«Православ’я» на експорт: послання із Мордора

Валерій Кондратюк, голова Служби зовнішньої розвідки, у статті в «Дзеркалі тижня» назвав головні зовнішні загрози для безпеки України. Серед них він згадав і загрози, що виникають на релігійному ґрунті. Гібридна війна, збройний конфлікт, агресивна політика Росії стосовно внутрішніх соціально-економічних і політичних процесів в Україні, намагання кремлівської влади підірвати основи підтримки нашої держави на міжнародному рівні — це головні небезпеки для України, за оцінками Служби зовнішньої розвідки.

«Стратегічні цілі політичного режиму Росії, попри будь-які косметичні заяви московських можновладців, залишаються незмінними: це повернення України до зони свого цілковитого впливу, ліквідація її національної ідентичності й незалежності, встановлення зовнішнього контролю над процесами, що відбуваються в нашій країні, припинення існування України як суверенної держави.

Російський політичний режим, застосовуючи багатовимірність гібридних форм і методів, намагається досягти переваг у військовій, політичній, економічній, інформаційній та кібербезпековій сферах, збурює суспільні конфлікти на ґрунті мови та релігії», — йдеться у статті.

У релігійній сфері Валерій Кондратюк назвав однією з форм кремлівського вливу на Україну — просування ідей «русской провославной церкви», а спецпроектом Кремля — парамілітарні формування у рамках релігійних громад з наділенням їх правоохоронними функціями.

«Одна з форм кремлівського тиску на нашу державу — просування ідеї «русской православной церкви», — йдеться у матеріалі голови Служби зовнішньої розвідки. Російські спецслужби, маючи важелі тиску на релігійну сферу, використовують РПЦ одночасно і як «жорстку» (інспірація протестних акцій, що можуть легко перерости в показові зіткнення з правоохоронцями або провокаторами), і як «м’яку» силу (вплив на уми вірян). На цьому напрямі Росія використовує всі наявні технології для протидії процесові становлення Православної Церкви України, маніпулюючи почуттями українських віруючих і намагаючись усіляко зберегти свій вплив на них.

Ще один спецпроєкт Кремля — спроби створення й легалізації в регіонах України парамілітарних формувань у рамках релігійних громад з наділенням їх правоохоронними функціями. Йдеться про активізацію діяльності проросійських «козацьких» організацій, які намагаються на місцевому рівні дублювати функції поліції з охорони громадського порядку. Такі випадки фіксувалися, зокрема, у Київській, Вінницькій, Запорізькій областях».

ПС: А в цей час затримані 29 липня в Білорусії «релігійні туристи» і за сумісництвом бойовики російської приватної військової компанії Вагнера заявляють, що приїхали в країну, щоб звідти нібито вилетіти до Туреччини на відпочинок і огляд Собору Святої Софії. Про це заявив глава Слідчого комітету (СК) Білорусії Іван Носкевіч – повідомляє Белтелерадіокомпанія.

За словами Носкевіча, затримані дають суперечливі свідчення, зокрема, про кінцеву точку їх подорожі: «Про те, що група нібито мала намір вилетіти з Мінська в Стамбул, кажуть менше половини людей, решта вказують зовсім інші точки остаточного візиту в інші країни».

«Що стосується тих, які нібито летіли до Туреччини, у них точно так само різні цілі потрапляння в цю країну. Хтось летів засмагати, хтось відпочивати, хтось охороняти якісь об’єкти, а хтось оглянути Собор Святої Софії», – розповів Носкевіч.

Глава СК Білорусії розповів, що виліт до Туреччини – це заздалегідь сплановане алібі. Вони спочатку заселилися в мінський готель «IBB», де заздалегідь забронювали номери, а при виселенні бойовики сповістили співробітників готелю, що їдуть в аеропорт. Насправді вони переїхали в санаторій «Білорусочка», де в результаті їх затримали.

В свою чергу президент Білорусі Олександр Лукашенко каже, що бойовики у всьому зізналися: їх направили саме в Білорусь і доручили чекати вказівок. Про це він заявив 4 серпня, звинувативши Росію у брехні, оскільки «вагнерівці» у всьому зізналися, і їхня версія відрізняється від озвученої Росією, передає “Українська правда”. “Все це брехня про Стамбул, про Венесуелу, про Африку і Лівію! Це все брехня! Ці люди – вони дали свідчення – були спрямовані спеціально до Білорусі. Команда була “чекати”. Квитки, куплені на Стамбул, – це легенда. Тому що на кордоні, виїжджаючи – а російська кордон закритий – їм треба було пред’явити і там, і тут, що вони летять в Стамбул. Я поганий, може бути, географ, я не розумію: чого в Африку летіти через північний полюс? Адже запросто можна з Новоросійська, з Криму, кінець кінцем – махнув і там, в Стамбулі. Чого через Білорусь? А ще модніше – до Лівії або ще кудись», – заявив Лукашенко.

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков заявив, що база найманців знаходилась за 1,5 км від резиденції президента Білорусі і закликав серйозно поставитись до інциденту. Аваков підкреслив, що розцінює інформацію про затримання під Мінськом “вагенрівців” як вкрай небезпечний прецедент, який свідчить про намір іноземного втручання в справи незалежної Білорусі. “Це дуже небезпечна ситуація – коли 33 іноземних найманця, які проливали кров і влаштовували збройні провокації в Сирії, Судані, Лівії і на українському Донбасі, влаштовують свою базу в 1,5 км від резиденції Президента країни”, – підкреслив міністр.

В Офісі генпрокурора в п’ятницю повідомили про те, що 9 громадянам України з ПВК «Вагнер» оголосили підозру в участі в терористичній організації. Прокуратура запросила від влади Білорусі тимчасово заарештувати затриманих учасників війни в Донбасі.

  • Нагадаємо, раніше білоруське державне інформагентство БелТА повідомило, що у санаторії під Мінськом затримали32 росіян, які є “бойовиками неофіційної російської ПВК “Вагнера”.
  • Як стверджується, всього до Білорусі прибулиблизько 200 найманців, а їх метою є дестабілізації ситуації перед президентськими виборами, які пройдуть у країні 9 серпня.
  • Згодом, російський письменник Захар Прилепін, який воював на боці “ДНР”, упізнав в затриманих кількох бійцівзі свого батальйону.
  • Українські журналісти упізнали в затриманихпід Мінськом росіянах бойовиків “ДНР”
  • Представники білоруських ЗМІ з’ясували деякі подробиціпро затриманих під Мінськом найманців “Вагнера” – колишніх бойовиків “ДНР”.
  • Президент Білорусі Олександр Лукашенко 29 липня скликав термінову зустрічіз Радою безпеки країни щодо затримання найманців ПВК “Вагнера”. За підсумками наради він доручив викликати послів РФ та України.
  • Проти затриманих “вагнерівців” порушили справу за підготовку терактів, наразі вони дають свідчення.
  • На території Білорусі на волі залишаються ще біля 200 російських бойовиків ПВК “Вагнера”, наразі їх розшукують. Крім того, в Радбезі Білорусі повідомляється про вишкіл під Псковом та Невелем нових груп бойовиків.

Джерела:

https://risu.ua/golova-sluzhbi-zovnishnoyi-rozvidki-nazvav-golovni-nebezpeki-u-religijnij-sferi_n110834

https://espreso.tv/news/2020/07/31/quotvagnerivciquot_v_bilorusi_avakov_zayavyv_scho_rosiyski_naymanci_rozmistylysya_za_1_5_km_vid_rezydenciyi_lukashenka

Be the first to comment on "«Православ’я» на експорт: послання із Мордора"

Залишити відповідь