Десять запитань-відповідей про ХСП

Як було започатковане екуменічне служіння «Християнська Служба Порятунку»?

Християнська Служба Порятунку цілком і повністю є плодом Святого Духа, який пробуджує Христову Церкву до апостольської дії в Останні Часи, лікуючи її від влади духу Лаодикії та Ієзавелі.

Зерном, з якого розпочиналося зародження ХСП стало служіння, що здійснювалося Спільнотою Віднови у Святому Дусі «Мараната» під час Революції Гідності: з грудня 2013 року у середовищі Об’єднання католицьких спільнот (ОКС) група служителів – місіонерів Маранати ініціювала та модерувала міжспільнотове служіння (всього було задіяно близько 30 католицьких харизматичних спільнот з різних регіонів України), яке, зокрема, полягало у діяльності Духовного Майдану  (підтримувало присутність та зусилля Церкви у місцях громадянського протистояння) та Молитовного корпусу (забезпечувало спільний молитовний простір в намірах, що визначалися Церквою у той період).

З анексією Криму та початком війни на сході України, Мараната розпочинає служіння в лоні капеланського та християнського волонтерського руху. На цьому етапі проходить об’єднання зусиль служителів зі складу Маранати та інших київських католицьких харизматичних спільнот з одного боку, а з іншого – капеланів – протестантів (баптистів, п’ятидесятників, харизматів, месіанських євреїв) зі складу найбільшого фронтового об’єднання – Міжконфесійного Батальйону Військових Капеланів (МБВК) (налічував більше 100 капеланів шести християнських конфесій та деномінацій; в подальшому Батальйон трансформується у Корпус Військових Капеланів ХСП). Утворюється ядро, до складу якого входять католицькі священики – капуцин та паулін, католицькі служителі – харизмати та протестантські пастирі зі складу МБВК.

Так народжується сучасне екуменічне (міжконфесійне) служіння «Християнська Служба Порятунку», яке отримує благословення з боку римо- та греко-католицьких єпископів, а також єпископів відповідних протестантських союзів. Загальне духовне покриття щодо ХСП бере на себе Віце-провінція Ордену Братів Менших Капуцинів в Україні, а загальне організаційне провідництво розпочинає здійснювати команда католицьких служителів – мирян.

 

У якому організаційному та юридичному статусі діє Християнська Служба Порятунку?

Існують громадська та благодійна організації з однаковою назвою – Християнська Служба Порятунку. Кожна з них діє в межах правового поля країни та виконує притаманні для такого роду юридичних осіб функції. Крім цього,  між громадською організацією «Християнська Служба Порятунку» та Генеральним Штабом Збройних Сил України укладено відповідний меморандум, який є основою для служіння ХСП безпосередньо на лінії розмежування та прифронтових територіях. В частині провадження  гуманітарного, соціального та освітнього служіння, ХСП нерозривно пов’язана з діяльністю підрозділів Управління Цивільно-Військового Співробітництва ЗСУ (CIMIC). Служителі ХСП (капелани, рятувальники, місіонери), які на постійній чи регулярній ротаційній основі перебувають на лінії розмежування чи в прилягаючих до неї районах, за поданням CIMIC включаються до окремих розпоряджень ГШ ЗСУ.

Водночас, з точки зору внутрішньої організації діяльності ХСП як християнського служіння, ми визнаємо авторитет та виявляємо належну повагу і покору тому укладу і традиціям, які започатковані засновниками ХСП на основі попереднього розпізнання та досвіду. Бо наш Бог – це Бог Порядку і Смирення, а не хаосу та непослуху.

Однак, всі юридичні форми та організаційні конструкції є лише необхідними інструментами та допоміжною інфраструктурою. Адже, приєднуючись до ХСП, ми першочергово творимо не структуру чи правила, а Боже Братство Вільних Людей, що слідує за своїм апостольським покликанням. ХСП – це Служіння, яке провадиться відповідно до Великого Доручення, яке дав своїй Церкві сам Христос, а нашим головним статутним документом є Євангеліє. Як було сказано:  «Богу – Боже, а кесарю – кесареве» (Матвія 22:21).

 

Яка провідна ідея лежить в основі діяльності ХСП?

Шлях ХСП – не територія дії з точки зору матеріальної географії. Це спосіб дії, який в свою чергу базується на способі сповідування віри. Це духовна географія. В будь-який час та у будь-якому місці може пролягати шлях ХСП. Бо всюди і завжди є прояви ненависті, відчаю і болю. В сьогоднішні дні їх концентрація особливо велика на страждаючому та стікаючому кров’ю Донбасі. Тому харизма ХСП особливим чином проявляється саме там. Сотні покликані перебувати на Сході, йдучи по Шляху ХСП. Але водночас тисячі покликані діяти там, де стоять. Наша Місійна Земля у нас прямо під ногами. Вона там, де ми ступаємо як громадяни Царства Божого та Воїни Святого Духа. І завжди та всюди є волаючі потреби, де християни покликані на практиці реалізувати відоме гасло апостола» «Віра без діл мертва», але, пам’ятаючи при цьому, що діла без віри, а значить без Бога, безглузді і марнославні.

Діяльність ХСП на Місійній Землі багатогранна – миротворча, євангелізаційна, пастирська, рятувальна, гуманітарна, соціальна, освітня… Однак, така діяльність не провадиться заради власне діяльності – вона має свої пріоритети, свою логіку, своє призначення, бо інакше ризикує звестися до звичайних харитативних активностей. Такі пріоритети, логіка і призначення зумовлюються тим, що вслід за апостолом Павлом ми визнаємо та проголошуємо, що «Нам бо треба боротися не проти тіла й крові, а проти начал, проти властей, проти правителів цього світу темряви, проти духів злоби в піднебесних просторах» (Ефесянам 6:12). Нашими ворогами тут, на Місійній Землі, є не люди, а духовні сили зла, темряви та ненависті. Тому основне наше покликання – сіяти і множити Мир. Всюди, завжди і у всьому. Служіння ХСП – це перш за все Духовна Війна, яка одночасно торкається духу та душі, а також розуму, волі  і тіла людини.

Виходячи із сказаного, на Місійній Землі для нас не існує поділу людей на православних, католиків, протестантів чи атеїстів. У нас не існує поділу на українців, росіян чи людей іншої національної приналежності. У нас також не існує поділу за політичною, світоглядною чи ідеологічною ознакою. Тут – всі Діти Божі. Тут всі гідні Спасіння. Тут всі потребують Божої Любові і відчайдушно прагнуть її. І ми покликані стати знаряддям в Руках Господа у справі порятунку душ та освячення оскверненої землі.

 

В чому полягає харизма ХСП?

Ми бажаємо спільно діяти в Ім’я Ісуса Христа, реалізуючи практичні справи любові і милосердя заради захисту та зцілення духа, душі та тіла страждаючих людей. Ми покликані  перебувати там, де необхідно гасити вогонь, омивати кров та осушувати сльози. Тому Бог кличе нас бути готовими діяти за будь-яких обставин та в будь-яких умовах. Ось чому це Служіння  потребує трьохсот воїнів Гедеона, а не тисяч літеплих релігійних людей (Судді 7:1-8). І віримо, що як і Гедеон, почуємо слова Господа»» «Трьомастами Я врятую вас». І ми віримо, що не може бути інакше, бо «якщо Бог з нами, то хто проти нас».

На шляху Служіння ми залишаємося людьми своїх конфесій та деномінацій і з огляду на це шануємо та плекаємо свою канонічну автентичність і слідуємо визначеному для відповідної християнської гілки чину. Більше того, потребуємо благословення своїх пастирів на участь у Служінні. Але в процесі Служіння ми покликані перш за все являти єдиного та неподільного Ісуса і всю Церкву Христову як Його Містичне Тіло. Наша християнська традиція залишається нашим внутрішнім стержнем. Але назовні виливається лише Євангеліє, не обтяжене теологічними відмінностями та особливостями релігійного звичаю. Ми стоїмо в одному духовному строю і на наших щитах зображені символи наших християнських конфесій та деномінацій. Але над нашими головами розвівається лише один стяг – Ім’я Ісуса (1 Коринтянам 12:12-21).

Програми, проекти, акції… Все це важливі форми організації Служіння. Але тут, на Місійній Землі, первинна суть нашої присутності не в них. Ми перш за все покликані до найпростішого та абсолютного –  обіймати, втішати, говорити слова любові, сіяти надію, свідчити своїм життям, бути з людьми в їх щоденних турботах і проблемах. Ми прагнемо зрозуміти людей та стати частиною їх життя, розділити їх тривоги та горе – та в цьому явити свою віру перш, ніж про неї говорити.

 

Які цілі покликана осягнути ХСП, виходячи із її провідної ідеї та харизми?

В своїй основі діяльність ХСП на Місійній Землі покликана осягнути три взаємопов’язаних цілі: Освячення Духу, Освячення Душі та Освячення Розуму, Волі і Тіла. Все інше – лише інструменти для досягнення зазначених цілей.

Освячення Духу досягається через формування Молитовного Простору ХСП. Освячення Душі – через євангелізаційну та пастирську діяльність корпусів благовісників (капеланів, місіонерів та рятувальників), яка підтримується служителями з Волонтерського Крила (Народного Тилу та Проектного Офісу) ХСП. Така діяльність супроводжується провадженням широкої гуманітарної активності, але ця активність не є самодостатньою метою та є допоміжною до євангелізаційної і пастирської діяльності. Освячення Розуму, Волі і Тіла – сфера освітньої діяльності з метою перетворення мислення і характеру людей, а також пробудження їх до сталого творення якості життя.

 

Яке розпізнання покладено в основу формування Молитовного Простору ХСП?

Молитовний Простір покликаний протистояти силам зла як у світі фізичному (Вихід 17:9-13), так і духовному світі (1 Петра 5:8-9). ХСП прагне до формування Молитовного Простору, який би включав три складові – Молитовний Щит, Молитовний Меч та Молитовний Спис.

Молитовний Щит: дистанційна присутність на Мсійній Землі  через проведення ходатайственних молитов з метою забезпечення духовного захисту для Служіння ХСП, Місійної Землі та людей, що на ній знаходяться. Кожний християнин може брати участь у такому служінні через одну з молитовних груп, що входить в мережу Молитовного Щита.

Молитовний Меч: безпосередня присутність на Місійній Землі священнослужителів, які здійснюють таїнство покаяння, та команд заступницької молитви / молитви внутрішнього зцілення / молитви звільнення для подолання духовних ран у людей, постраждалих внаслідок війни –  запрошуються служителі, які мають на це благословення духівників і спеціальну підготовку).

Молитовний Спис: безпосередня присутність на Місійній Землі  команд молитовної картографії та молитовного поклоніння для освячення землі і зміни співвідношення духовних сил на території – запрошуються служителі, які мають на це благословення духівників і спеціальну підготовку.

В центрі Молитовного Простору знаходиться група пророчого розпізнання, яка покликана бути слухом та зором ХСП в процесі ведення Духовної Війни, виконуючи свою функцію у загальному тілі Служіння.

 

Яке основне завдання Християнської Служби Порятунку у сфері Освячення Душі?

Ми – не новоявлені хрестоносці, покликані навернути невірних в істинну віру та розширити територію впливу наших церков. Тут, на Місійній Землі, ми – Христові учні, які переживши П’ятидесятницю та зберігаючи в серці пам’ять про пройдені разом з Ісусом роки мандрів, вирушили в апостольську дорогу, щоби поділитися найкращим, що у нас є, та явити Царство Боже всюди, де ступатимемо (Ісая 52:7). Наше завдання – євангелізація, тобто об’явлення людям Ісуса та надання поштовху для започаткування їх особистих взаємовідносин  зі Спасителем (Матвія 11:28-30). Однак, євангелізація не є самодостатньою та кінцевою метою духовної місії ХСП. Даючи свідчення любові та милосердя, тут, на Місійній Землі, ми пробуджуємо людей до відносин з Христом і у Христі. А далі, щоби  допомогти  укорінитися та невпинно зростати  паростку віри, ми приводимо людей у малі молитовні та біблійні групи, де Ісус об’являє Себе у все більшій повноті. Щоби потім окріплі пагони стали лісом – спільнотами, в яких Бог виллє Свою Силу та пробудить Свої Дари. Так з окремих народжених євангелізаційною хмарою крапель утворяться струмки, що зіллються у могутню ріку з цілющою водою, яка відродить землю та все живе на ній.

 

Чого покликана навчати ХСП людей у сфері перетворення їх мислення, характеру та повсякденного матеріального життя?

Тут, на Місійній Землі, ми маємо вчити людей жити, а не виживати. Вчити брати відповідальність за своє життя, життя своїх родин, життя своїх громад. Вчити вчитися та проявляти ініціативу. Вчити об’єднуватися та взаємодіяти заради спільного блага. Так реалізуються даровані Творцем свобода і гідність людини. Господь прагне змінювати життя своїх дітей, що уповають на Нього. Але для цього також має змінитися і спосіб мислення, пройшовши еволюцію від свідомості раба до свідомості вільної людини. Щоби знову і знову не повторювалася історія євреїв, що вийшовши із єгипетського рабства, так і не зуміли увійти у Землю Обітовану. Саме пріоритетність підвищення рівня здатності людей до сталого творення якості свого життя має переважати над спробами тимчасового задоволення їх поточних матеріальних потреб. Таким чином, широка освітня діяльність та допомога людям у осягненні різних форм громадського самоврядування, економічної самоорганізації і соціальної взаємодопомоги є одним із пріоритетів у діяльності ХСП. Історичним прикладом такого підходу до забезпечення якісних змін у повсякденному житті людей є практика, яку у свій час провадив в українському середовищі на теренах тодішньої Польщі митрополит Андрей Шептицький. Адже всі ми покликані Богом бути добрими і вірними управителями (Луки 16:1-9).

 

Хто покликаний до служіння в ХСП і яка підготовка вимагається у служителів ХСП для участі у служінні?

До служіння в ХСП покликані всі християни і кожний може знайти своє місце у загальному духовному та організаційному просторі Служіння відповідно до своїх дарів та можливостей. Звичайно,  у сфері розуму для окремих різновидів служителів є свої вимоги та критерії щодо наявності відповідних навиків та знань залежно від характеру служіння – для капеланів, благовісників, рятувальників, волонтерів, молитовників. Також другим, але не менш важливим виміром підготовленості до апостольського служіння є вимір духовний  – бути озброєними за формулою апостола Павла:  «Ось чому ви мусите надягнути повну зброю Божу, щоб за лихої години ви могли дати опір і, перемагаючи все, міцно встоятися. Стійте, отже, підперезавши правдою бедра ваші, вдягнувшись у броню справедливости, і взувши ноги в готовість, щоб проповідувати Євангелію миру. А над усе візьміть щит віри, яким здолаєте згасити всі розпечені стріли лукавого. Візьміть також шолом спасіння і меч духовний, тобто слово Боже» (Ефесянам 6:13-17). Однак, навіть з огляду на реальну важливість всього вказаного вище, основною передумовою та визначальним критерієм готовності християнина до новітнього апостольського служіння є сповнене Любов’ю серце, на півкроку позаду якого слідують розум і воля – без цього, як свідчить практика, у такого роду служінні бути на своєму місці неможливо. Таким чином взаємодіють розум, серце і дух християнина, який долучається до Армії Христа. Це особистий шлях Божого Воїна на Духовній Війні Останніх Часів, не йдучи яким ми не є придатними для Служіння. Саме тому ми завжди маємо бути відкриті на чування духу, навчання розуму та тренування рук спільно з побратимами по Служінню, що допоможе нам тримати єдиний духовний стрій. А от стан серця – плід наших особистих взаємовідносин з Серцем Господа. Водночас як і наша воля покликана бути продовженням Його Волі.

 

Як покликані діяти служителі ХСП у духовній війні за Місійну Землю  та її людей?

У Силі Святого Духа, як це було від початку визначено для Христової Церкви з моменту її народження – П’ятидесятниці (Діяння 2:1-47). Адже сказано, що лише такою Силою Царство Боже здобувається (Матвія 11:12). Господь вклав у наше нутро Свого духа і дав нам нове серце, щоби ми чули Його Голос і слідували за Його Волею  (Єзекиїл 36:26-27).  Духом написав Він на нашому серці Свій Закон – Закон Абсолютної Любові та Милосердя, зробивши нас частиною Свого Народу  (Єремія 31:33). І вилив Бог потоки Святого Духа, благословивши нас як Своїх Дітей та Воїнів Своїх  (Ісая 44:3). І покликав Господь всіх та кожного  приймати та зрощувати Його дари, щоби приносити плід, ставши нацією священиків, світлом для світу і сіллю для землі (Йоіл 2:28-29). Бо настав час Великих Жнив і наше призначення перетворювати лице людського буття та освячувати душі напередодні Другого Пришестя Ісуса Христа (Луки 12:49-51). Тому Господь кличе Свою Церкву до пробудження, оновлення та дії, до повернення в первинний стан апостольського християнства, бо ніколи не передбачалося, що християнство може бути інакшим (Одкровення 3:14-22). Тих з нас, хто відгукнувся на Заклик Ісуса та прийняв Його Доручення, Він послав благовістити на Місійну Землю, де кожний наш крок, кожен наш подих, кожний порух нашого серця та волі покликаний поширювати межі Царства Божого всюди, де ступаємо (Луки 10:1-12). Бог дає нам помазання, авторитет, гідність, владу і зброю, щоби вести Духовну Війну Останніх Часів у Його Ім’я та в Його Силі (Луки 10:19-20). І все це заради Любові (1 Коринтянам 13:4-8), руслом для цілющого потоку якої ми маємо стати тут, на Місійній Землі (Єзекиїл 47:1-12).

Be the first to comment on "Десять запитань-відповідей про ХСП"

Напишіть відгук