасну йому систему освіти. Цей текст він назвав «Заборонені батьки». Він зауважив, що сучасний учитель з того, хто служить «inlocoparentis» (на місці одного з батьків), перетворився в того, хто служить «contraparentis» (проти батьків): 

“Сучасний шкільний вчитель працює не на стороні батьків, а проти них. Сучасна освіта передбачає передачу звичаїв меншості і викорінення звичаїв більшості. Замість Христової любові, шекспірівського сміху і гомерівської поваги до мертвих, бідним нав’язують  копії забобонів багатіїв”.

Більш точного опису елітизму і ідеологічної тенденційності вчителів в 2020 році важко собі уявити, і примітно, що цей опис було зроблено в 1910-му.

Якщо хтось ще сумнівається, що Честертон свого часу потрапив точно в яблучко, і мішень з тих пір нікуди не зрушилася, то зверніть увагу на нещодавній запис в твіттері експерта в галузі освіти і автора публікацій з Філадельфії на ім’я Меттью Кей.

Кей повідомив в твіттері про своє занепокоєння з приводу майбутнього навчального року, коли багато дітей будуть присутні на уроці віддалено за допомогою свого домашнього комп’ютера. Звичайно, це хвилює і багатьох батьків теж. Але Кея турбують батьки.

У цьому твіті він пояснює: батьки та інші родичі можуть «підслухати розмову» між вчителями та школярами, оскільки уроки відбуватимуться дистанційно з дому. Кей дивується, «що це означатиме для роботи [вчителів] з просування рівності / інклюзивності». При цьому він має на увазі не роботу з просування расової рівності, завдяки якій він став відомим і якій присвячена його книга; він говорить, що особливо його непокоїть «та шкода, яку своєю гіперопікою можуть нанести батьки в часі розмов про гендер та сексуальність”. Далі він міркує, що хоча головна його тривога – ‘консервативні’ батьки, але й більш прогресивні батьки турбують його теж. При цьому він пояснює, наскільки делікатним є завдання «дестабілізувати дитячий расизм, гомофобію, трансфобію» і як батьки лівих поглядів, хоча і з «хорошими» намірами, можуть зашкодити, «влізаючи» в цей процес «дестабілізації».

Ви коли-небудь бачили в шкільному підручнику Вашої дитини завдання «дестабілізувати» його цінності та віру? Ні, не думаю. Але нерідко це є однією з цілей курсу, можете бути впевнені. Кей, мабуть, отримав в твіттері негативні коментарі, оскільки з тих пір він закрив свій профіль: тільки схвалені підписники можуть бачити його сторінку. Однак, мені вдалося знайти збережену кешем гугла версію твіта і зробити скріншоти, які опубліковані нижче. Я хочу зовсім не «влізти» в справи Кея (якщо говорити його словами), а привернути увагу до тієї тенденції, одним із прикладів якої є Кей. До того ж він – публічна фігура, він заробляє на життя проведенням семінарів та інструктажів для вчителів і шкільних адміністраторів, допомагає їм навчитися «дестабілізувати» дитячу «гомофобію і трансфобією» разом з прихованим расизмом. 

Я не читав книгу Кея, але я читав деякі з його статей, які він публікує на своєму сайті. Назва та зміст останньої з них «Іноді вам треба просто переступити через них!» – звучить як дзвіночок, дуже підозрілий в світлі очевидних поглядів Кея на права батьків щодо освіти і морального виховання своїх дітей. 

Як я вже говорив, Кей – не одинак, він частина тенденції. Багато читачів згадають, наприклад, скандал, що трапився на самому початку пов’язаного з пандемією карантину, коли викладачка з Гарварду Елізабет Бартоле відкрито заявила про ризики сімейного навчання. Вона закликала заборонити сімейне навчання через непереборні небезпеки, які бачить в ньому, і поскаржилася, що багато батьків перейдуть на нього через небажання збиратися в групи, щоб не заразитися короновірусом. У чому Бартоле побачила небезпеку? Як і Кей – у батьках: «Питання в тому, чи вважаємо ми, що батьки повинні здійснювати постійний, по суті авторитарний, контроль над своїми дітьми від народження до повноліття? Я вважаю, що це небезпечно». Діти, сказала вона, «повинні рости, вбираючи спільні цінності, цінності суспільства, демократичні цінності, ідеї про недискримінацію і толерантність до точки зору інших людей».

Однак в руках ідеологів «Толерантність до точки зору інших людей» стає на практиці нетолерантністю до поглядів християн щодо сексуальної моральності або, скажімо, до поняття про те, що існують лише дві статі! «Ідеї про недискримінацію» перетворюються в політику покарання і маргіналізації віруючих людей і тих, хто дотримується традиційних цінностей, якщо вони не погодяться коригувати свої вірування, переступаючи поріг свого будинку і виходячи в публічний простір.

У парадигмі цих уявлень християнська віра як така прирівнюється до гомофобії, а невдоволення вседозволеністю на межі криміналу, яка попускається представникам національних та інших меншин – расизмом і шовінізмом. Іншими словами, під пристойною риторикою Бартоле ховається огидне уявлення, що держава повинна мати можливість виховувати дітей з юного віку в тих цінностях, які еліти вважають правильними, не допускаючи батьківського втручання в цей процес.

А якщо батьки все-таки стають на шляху у бюрократів, які керують школами та державними службами соціального захисту дітей, і заважають їм досягати своїх цілей? Ну що ж, відповідь Кея і Бартоле, здається, одностайною, хоча і виражена з різним ступенем відвертості: Іноді вам треба просто переступити через них!

IFAM

Джерело: Родина

Be the first to comment on "Як ліберальна система освіти творить своїх “павліков морозових”"

Залишити відповідь