Poznań: oblaci otrzymali karetkę, która będzie służyła w Kijowie [+ZDJĘCIA]

W sobotę 12 marca przy Domu Misyjnym ojców oblatów w Poznaniu poświęcona została karetka, która będzie służyła oblatom w Kijowie. To dar od Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II.

>>> Wojna w Ukrainie [NA ŻYWO, 12.03.2022]

W uroczystości wziął udział brat Krzysztof Wąsowski, generał Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II. Symbolicznie przekazał karetkę oblatom, których reprezentował o. Paweł Zając, prowincjał prowincji polskiej. Karetka została poświęcona przez o. Marka Ochlaka OMI, dyrektora Prokury Misyjnej.

Do Kijowa

>>> Pomoc to nie sprint, ale maraton

W obliczu wojny w Ukrainie bardzo potrzebne okazały się karetki. Członkowie Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II na całym świecie rozpoczęli zbiórki na zakup karetek. Już w zeszłym tygodniu pierwsza z nich trafiła do Ukrainy. Wczoraj kolejna – poprzez zakon Niemiecki Czerwony Krzyż przekazał karetkę dominikanom z Fastowa. Trzecia, poświęcona właśnie karetka będzie służyła w Kijowie. – Mam nadzieję, że karetka będzie służyć oblatom nie tylko w Kijowie, ale i w innych miejscach w Ukrainie, w których posługują oblaci. Z tej karetki będzie korzystać przede wszystkim Chrześcijańska Służba Ratunkowa, która ma siedzibę w Kijowie. Została założona przez jednego z naszych współbraci – Andrieja Olenczyka. Posługują w niej ojcowie oblaci. Brat Andriej pod ostrzałem zarządza teraz w Kijowie całą akcją Chrześcijańskiej Służby Ratunkowej. Ta karetka będzie jednym z głównych elementów floty i kawalerii rycerskiej, która będzie pomagać potrzebującym w Ukrainie. Mamy nadzieję, że już w poniedziałek 14 marca uda się przekazać tę karetkę w ręce braci z Ukrainy – mówi br. Krzysztof Wąsowski.

Pełne wyposażenie

Przedstawiciel Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II przyznaje też, że ojcowie oblaci to dla nich najważniejszy zakon misyjny. – Relikwie założyciela oblatów, św. Eugeniusza de Mazenoda, miał przy swoim łóżku św. Jan Paweł Wielki, nasz wielki patron rycerski. Nasza przyjaźń z oblatami trwa już czety lata – mówi br. Krzysztof Wąsowski. Karetka, która trafi do Kijowa jest w pełni wyposażona. Jej zakup był możliwy dzięki Centrum Ratownictwa Medycznego Medservis z Poznania, który wraz z przyjaciółmi ratownikami zadbał o pełne wyposażenie pojazdu oraz o mnóstwo materiałów medycznych niezbędnych przy leczeniu rannych. Wraz ze sponsorami ufundowali dodatkowo sprzęt medyczny, leki i materiały medyczne o wartości ok. 60 000 złotych. 

Są z ludźmi

Przy okazji poświęcenia karetki ojciec prowincjał Paweł Zając OMI opowiedział też o bieżącej sytuacji oblatów w Ukrainie. – Regularnie spotykamy się z nimi na platformie internetowej, dzisiaj mieliśmy kolejne spotkanie. Nasi współbracia wciąż pozostają w swoich miejscach posługi. Są z ludźmi. Mają dobrego ducha, pomimo zagrożenia – zwłaszcza w placówkach północnych w Czernichowie, Kijowie. Wiemy, że to częściowo oblężone miasta i przeżywają ataki bombowe. Nasi bracia słyszą syreny, tak samo jak inni mieszkańcy muszą schodzić do schronów. Widzą płonące bloki. Rozdają potrzebującym dary, które do nich docierają. Pełnią sporo służby typowo charytatywnej. Służą też sakramentami, regularnie odprawiane są msze święte, przyjmowane są osoby, które chcą zostać ochrzczone w Kościele katolickim. Na południu, gdzie jest spokojniej, nasi bracia doświadczają tego potoku uchodźców, którzy chcą dostać się w bezpieczniejsze miejsca. Służą swoimi klasztorami, w których można kilka dni pobyć. Najważniejsze, że oblaci tam pozostają i nie dają się zastraszyć lękom, które wiążą się z wojną – mówi o. Paweł Zając.

Джерело


Be the first to comment on "Poznań: oblaci otrzymali karetkę, która będzie służyła w Kijowie [+ZDJĘCIA]"

Напишіть відгук