Як відомо, 5 травня Християнською Службою Порятунку було оприлюднено Прагнення Народу Божого, адресоване Всеукраїнській Раді Церков і Релігійних Організацій. У Прагненні містилося прохання невідкладно звернутися до Кабінету міністрів України з вимогою врахувати у плані поетапного пом’якшення карантину інтереси віруючих, зокрема, щодо можливості безперешкодного  проведення богослужінь.

7 травня відповідне звернення на адресу Прем’єр-міністра було спрямоване Конференцією римсько-католицьких єпископів України, а дещо згодом свої пропозиції з цього приводу висловила і ВРЦіРО.

Яка ж реакція була з боку світської влади? Наскільки ми можемо судити із відкритих джерел, ця реакція коливається десь близько нульової позначки. Другий етап послаблення карантину можливий уже з 22 травня, і буде розглядатися на одному із найближчих засідань Кабінету Міністрів. “Серед пом’якшень, які ми пропонуємо з 22 травня, є дозвіл на проведення спортивних змагань, але без глядачів; дозвіл на роботу готелів, окрім хостелів та без функціонування ресторанів і спортивних залів; дозвіл на проведення зовнішнього незалежного оцінювання та роботу громадського транспорту і дошкільних навчальних закладів”, — перелічив міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Як підкреслив міністр, всі послаблення карантину можливі лише за умови дотримання протиепідемічних правил: маскового режиму, соціальної дистанції, дезінфекції антисептиками для рук, тощо. І уже традиційно ні слова про конкретні послаблення карантинних обмежень для релігійних інституцій.

Натомість  були оприлюднені рекомендації Міністерства культури та інформаційної політики України щодо етапів виходу релігійних організацій з карантину та поступового відновлення системної і повноцінної богослужбової діяльності. І в них мова йде лише про туманні прив’язки можливих послаблень карантинного режиму для Церков до поточної епідеміологічної ситуації. Нагадаємо, що скажімо для готелів така поточна ситуація, на думку чиновників,  релевантною не є – вони просто відновлюють свою діяльність з 22 травня.

Отже у відповідності до запропонованих Кабінетом Міністрів України етапів зняття карантинних обмежень, введених в країні за для боротьби з епідемією коронавірусу СОVID-19, Міністерство культури та інформаційної політики України пропонує такий алгоритм щодо поступового відновлення системної і повноцінної богослужбової діяльності релігійних організацій.

  • Відкриття храмів для індивідуального відвідування віруючими й звершення приватних молитов (але не в часі звершення традиційних служб представниками духовенства: без присутності віруючих та за участі не більше 10 осіб), із дотриманням всіх правил поводження в суспільних місцях під час карантину, може бути можливим, коли протягом 10 днів поспіль відсоток виявлених випадків захворювання серед усіх протестованих щоденно знижується, а щоденна кількість осіб, які одужали, стала або зростає.
  • Проведення богослужінь за присутності обмеженої кількості віруючих в храмі (молитовному будинку) із дотриманням всіх правил карантину, зокрема з використанням ЗІЗ й фізичної дистанції між присутніми, може бути можливим, коли під час 10-ти днів поспіль кількість нових непов’язаних між собою випадків захворювання щоденно менше, ніж 5 на область.
  • Проведення звичних служінь із залученням значної кількості віруючих до традиційних ритуально-обрядових дій, як, до прикладу, масового причастя, із дотриманням священнослужителями та віруючими норм особистої гігієни, зокрема з використанням ЗІЗ, може бути можливим, коли в Україні фіксуватимуть лише поодинокі випадки зараження на Covid-19, які пов’язані виключно з імпортуванням захворювання.

Важливо відзначити, що на всіх зазначених вище етапах виходу з карантину під час проведення богослужінь священнослужителі й присутні на них віряни повинні дотримуватися всіх належних превентивних заходів щодо запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, грунтованих на рекомендаціях МОЗ і ВООЗ.

З огляду на сказане вище, актуальним залишається запитання до наших ієрархів: а у нас є «План Б» на випадок примітивного ігнору з боку інститутів світської влади наших вимог щодо  забезпечення гарантованих Конституцією України прав громадян на вільне і безперешкодне сповідування свої віри? З дотриманням всіх необхідних гігієнічних заходів звичайно…

Довідка:

Католики Іспанії знову можуть брати участь у Літургіях, богослужіннях і молитвах, що відбуваються в церквах. Це рішення затвердили урядовим декретом, опублікованим у суботу в журналі законів. Відповідно до нових правил, учасники богослужінь повинні дотримуватися кількох правил, серед них обов’язково носити захисні маски, а також дотримуватися дистанції 1 метра між вірними. Їхня кількість у храмі повинна становити не більше 30% від сидячих місць у храмі. Крім того, Літургії мають бути коротшими, без хору, а в церквах заборонено цілувати релігійні предмети та використовувати свячену воду при вході. Також забороняється розповсюдження пісенників та різних паперових видань.

Італійський уряд дозволив відновити проведення богослужінь, обрядів хрещення, весіль і похоронів у церквах і храмах з 18 травня в рамках послаблення карантину. Повідомляється, що італійським віруючим доведеться дотримуватися протиепідемічних заходів, зокрема носити маски і дотримуватися соціальної дистанції. Сповідь буде дозволена тільки в провітрюваних місцях, наприклад, на вулиці. Обмеження передбачають, що двері церков і храмів повинні бути відкритими, щоб уникнути передавання COVID-19 через дверні ручки. Після кожного богослужіння використовувані місця будуть дезінфікувати. За словами італійського прем’єра Джузеппе Конте, дотримання санітарних норм у храмах забезпечить відновлення церемоній у безпечний спосіб.

Німеччина вперше за останні півтора місяці дозволила церквам проводити богослужіння, але існують деякі обмеження, зокрема, заборонено виконувати співи в приміщенні церкви через побоювання що вірус COVID-19 може поширитися таким чином. Всі мають бути в масках та дотримуватися правил соціальної дистанції, які забороняють традиційні рукостискання, які є загально прийняті в церквах, особливо в католицьких церквах Німеччини. Оскільки кількість учасників зібрання обмежена (в залежності від розмірів залу церкви), церкви в Німеччині пропонують реєструватися на участь у службі онлайн, через церковний веб-сайт.

Захисні дихальні пов’язки, двометрова дистанція, регулярна дезинфекція приміщень та контроль при вході: такими є вимоги, яких муситимуть дотримуватися Церкви в Австрії після того, як від 15 травня буде відновлено прилюдні богослужіння. Приписи були представлені 23 квітня під час прес-конференції за участю Міністра культури Сузанне Рааб та очільника католицького єпископату кардинала Крістофа Шенборна. Віденський архиєпископ пояснив, що на основі цих критеріїв відповідні напрямні для кожного терену опрацюють місцеві парафіяльні та чернечі спільноти.

У Бразилії Церкви відчинені, богослужіння та релігійні чинності дозволені, але завжди з дотриманням безпечної дистанції та заповнення храмів не більше, ніж на 30 відсотків від місткості. Такі заходи будуть впроваджені з настанням так званого «2 етапу» обмежувальних заходів, впроваджених у контексті пандемії в Бразилії. Про це вже оголосили органи влади окремих штатів країни. У світлі вище наведеного відповідні дієцезії приготовляють напрямні для душпастирських осередків на своїй території, враховуючи розпорядження місцевої влади. Правила включають обов’язковість захисної пов’язки, дезінфекції рук при вході до храму, чи встановлення максимальної кількості людей, що можуть бути присутніми в храмі, тощо.