У Франції напади на церкви та профанації стають все частішими. Двоє молодих французьких католиків, Готьє та Гійом, вирішили виступити проти цього явища. Разом з друзями вони почали вартувати вночі перед храмами, щоб відлякати потенційних агресорів. З часом до них приєдналися й інші. Так народився рух Protège ton église (Захисти свою Церкву), до якого сьогодні належать сотні молодих католиків. Організація вже працює в Парижі, Нанті, Ніцці та багатьох інших містах Франції.
“Охоронцями” зазвичай є молоді люди. Найстаршому з них – близько тридцяти років. Більшість навчаються, але є і ті, хто працює або веде власний бізнес. “Наша справа – показати, що ми не байдужі і що Франція здатна захистити свою спадщину та коріння”, – сказав Готьє.
Ядром організації є католики, але є і послідовники інших релігій. “Ми хочемо лише, щоб вони були врівноваженими, зрілими людьми, які не будуть переповнені емоціями і не будуть, наприклад, битися з вандалами”, – пояснює Готьє. Вони організовуються через Інтернет. Після акції завантажують фотографії з нічного спостереження в соціальних мережах. Однак намагаються не показувати обличчя. Таким чином хочуть уникнути агресивних коментарів в Інтернеті та не наражати себе і свої сім’ї на реальну небзпеку перед потенційним вандалами.
«Захисти свою Церкву» ділиться інформацією з Паризькою l’Observatoire de la christianophobie, яка ретельно документує антихристиянську діяльність у Франції. “Вони фізично не захистять понад 40 000 храмів в нашій країні. Їхні дії є символічними, вони допомагають пробудити совість і дають людям усвідомлення загроз», – сказав Гійом де Тієлой, засновник l’Observatoire.
Їхня місія також показує, що Франція не така секуляризована, як здається. Християнство все ще живе, і це головним чином завдяки молодим людям. Це можна побачити не лише під час нічних сторож, але й у демонстраціях пролайф чи підтримці переслідуваних християн.
Protège ton église продовжує приймати нових членів і просить тих, хто не може взяти участь у нічних вартах, приєднатися до них у молитві. “Моліться за нас, а також за тих, хто осквернює наші храмі, за їхнє навернення, тому що це так, як сказав Ісус: “Вони не знають, що творять”, – сказав Готьє.
Організація має свого покровителя. Це блаженний Ноель Піно, який був заарештований під час таємної Меси під час Французької революції. Йдучи до ешафоту, він ще носив богослужбові шати. За свідченнями очевидців, піднімаючись по сходах гільйотини, він переказував слова, які говорить священик на початку меси (перед літургійною реформою): “introibo ad altare Dei” (“Я приходжу до Божого вівтаря”).
Нагадаємо, що за статистикою французької Обсерваторії релігійної спадщини, протягом перших семи місяців 2020 року у Франції горіло дев’ять храмів. Минулого 2019-го зафіксовано 16 пожеж: у двох кафедральних соборах, 13 храмах і абатстві. Також, за даними французького МВС, щороку у Франції стається близько 80 актів вандалізму. «Ці злочини зазвичай є наслідком пограбування, дурості та ненависті до християнства. Проте ми не маємо статистичних даних, яка з цих трьох мотивацій переважає», — каже історик архітектури, д-р Матьє Лурс, голова Наукового комітету Обсерваторії релігійної спадщини. «Акти вандалізму скоюють найчастіше у відчинених храмах, за якими ніхто не доглядає. Треба довірених людей, які допомогли б охороняти святині; частина з них могла би жити при храмах постійно, — вважає д-р Лурс. — Натомість встановлення камер спостереження викликає питання щодо етики запису вірних під час молитви». На думку експерта, стан сакральної архітектури у Франції залежить від заможності тієї чи іншої громади та політичної волі щодо утримання історичних будівель. «Багато, — каже науковець, — залежить від власника, тобто держави (у випадку кафедральних соборів) та муніципалітетів (у випадку менших храмів, збудованих до 1905р.) і самих парафій, які є власниками храмів, збудованих після 1905р.» «Політична воля щодо утримання кафедральних соборів чи старовинних храмів є в багатьох місцях, хоча в сільських районах, де зменшується кількість населення, ситуація складна: зачиняються не тільки храми, а й адміністративні органи, школи. Саме там найчастіше руйнують храми і каплиці», — підкреслює д-р Лурс. На думку голови Обсерваторії, французи добре ставляться до сакральної архітектури, а попри дедалі меншу кількість католиків, більшість людей хочуть бути похованими на католицьких кладовищах, що допомагає історичним культовим спорудам у Франції вижити і завдяки цьому вони не руйнуються. «Храми у Франції — це також великі музеї, де зберігаються твори мистецтва, як наприклад, образ Іполіта Фландріна, який, на жаль, згорів у катедрі Нанта, — додає д-р Лурс, який віддавна закликає до співпраці з парафіями місцеві адміністрації, організації, фонди та туристичні центри для охорони сакральних пам’яток. На запитання про відбудову катедри в Нанті д-р Лурс нагадав: міністр культури вважає, що її реконструкція після пожежі триватиме близько трьох років, а перед початком ремонтних робіт ще потрібно ретельно очистити храм від пилу та попелу. Щодо собору Нотр Дам у Парижі експерт вважає, що ремонт можна закінчити за п’ять років. «На сьогодні заплановані роботи виконані і все йде добре. Шпиль буде відновлений, згідно з оригіналом, а зараз ми чекаємо на рішення щодо каркасу конструкції: чи вона буде з дерева, чи з іншого матеріалу». «Франція має великий досвід у відбудові готичних храмів. Під час Другої світової війни зазнали сильних пошкоджень три кафедральні собори: в Реймсі, Нойоні та Суассоні. Всі три добре реконструйовані», — каже д-р Лурс.
За іншою інформацією, за останнє десятиліття у Франції зафіксовано приблизно на 285% збільшення кількості «антихристиянських інцидентів», за словами керівника Віденської обсерваторії з питань нетерпимості та дискримінації проти християн у Європі, повідомляє Слово про Слово з посиланням на christianpost.com.
Оскільки шість французьких церков за останній півтора року загорілися, включаючи головний собор у Нанті минулого тижня, дані уряду свідчать про надзвичайне збільшення кількості нападів та актів вандалізму, здійснених проти будинків культу з 2008 року.
“Французький уряд повідомив про 275, як їх називають, антихристиянські діяння [у 2008 році]”, – сказала виконавчий директор Oidace Еллен Фантіні для The christian post у понеділок. – так це все, що пов’язане з тим чи іншим нападом на церкву з допомогою вандалізму, або публічного християнського місця”. Це може бути християнське кладовище або це можуть бути справжні напади з антихристиянським підтекстом на французьких християн ”.
“Якщо ми подивимось на 2018 та 2019 роки, їх кількість трохи перевищує 1000 [на рік]. Таким чином, зростання з 275 до трохи понад 1000 працює на 285% більше”. У лютому у Франції відбулося не менше 10 випадків вандалізму в храмах У Франції горить один із найбільших готичних соборів
За даними Міністерства внутрішніх справ Франції, у 2019 році було зафіксовано 1 052 антихристиянських інцидентів, які переважно складаються з нападів на релігійну власність. Інциденти у 2019 році розбиті на 996 “актів” та 56 “погроз”.
“Що насправді шокує, це те, наскільки низькі показники уряду”, – сказала директор єдиної обсерваторії, яка висвітлює питання свідомості християнської свободи у всій Європі.
На додаток до опублікованих урядом даних про антихристиянські дії, Фантіні сказала, що уряд Франції також передає Організації з безпеки та співробітництва в Європі дані про злочини ненависті, вчинені з упередженням проти християн. Однак дані уряду про злочини на ґрунті ненависті проти християн схожі на цифри, які уряд надає щодо антихристиянських інцидентів.
“Вони не обов’язково нагадують графіті, де можна було визначити, чого хочуть ці люди, у порівнянні з Іспанією. … У Франції ми бачимо багато обезголовлення статуй, ми бачимо знищення дорогоцінних предметів. Я не маю на увазі дорогоцінну за матеріальною цінністю, а знищення, наприклад, освячених статуй у католицьких церквах. В католицькій церкві ви не можете нічого гіршого зробити, ніж знищити освячену статую. Дослідник додав, що Франція бачить “багато” невеликих навмисних пожеж у церквах. Однак ці пожежі зазвичай не спалюють будівлі. Виконавчий директор обсерваторії вважає, що частина причин збільшення нападів та вандалізму, вчинених у місцях культу у Франції, полягає в тому, що зростаючий секуляризм у країні «змусив суспільство взагалі не думати про церкви як про особливі священні місця.”
Фантіні заявила, що винуватці церковних нападів та вандалізму у Франції, як правило, є радикальними ісламістами або людьми, орієнтованими на радикальні крайні ліві політичні погляди, включаючи рухи Антифи, анархісти та радикальні феміністки. “Всі вони прицільно ставляться до церков з різних причин”, – сказала вона.
Поки немає достатньої кількості даних для підрахунку зростання антихристиянських інцидентів по всій Європі, Фантіні вважає, що такі інциденти “абсолютно повсюдно зростають”.
“Ми бачимо в Німеччині підпали та вандалізм, ми бачимо це в Іспанії, ми бачимо це у Великобританії. Дійсно, я не можу сказати, що в Європі є місце, де це явище зменшується”, – попередила вона.
В Іспанії вона сказала, що церкви зазнають досить багато “руйнування та вандалізму”. “Зокрема, від анархістських рухів. Їх улюблена фраза: “Єдина церква, яка світить, – це та, що горить”, – пояснила вона. “Щороку у Міжнародний день жінок, який відзначається по всій Іспанії, це можливість феміністським активістам наносити свої мітки на іспанські церкви, вони руйнують речі, протестують. Іспанія не є стороною для лівих активістів, коли справа стосується церков.”
Одним із факторів, який створив антихристиянські інциденти у Європі, – є масова міграція, що випливає із глобальної біженської кризи, в яку мільйони мігрантів з Близького Сходу та Африки влилися в Європу.
Джерела:
https://www.rodyna.org.ua/2020-7-30-3/
Be the first to comment on "Католицька Франція у вогні: відповідь відважних"