Миряни-католики можуть ставати капеланами

Питання про капеланство в армії переважно сприймається як таке, що стосується служіння священників. Переважно йдеться про душпастирство серед вірних своїх Церков, а також про духовне служіння тим, хто цього потребує, пише видання CREDO.

Однак поняття «капелан» і «священник» — не тотожні. Їхні функції не однакові. Далеко не завжди йдеться про звершення таїнств, для чого необхідний дійсно висвячений священник. Духовну підтримку, катехизацію, євангелізацію можуть здійснювати (і здійснюють) різні люди. Питання в тому, що далеко не кожен, хто би хотів цим займатися, отримує відповідний статус, підтвердження від Церкви; а брак структурної підтримки означає, своєю чергою, також і подальшу відсутність таких людей в інших структурах, де задіяне капеланство. Це не тільки сама армія, це також Національна гвардія, прикордонні війська та інші військові формування, також і добровольчі батальйони. Тому запровадження світського капеланства з боку РКЦ — важливий крок.

Його прокоментував для CREDO єпископ Станіслав Широкорадюк, ординарій Харківсько-Запорізький, представник РКЦ в Раді у справах душпастирської опіки при Міністерстві Оборони України.

— Ідея про мирян-капеланів з’явилася, строго кажучи, не в мене, а в о.Романа Лаби, який цим питанням давно займається. Він її підготував, я подав на конференцію єпископату. Рішення було затверджене ще минулої осені.

Я в конференції відповідаю за душпастирство військових та капеланів. Коли я подав цей проект на розгляд Конференції єпископату, всі погодилися з його потрібністю. Але мирянин для такого служіння має бути підготовлений. Це має бути випускник, наприклад, інституту св.Томи Аквінського, чи інших богословських закладів нашої Церкви. Скажімо, у протестантів багато мирян-капеланів. Але ж наші богословські виші мають стільки випускників, що і нам не бракує людей із теологічною освітою! Тож чому б їм не ставати капеланами? Я думаю, це дуже гарний вихід із нинішньої ситуації. У нас є щонайменше троє таких добрих мирян, які працюють у «сірій зоні», просто досі вони не називалися капеланами, не було офіційних підстав, а відтепер уже можна їх так називати. Наприклад, пан Володимир, який підготував чимало людей до таїнств, уже навіть було Перше Причастя в «сірій зоні».

Ми, можна сказати, цим рішенням розширюємо наші можливості, щоб капеланами від РКЦ були не самі тільки священники, щоб не було «засилля клерикалізму» (сміється). Ми ділимося обов’язками, розширюємо присутність мирян у душпастирському служінні Церкви.

Набір мирян для капеланського служіння покладений на Християнську службу порятунку, як повідомляється на їхньому сайті. Головний осередок ХСП міститься у Домі св. Отця Піо при парафії Пресвятої Діви Марії Матері Церкви( Київ, бульвар Перова, 1Б).

У комюніке, яке підписав єпископ Широкорадюк, сказано: найперший чинник для такого кроку — те, що «наша Батьківщина перебуває у стані війни, а її захисники особливо потребують слова Благої Вісті».

У багатьох військових частинах, відзначає цей документ, першочерговою потребою і необхідністю є проголошення Божого Слова і ґрунтовна катехеза, яка готуватиме воїнів до прийняття Святих Таїнств. Таке служіння може сумлінно виконувати світський капелан, який матиме відповідну канонічну місію від компетентної церковної влади. А в разі потреби уділення таїнств такий капелан-мирянин співпрацюватиме з місцевим настоятелем.

Миряни, які бажають служити капеланами, мають звертатися в центральний офіс ХСП із такими документами: біографія, копія паспорта, медична довідка, документ про освіту, військовий квиток (за наявністю), а також рекомендація і характеристика настоятеля парафії. Основна вимога — мати теологічну освіту, набуту в Україні (Інститут св.Томи в Києві, Інститут богословських наук у Городку, Інститут теологічних наук у Львові) або за кордоном. Також треба пройти спеціальні підготовчі курси (тактична медицина, мінна безпека, підготовка для надання психологічної допомоги в бойових умовах, підготовка у сфері гуманітарного права, методи кризових комунікацій тощо) та отримати відповідні сертифікати. Миряни-капелани повинні брати участь у духовних формаційних зустрічах.

Дозвіл на капеланське служіння, а також на канонічну місію надає відповідний єпископ-ординарій, а також спископ, відповідальний в РКЦ в Україні за душпастирство військовослужбовців, згідно з процедурою, передбаченою законодавством України. Після закінчення відповідної формації та отримання канонічної місії світський капелан може отримати служіння лекторату і аколітату.

Світський капелан перебуває під юрисдикцією свого єпископа-ординарія, а також єпископа, відповідального за душпастирство військовослужбовців при Конференції єпископату РКЦ.

Дані для зацікавлених у проходженні капеланської формації: Контактна особа: Ігор Шулік (Шторм), співзасновник та лідер Християнської служби порятунку. Телефон: 0664453255 Адреса: chaplain@crs-center.org
Джерело: CREDO

Be the first to comment on "Миряни-католики можуть ставати капеланами"

Залишити відповідь