Комюніке Конференції Єпископів Римсько-Католицької Церкви в Україні щодо важливості участі вірян у Євхаристії, особливо під час карантину.  Дорогі Брати і Сестри!

Церква живе з Євхаристії – повчав Святий Папа Йоан Павло ІІ в своїй останній енцикліці Ecclesia de Eucharistia. З цих слів насувається висновок: якщо з Євхаристії Церква живе, то без Євхаристії вона помирає! Це глибоко переживала Рання Церква, а її досвід найкраще відображають слова одного із християн, Емерита, власника дому, де відправлялася Євхаристія і який на допиті відповідав Проконсулу: «Не можемо жити без святкування Господнього дня, без таїнства Господнього!». Слова Авітинських мучеників прокоментував кардинал Роберт Сара, Префект Конгрегації до справ Божого культу і дисципліни Таїнств. Що значить не можемо жити без святкування Господнього дня? Ватиканський ієрарх відповідає:

Не можемо жити, не можемо бути християнами, не можемо реалізувати повністю нашу людську природу і бажання добра та щастя – без Господнього Слова, яке під час целебрації стає Тілом (…) Не можемо жити як християни без участі в Жертві Хреста, в якій Христос дає себе без обмежень, щоб своєю смертю спасти людину, яка була мертва з приводу гріха (…) Ми не можемо без Євхаристійного бенкету, без Господнього столу, до якого ми запрошені як діти і брати (…) Ми не можемо без християнської спільноти, родини Господньої (…) Ми не можемо без дому Господнього, який є нашим домом (…) Ми не можемо без Господнього дня, без неділі, яка приносить світло та осмислює наступні робочі та сімейні дні та суспільні обов’язки*.

Карантин, пов’язаний з covid-19, суттєво ускладнив і ускладнює звичайну участь в Святій Месі для багатьох вірних. У гострій фазі карантину багато осіб змушені брати участь в онлайн – трансляціях, а Святе Причастя приймати в духовий спосіб. Однак, Церква не може функціонувати так довший час. Адже Євхаристія – це зустріч Обручника Христа з Його Нареченою Церквою. Подібно як Христос присутній в Євхаристії правдиво, реально та істотно (vere, realiter, substantialiter), важливо, щоб такою була присутність і Церкви: правдивою, реальною та істотною!

У зв’язку зі вищесказаним заохочуємо вірних там, де на це дозволяє санітарно-епідемологічна ситуація, дотримуючись відповідних правил і законів, брати участь у Євхаристійному зібранні. Просимо душпастирів, там, де є така потреба, збільшити кількість целебрацій, щоб звершувати Святу Месу в малих спільнотах. Нехай наші храми будуть відкриті протягом дня, а душпастирі доступні для Святої Сповіді, духовної розмови та уділення Святого Причастя. Не забуваймо також про хворих, яким необхідно Хліб Життя занести до їхніх домівок! Нехай нікому не забракне Таїнства Любові, яким є Євхаристія.

Нагадаємо, що Жорсткий тритижневий карантин із перших чисел січня запропонує ввести МОЗ. Таку інформацію озвучив на брифінгу 4 грудня міністр Максим Степанов, повідомляє pravda.com.uа.

Пряма мова:

“Усі лікарі розуміють, що з кінця січня і протягом лютого очікується сезонний пік захворюваності на грип. Це призведе до серйозного навантаження на медичну систему, тому до цього періоду потрібно підійти з мінімально можливими цифрами захворюваності на COVID-19, із мінімальною кількістю госпіталізованих із COVID-19.

Ми як Міністерство охорони здоров’я не будемо рекомендувати вводити жорсткий карантин до кінця грудня, адже бачимо стабільний приріст нових випадків коронавірусної хвороби без різких стрибків. І ми можемо стверджувати, що наша медична система повністю витримає те навантаження, яке зараз є у зв’язку з COVID-19… Ми точно витримаємо до кінця грудня.

Але у зв’язку з тим, що рівень захворюваності та рівень госпіталізації залишаються на досить високому рівні, ми бачимо необхідність збити цю хвилю “ковіду” і довести її до мінімально можливих цифр.

Спираючись на медичні і протиепідемічні показники, ми пропонуємо – і будемо пропонувати це уряду – плановий жорсткий карантин з максимальними обмеженнями, починаючи з перших чисел січня. Вважаємо, що тривалість такого карантину для досягнення максимального ефекту має бути три тижні”, – резюмував чиновник

Також Голова МОЗ заявив, що локдаун вихідного дня був результативним, оскільки ріст захворюваності призупинився, хоча очікуваної ефективності все ж таки не вдалося досягти.

А в цей час, у зв’язку з коронавірусом Європейська комісія рекомендуватиме державам-членам цілковиту заборону Богослужінь у Різдвяний час.

Про це заявив християнський публіцист Ріккардо Касчолі (Riccardo Cascioli), посилаючись на проект документу.

Згідно з публікацією Касчолі, Єврокомісія просить національні уряди цілком заборонити богослужіння за участі вірних, замінивши їх онлайн-, ТБ- або радіотрансляцією. Якщо цілковита заборона неможлива, богослужіння необхідно принаймні обмежити.

«Сьогодні важко заперечити, що ми зустрічаємося з нічим не обґрунтованою атакою на Літургію і на будь-яку видиму присутність християн», – стверджує публіцист.

Очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн минулого тижня анонсувала пакет пропозицій щодо «поступового і скоординованого підходу до скасування обмежувальних заходів». Документ, на який послався Касчолі, ймовірно і є цим пакетом.

Але не всюди християни просто погоджуються з таким станом речей.

Вищий адміністративний суд Франції задовольнив позов католицьких єпископів і скасував встановлені урядом обмеження на присутність вірних під час богослужінь.

Згідно з цими обмеженнями, у богослужіннях могли брати участь не більше 30 осіб незалежно від розмірів храму.

Після судового рішення міністр внутрішніх справ оголосив новий підхід до санітарних обмежень: відтепер вірні мають розташовуватися у храмі таким чином, аби між поодинокими парафіянами або сім’ями було два вільні місця на лавці.

Конференція французьких єпископів опублікувала звернення, у якому назвала такий підхід «більш реалістичним», оскільки він враховує місткість храмів.

Нагадаємо, публічні богослужіння були цілковито заборонені у Франції на початку листопада. 8 листопада у зв’язку з цим у країні розпочалися стихійні акції протесту. Раніше французькі єпископи спробували опротестувати урядове рішення, звернувшись до Державної ради, але остання не задовольнила скаргу. Акції протесту набрали значного масштабу. До них долучалися тисячі католиків по всій території країни. Лише після цього влада була змушена піти на часткові поступки.

Також, Верховний суд США в середу ввечері заблокував рішення губернатора Нью-Йорка Ендрю Куомо, що встановив суворі обмеження на богослужіння в тих районах, які сильно постраждали від коронавірусу.

Позов до суду подали церкви, які були не згодні на такі жорсткі санкції проти відвідування богослужінь та заявили про бажання влади штату розправитись з християнами.

Згідно ініціативи, влада ввела обмеження на масові збори, намагаючись не допустити повторного  спалаху коронавірусу в районах Нью-Йорка, де раніше спостерігався сплеск захворювання.

У найбільш постраждалих районах, які були визначені червоними зонами, держава обмежила відвідування молитовних будинків до 25% їхньої місткості або 10 осіб, залежно від того, що менше. Церкви заявили, що його обмеження порушують Першу поправку, що гарантує свободу віросповідання.

Важливість цього прецеденту полягає в тому, що тепер, християни, в тих штатах, де місцеві адміністрації використовують коронавірус, щоб переслідувати церкви, можуть знайти захист в Верховному суді США, рішення якого оскаржити неможливо.

Ключову роль у цьому рішенні зіграла новообрана суддя від екс-президента США Дональда Трампа – Еммі Конні Барретт – глибоко релігійна людина та переконана католичка.

Це також важливий сигнал місцевим судам, в яких зараз знаходяться сотні схожих справ про те, що обмеження богослужінь – це порушення Першої поправки до Конституції про свободу віросповідання. Зараз в Верховному суді знаходиться подібний позов проти влади штату Каліфорнія, яка також закрила майже всі церкви.

Джерела:

https://kmc.media/2020/12/04/yepyskopat-ukrayiny-ne-mozhemo-zhyty-bez-yevkharystiyi.html

https://slovoproslovo.info/moz-bude-rekomenduvati-zhorstkiy-tritizhneviy-karantin-vzhe-p-slya-novogo-roku/?fbclid=IwAR1ZXq3mu–k-DK5Dxm8VHKEkMC7TEOvaJIjEtoNLMXloHY6swQ9WpMqx1Y

https://politteo.online/novyny/covid-0212/?fbclid=IwAR3WpBljwbrj9tphIwwrV3BQsRVp3lr4NxJZ-d-LJUUNwWIHd8HGp5ThyJU

https://politteo.online/novyny/francija-041

https://sobor.com.ua/news/cerkvi-nyu-iorku-vidstoyali-svoye-pravo