Дитячий духовно-виховний центр «Ковчег Миру»

З серпня 2016 року у селах «сірої зони» під Маріуполем у рамках діяльності екуменічного служіння «Християнська Служба Порятунку» діяв місіонерський осередок, який на той момент започаткувала подружня пара Володимира та Оксани Завадських. Місцем постійної дислокації осередку ХСП-Маріуполь стало село Піонерське, а його діяльність поширювалася на 14 прифронтових сіл сектору. У діяльності місіонерського осередку ХСП-Маріуполь крім служителів стаціонарної команди у режимі коротких ротацій взяли участь близько 30 католицьких священників, понад 20 католицьких черниць та близько 50 світських служителів. Сам осередок діяв під патронатом Ординарія Харківсько-Запорізької дієцезії РКЦ Павло Гончарук.

У зоні відповідальності зазначеного осередку реалізовувались три великі проекти в рамках акції «Папа для України» (всього було охоплено більше 25000 мешканців із 30 сіл “сірої зони”). Під егідою місіонерів ХСП діяло близько 20 малих біблійних груп, було проведено понад 10 євангелізаційних курсів, розпочала свою постійну літургійну і формаціну життєдіяльність католицька церковна спільнота, яка складалася з близько 60 новонавернених місцевих мешканців. Регулярно провадилася капеланська діяльність у низці військових підрозділів, які дислокувалися в секторі. Систематично здійснювалися цільові просвітницькі програми у навчальних закладах регіону, орієнтовані на профілактику шкідливих залежностей у підлітків та молоді. Діяльність осередку провадилась у тісній співпраці з органами місцевого самоврядування та місцевими громадськими активістами, а також Управлінням Цивільно-Військового Співробітництва Збройних Сил України (CIMIC).

Регулярна та системна робота команди ХСП-Маріуполь з дітьми розпочалася з квітня 2017 року на території закинутого від початку війни літнього табору “МРІЯ”, який на той час уже три роки не функціонував. Спочатку служителі Центру заопікувалися сімома дітьми, які влітку регулярно відвідували їхні заняття. Згодом кількість дітей невпинно збільшувалася і станом на листопад 2017 року досягла 60 осіб. У січні 2018 року офіційно формується дитячий центр “Ковчег Миру”, служіння якого обєднало всі різновиди діяльності команди ХСП-Маріуполь, пов’язані з роботою з дітьми. При цьому десять дітей поселяються у Центрі на постійній основі та водночас стають молодіжною частиною команди служителів Центру. Навколо діяльності Центру консолідуються також і батьки дітей, частина з яких стає активними помічниками. На цей момент служителі запровадили комплексну довготривалу програму духовного виховання та психологічної реабілітації дітей (євангелізація та катехизація, майстер-класи із хенд-мейду, спортивні та розвиткові заняття, психологічні тренінги, масові розважальні заходи та соціальне служіння самотнім людям літнього віку і багатодітним родинам). Під час літніх канікул команда проводила дитячі табори, в яких брали участь сотні дітей із навколишніх прифронтових сіл.

Після початку повномасштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 року терени, на яких діяла команда ХСП-Маріуполь та МДЦ “Ковчег Миру”, виявилися в епіцентрі бойових дій, а згодом окупованими. Однак до кінця лютого  служителям вдалося евакуювати 36 вихованців Центру та невелику групу батьків. Дорога Ковчегу Миру пролягла у Польщу, де діти і дорослі знайшли тимчасовий прихисток під патронатом місцевого Карітасу. Наприкінці серпня 2022 року Центр повернувся в Україну, а саме у Закарпаття, де отримав притулок під патронатом Ординарія Мукачівської дієцезії РКЦ єпископа Миколи Лучка. Зокрема, в користування Центру було надано цегляний будинок та модульні будиночки (Закарпатська обл, Ужгородський р-н, с. Середнє, вул. Млинська 43). Всього на цей момент постійно у Центрі проживає 9 дорослих та 18 дітей, троє з яких стали сиротами внаслідок бойових дій навколо Маріуполя.

Тепер команда місіонерів МДЦ “Ковчег Миру” за підтримки Мукачівської дієцезії РКЦ в Україні та за участю служителів, які перебуватимуть у Центрі на ротаційній основі, покликана  розпочати довготривалу комплексну роботу з дітьми вимушених переселенців, які проживають на теренах Закарпаття. Пріоритетами зазначеної роботи стануть євангелізаціія та катехизацція дітей, зцілення їх душевних травм та психологічна реабілітація, освітня діяльність та діяльність по соціалізації дітей, їх творчий та фізичний розвиток. Принагідно планується також розпочати систематичну душеопікунську, просвітницьку та соціальну роботу з батьками  таких дітей. Вся зазначена діяльність з боку Центру провадиться згідно та на основі благословення, наданого правлячим єпископом Мукачівської дієцезії РКЦ в Україні.

Основними формами роботи з дітьми є дружні зустрічі, формаційні катехези, тренінги, майстер-класи, спортивні заняття, семінари зі зцілення душевних ран, реколекції та літні табори, які будуть проводитися як на базі Центру у селі Середнє, так і безпосернедньо у місцях проживання родин вимушених переселенців, а також, за потреби, у інших спеціалізованих локаціях (реколекційні будинки, навчальні центри, реабілітаційні бази). Крім цього для окремих категорій заходів передбачається застосування формату онлайн.